Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Vystrčil u Moravce „seřval“ Vondráčka. Cesta na Tchaj-wan? Padlo datum i souhlasné mlčení

Autor: Sabina Dračková - 
7. června 2020
15:57

Téma zahraniční cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan se stalo předmětem vyhrocené diskuze. Do sporu se dostali druhý a třetí nejvyšší ústavní činitelé České republiky. Zatímco předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mluvil o českých zájmech a zahraniční politice, postavil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) jeho slova do kontrastu s čínským vlivem na Česko. Svoji vyřídilku šéf Senátu ukázal, když začal mluvit o hodnotách, jako je sebevědomí, hrdost a demokracie. Vondráčkovi to podle Vystrčila „vůbec nedochází“, a pokud se proti tomu nepostaví, nedělá prý dobrou politiku.

Předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil má svoje definitivní rozhodnutí oznámit v úterý. Už v pátek ale naznačil, že na návštěvu Tchaj-wanu odjede. Podrobnosti k jeho cestě se z něj snažil vymámit v neděli ve svém pořadu na České televizi Václav Moravec.

Nejprve moc úspěšný nebyl, Vystrčil odmítl potvrdit či vyvrátit i datum. Moravec totiž mluvil o 30. srpnu jako o termínu odletu Vystrčila a jeho delegace. „Nedodržel bych slovo, které jsem dal,“ řekl k otázkám Vystrčil s tím, že odpovědět by to bylo nefér k těm, kteří jsou pozvaní na jeho úterní tiskovou konferenci.

„Že někdo jiný nedrží slovo, nebo si myslí, že některé věci by měl dopředu interpretovat, to je jeho věc, ale po mně to nechtějte,“ odmítal být zatím konkrétní Vystrčil.

Předseda Senátu chtěl dříve i odvolání čínského velvyslance. To zejména kvůli pochybnostem, které se pojí se smrtí Vystrčilova předchůdce a přítele Jaroslava Kubery (ODS). Ten právě z čínského velvyslanectví dostal na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a Radkem Vondráčkem výhružný dopis, který mu nedoporučoval odjet na Tchaj-wan. Dopis si podle některých informací měl objednat Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Podle dcery a manželky Jaroslava Kubery stojí i čínský tlak za jeho náhlým úmrtím, ke kterému došlo v lednu. Odvolání čínského velvyslance se ale u politických kolegů Zemana, Babiše ani ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) Vystrčilovi prosadit nepodařilo.

Štěch cestu podpoří, čínský velvyslanec ho zklamal

I Petříček cestu Vystrčilovi na Tchaj-wan rozmlouval. „Kdybych já byl koncem loňského roku ve funkci předsedy, což jsem nebyl, tak bych asi to rozhodnutí, jaké udělal kolega Kubera, neučinil,“ řekl někdejší předseda a současný místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a argumentoval tím, že zahraniční politiku konzultoval s vládou a ústavní čtyřkou. (prezident, předseda Senátu, předseda Sněmovny a premiér - pozn. red.)

„Tak jak nešťastně a špatně, a řekl bych neseriózně, do toho zasáhl čínský velvyslanec, tak si myslím, že to pana předsedu dostává do situace, že nemá moc možností volby,“ podpořil však nakonec Kuberova nástupce jeho předchůdce Štěch. O cestě bude ještě rozhodovat senátní organizační výbor. Štěch řekl, že by ji podpořil. Chování velvyslance pro něj bylo prý zklamáním.

Jak poté ještě Vystrčil dodal, čínský tlak na český Senát pokračuje. „Nejdříve řekli, že se nemám fotit s tchaj-wanskou vlajkou, pak řekli, že můj ředitel kancléře nemá co mluvit do médií a pak mu zavolali dopředu, aniž by věděli, co udělám, abych si dal pozor a nepsal blahopřejný dopis inaugurované prezidentce Tchaj-wanu, aniž by věděli, že já jsem - protože to není můj partner - nehodlal jí psát,“ vyjmenoval kroky čínského velvyslanectví po svém zvolení předsedou Senátu Vystrčil.

Vondráček chtěl Čínu nechat „zachovat si tvář“

Požadavek odvolat velvyslance ale nebyl standardní ani ideální způsob jak vystupovat podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). „I když se velvyslanec chová nestandardně?“ zeptal se okamžitě Moravec. „O tom se nehádáme, to je kapitola sama pro sebe,“ reagoval Vondráček. „Ale to spolu souvisí,“ nenechal se odbýt Moravec. „Nesouvisí,“ reagoval přesto Vondráček. Jde podle něj o bilaterální vztah dvou zemí, ne o vyřizování účtů s jedním velvyslancem. „No ale zemi zastupuje velvyslanec, pane předsedo,“ usměrnil Vondráčka Moravec.

„Když řešíme vztah s jinou zemí, vždycky musíme postupovat diplomaticky a třeba nějak umožnit té straně zachovat si tvář,“ řekl Vondráček. Pokud by Čína nevyhověla, došlo by podle něj ke zbytečné eskalaci problému.

Vystrčilova Tchajwanská cesta je podle Vondráčka konfrontací s Čínou. Českým zájmům cesta podle Vondráčka „nic až tak extra nepřinese“ a vztahy Česka a Tchaj-wanu jsou prý dobré. Návštěva jednoho z nejvyšších ústavních činitelů by prý mohla znamenat uznání státu Tchaj-wan. Ten si však jako svoje území nárokuje právě Čína.

Vystrčil: Když se shrbíme, doplatíme na to

Mezitím co Vondráček hovořil, Vystrčil kroutil nesouhlasně hlavou. „Co je zásadní pro zemi, která má fungovat? Sebevědomí, hrdost, svébytnost, nezávislost a demokracie,“ spustil Vystrčil.

„V okamžiku, kdy my připustíme, že si je nebudeme chránit, kdy my připustíme, že jsme ochotni být něčím lokajem, kdy my připustíme, že jsme ochotni se před někým shrbit, tak se stáváme nesvéprávným národem, který na to musí doplatit,“ zvýšil hlas šéf Senátu.

„Porobený národ nevítězí, je odsouzený k tomu, že jednou špatně skončí,“ vypůjčil si Vystrčil slova hokejisty Ivana Hlinky a mířil přitom pohledem jasně na přítomného Vondráčka. Ten však pohled neudržel a uhnul hlavou dolů, možná pod rouškou skrýval smích.

Předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se dostali do konfliktu kvůli cestě na Tchaj-wan. (7. 6. 2020) Předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se dostali do konfliktu kvůli cestě na Tchaj-wan. (7. 6. 2020) | Reprofoto ČT24

Zmíněné hodnoty jsou podle předsedy Senátu Vystrčila nejdůležitější pro prosperitu. „Tyhlety hodnoty, který nejsou hmotný. A to vám bohužel vůbec, ale vůbec nedochází,“ opřel se do Vondáčka Vystrčil.

Počítáte groše, vůbec vám to nedochází, rozjel se Vystrčil

Vystrčil v neděli také připomněl, že prezident Václav Havel prosazoval, že jsme zemí, která si uvědomuje, jak je těžké získat svobodu. „Pokud to nebudeme schopní dávat dál, tak skončíme! Vám to vůbec nedochází, je vám to jedno a říkáte, no jo tady a tady a počítáte nějaký groše, který v důsledku nebudou znamenat nic jinýho, než že všichni tady na tom zásadním způsobem proděláme,“ rozohnil se předseda Senátu. „V roce 89 nám to dalo sakra práci,“ dodal.

„Jestli tohle vám nedochází a nejste ochotný se proti tomu postavit, tak to prostě neděláte dobrou politiku,“ uzavřel svoje několikaminutové „kázání“ k Vondráčkovi Vystrčil.

„Prosím vás, zase držme to v nějakém limitu,“ snažil se svého oponenta usměrňovat v průběhu řeči Vondráček. Poté se k němu naklonil a řekl: „Pane předsedo, a neměli byste si to vyříkat teda s tou Čínou? Tak proč nejedete do Číny? Běžte jim to tam říct,“ reagoval Vondráček. Pokud ho Čína pozve, řekl Vystrčil, že klidně pojede.

Vondráček k Vystrčilovi: Jste součástí propagandy

Podle Vondráčka se Vystrčil stal součástí propagandy. „Proč by se stával součástí propagandy, když pojede na Tchaj-wan?“ zeptal se nechápavě moderátor Václav Moravec.

„Prosím vás tak a my to nevidíme tu nevyřešenou situaci? My nevidíme tu nevyřešenou situaci na Tchajwanu, která existuje už 70 let? Vy si myslíte, že to nebude nějak interpretováno? Myslíte, že to projde bez povšimnutí?“ pokládal otázky Vondráček.

„Tak co, tak se máme shrbit?!“ vykřikl rozčíleně Vystrčil. „Ale tak vy se nikde nehrbte. Vy se zkuste chovat podle toho, jaká je zahraniční politika České republiky, nic víc se po vás nechce,“ odvětil Vondráček. Vystrčil zakroutil hlavou a pokračoval v argumentaci.

Tchaj-wan se těší na návštěvu

Mezitím ve stejný den, tedy v neděli, vyšel na tchaj-wanském zpravodajském webu Taipei Times článek, ve kterém považují Vystrčilovu cestu téměř za hotovou věc. „Miloš Vystrčil řekl, že neustálý tlak Pekingu ho motivoval k návštěvě Tchaj-wanu a že v úterý zveřejní podrobnosti plánu,“ upřesnili. Tamní ministerstvo zahraničních věcí prý informaci uvítalo.

Tchaj-wanský server také připomněl, že český Senát dne 20. května přijal usnesení podporující návštěvu svého šéfa na Tchaj-wanu. Náměstek mluvčího ministerstva Tsuei Ching-lin uvedl, že je Vystrčil vítán a jsou připraveni  prohloubit spolupráci mezi oběma stranami.

Pokud Vystrčil pojede, počítá s podnikatelským doprovodem. Podle jeho informací mají firmy o cestu zájem. Za vhodné by považoval i to, aby se cesta uskutečnila vládním letadlem. Jeho vyslání by musel podle ČT potvrdit premiér Andrej Babiš (ANO). Vystrčil nechtěl spekulovat, co by se stalo, kdyby Babiš letadlo neschválil. „Pokud bych letěl a ta situace nestala, tak bych to musel řešit,“ řekl Vystrčil.

Čína považuje Tchaj-wan za vzpurnou čínskou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

marmat ( 8. června 2020 18:13 )

narcis: skoro na nikoho z HVĚZDNÉ PĚCHOTY jste nezapomněl .
Jejich manýry jsou neuvě­řitel­ný..­...za­nedba­ný z rodiny ???
Jejich karma je totálně zapr.s.ená

Kolotuk ( 8. června 2020 17:46 )

Ten modrozlodejsky ptak serval Vondracka akorat tak hovn..,jen nad tou rouskou vyvaloval oci jako houpaci kobyla.*** a ne vladni special,at si to zaplati senat ze sveho rozpoctu kdyz musi ten xindl vysirat proti zajmum CR.

SoIfermus ( 8. června 2020 13:59 )

Tak jako Krym je Ukrajina!

gejzovic ( 8. června 2020 12:01 )

At leti ale za sve a ty podnikatele, modry ptaci,pardon vousati ptaci,taky za sve

reiner ( 8. června 2020 11:18 )

Adˇ jede, ale za své. Platit takového tajtrdlíka - jenom tam trhne ostudu pošuk ....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa