Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

EET už letos nebude? Schillerová kvůli koronaviru navrhne další odklad pro všechny

Autor: Jakub Veinlich - 
3. května 2020
19:00

Elektronická evidence tržeb už se letos zřejmě nerozeběhne. Podle exkluzivního zjištění Blesk Zpráv navrhne vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odklad elektronické evidence pro všechny až na začátek příštího roku. Letos by tak neměla začít platit ani třetí a čtvrtá vlna pro řemeslníky či lékaře.

Od konce března nemusejí podnikatelé vést Elektronickou evidenci tržeb. Umožnila to novela zákona, která zároveň odložila od tři měsíce po skončení nouzového stavu zavádění 3. a 4. vlny EET pro řemeslníky, nebo lékaře či advokáty.

Premiér Andrej Babiš navíc ve vysílání Blesk Zpráv na začátku dubna nevyloučil, že by se doba, kdy v Česku neubudou muset podnikatelé tržby evidovat, mohla ještě prodloužit.

„Samozřejmě, to je dobrá připomínka. Můžeme to ještě zvážit a prodloužit. Pokud jejich podnikání bude nějakým závažným způsobem poškozené, tak já nemám problém to odložit klidně i do konce roku,“ připustil premiér.

V rozhovoru pro Českou televizi premiér opět připustil, že EET se odloží až do konce roku.

„Možná odložíme EET do konce roku, což je rozhodnutí nebo spíš návrh ministryně Schillerové. My jsme se o tom ani moc nebavili,“ uvedl premiér a na dotaz, zda by on osobně nechal odložit EET do konce roku, řekl: „Nic se nestane.“ 

A ta doba nejspíš nazrála. Podle exkluzivního zjištění Blesk Zpráv totiž vicepremiérka a ministryně financí nese na jednání vlády návrh, aby se znovu obnovení EET a také zavedení 3. a 4. vlny, která měla platit původně už 1. května, odložilo až na začátek příštího roku. Umožnit to má novela současného zákona.

„Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly. Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. „Ti, co již tržby evidovali, získají čas na případné aktualizace certifikátů. Ti, kteří měli začít evidovat v poslední vlně, budou mít více času na přípravu,“ dodala pro Blesk Zprávy Alena Schillerová.

Všichni kdo spadali do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, nebo restaurace či hotely a penziony, tak i subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května, mají začít evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

Povinnost evidovat tržby pozastavila zvláštní novela zákona ministerstva financí, kterou schválila Poslanecká sněmovna 24. března. Znovu se měl systém EET obnovit tři měsíce po skončení nouzového stavu. Ten je nyní prodloužený až do 17. května. Povinnost evidovat by tak měli podnikatelé beze změny zákona znovu od 19. srpna.

Video  Alena Schillerová v Sapě  - Nikola Forejtová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jakmile návrh Schillerové schválí v pondělí vláda, zamíří do Poslanecké sněmovny. Ministryně navrhuje, aby ji poslanci schválili během následující schůze v legislativní nouzi, to znamená během jediného dne. Podnikatelé by tak měli na přípravu k zavedení popřípadě obnovení EET čas delší zhruba o pět měsíců.

Opozice není proti. Podpoří vše, co systém oddálí

Většina opozice buď zavedení EET kritizuje od samého začátku anebo požadovala už při březnovém projednávání odkladu o tři měsíce, aby tato lhůta byla delší – minimálně právě do začátku roku 2021. Podle ankety Blesk Zpráv mezi většinou poslaneckých klubů by Schillerové současný návrh měl tedy přes poslance bez větších problémů projít.

ODS: EET po volbách zrušíme

Nejsilnější opoziční strana, tedy ODS, je proti zavádění elektronické evidence tržeb od samého počátku. I když dlouhodobě mluví o šikaně podnikatelů a chce zrušit EET úplně, vítá v prvním kroku alespoň další vlnu odkladu.

„Od začátku říkáme, že EET je úplný nesmysl,“ reagoval pro Blesk Zprávy předseda občanských demokratů Petr Fiala s tím, že jeho strana tento projekt nikdy nepodporovala, nepodporuje a podporovat nikdy nebude. „Naším cílem je po volbách EET zrušit. Pokud se to stane dříve, tak tím lépe. Každé odsunutí je proto dobré a dává za pravdu naší skepsi. Nejlepším řešením je ale definitivní zrušení tohoto neslavného pomníku šikany živnostníků Babišovy vlády,“ dodal Fiala, který se netají ambicemi být příštím premiérem.

Podobný slovník volí i zástupci další ze stran opozice v současné Poslanecké sněmovně. I piráti podle předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka proto podpoří ve Sněmovně jakýkoliv návrh na odložení EET, pokud se do sněmovny skutečně dostane. „Vláda tvrdý dopad koronakrize kompenzovala relativně málo. Rozšíření EET, kde to je buzerace a ne funkční kontrola daní, teď nemá smysl řešit,“ reagoval na zjištění Blesk Zpráv Michálek.

Vláda by se teď podle pirátů měla soustředit na nastartování ekonomiky a také transparentnosti konkrétní pomoci všem potřebným. „Paní Schillerová a celé ANO hlasovali proti zveřejňování firem, které dostanou státní záruku na úvěry za 500 miliard korun, a teď chce hromadit data. Jednoznačně by měla začít s transparentností u sebe, aby to za ni Sněmovna zase nemusela opravovat,“ kritizoval Michálek vládní opatření kvůli koronaviru.

Pekarová Adamová: EET je nehorázný požadavek

Mezi hlasité odpůrce EET od samého počátku byla také TOP 09, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek mluvil o šikaně masérů či kadeřnic, které teď v době koronaviru navíc nemohou pracovat a jejich „ekonomické zotavení“ bude trvat zřejmě řadu měsíců. TOP 09 proto volila ve Sněmovně různé taktiky, aby zabránila rozšíření elektronické evidence tržeb na další živnosti.

„Už prvně jsme navrhovali posunout EET mnohem víc do budoucna, než jen o tři měsíce, takže samozřejmě takový krok podpoříme,“ reagovala pro Blesk Zprávy šéfka strany Markéta Pekarová Adamová na dotaz, zda její strana v legislativní nouzi podpoří návrh na další odklad povinného evidování tržeb.

„Chtít po živnostnících, kteří jsou tvrdě zasaženi krizí kvůli koronaviru, aby si ještě pořizovali pokladny, je nehorázné. Už tak bojují o přežití a o úhradu každého nutného výdaje,“ dodala šéfka TOPky.

Lidovci a STAN: odklad až za volby

KDU-ČSL skrze svého předsedu Mariana Jurečku mělo před měsícem na vládu požadavek, aby 3. a 4. vlna EET neplatila až do konce roku 2021. Tedy, aby začala platit až po sněmovních volbách příští rok na podzim. „Takže v této logice jsem připraven to podpořit opět,“ okomentoval pro Blesk Zprávy návrh Schillerové šéf lidovců Jurečka.  

Posunout EET jen o tři měsíce po skončení nouzového stavu se zdálo krátké také opozičnímu hnutí STAN. Starostové jsou přesvědčení, že podnikatelé budou mít v příštích týdnech a měsících jiné starosti, než si vyřizovat údaje k rozjetí elektronických pokladen pro evidenci tržeb. Stejně jako lidovci chtěli pro podnikatele v tomto směru úlevu také až do začátku roku 2021. „Pokud by s tímto návrhem vláda skutečně přišla, zvážili bychom jeho podporu. Avšak prioritou je pro nás zavedení 3. a 4. vlny EET,“ přidala stanovisko STAN místopředsedkyně hnutí a poslankyně Věra Kovářová.

Zástupce ČSSD na dotaz Blesk Zprávy nereagoval. Komunisté podle předsedy Vojtěcha Filipa zváží podporu návrhu, až bude skutečně na stole. To by mělo být hned v pondělí po jednání vlády. Sněmovna pak jedná v úterý – není proto vyloučeno, že zákon o odkladu EET budou poslanci projednávat v legislativní nouzi jen jeden den po té, co ho projednají ministři.

V souvislosti se zaváděním 3. a 4. vlny EET klesla od prvního května na 10% sazba DPH u točeného piva, vodného a stočného, nebo u elektronických knih. Se zavedením EET platila v Česku národní loterie Účtenkovka. Ta ale v březnu i kvůli stále menšímu zájmu občanů skončila.

ingmarie ( 4. května 2020 10:50 )

Ta už začala . Ale u miliardářů nahoře ,

ivalen ( 4. května 2020 10:02 )

naopak bych EET nechal i teď, jelikož začíná doba velkého odkloňování bez kontroly

ivalen ( 4. května 2020 10:00 )

doufejme...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa