Schillerová chce důvěru lidí, plánuje jít do voleb. Havlíček zatím politiku neřeší

Autor: Jakub Veinlich - 
17. února 2020
05:37

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce jít s kůží na trh a mít důvěru lidí. Chce proto projít sítem voleb a stát se z úřednice opravdovou političkou. Kde by mohla kandidovat, zatím prý netuší, nejčastěji je podle svých slov ale hlavně v Praze. Naopak „superministr“ Karel Havlíček Blesk Zprávám řekl, že má práce více víc než dost, a tak na volby nepomýšlí.

„Nemám žádné politické ambice," odpovídá Alena Schillerová vytrvale na otázky novinářů od té doby, co byla nejbližší spolupracovnicí Andreje Babiše, kterého nakonec vystřídala v čele ministerstva financí.

Jenže pomyslné zaklínadlo: „Nikdy neříkej nikdy,“ bere i u šéfky státní kasy za své. „Pokud bych uvažovala, a nabídku zatím žádnou nemám, do voleb je dlouho, tak bych zvážila kandidaturu do Poslanecké sněmovny,“ řekla Blesk Zprávám ministryně, která teď aktuálně řeší zmatky okolo chystané DPH u piva, která se má měnit od 1. května.

A důvod? Schillerová si chce podle svých slov v roce 2021 ověřit, jak lidé vnímají její práci a jestli jako ministryně obstála. „Po těch více než dvou letech cítím, že bych to chtěla zkusit – jestli by mi lidé dali důvěru a poslali mě do zákonodárného sboru.“

Ve vládě Andreje Babiše je Schillerová nejen ministryní financí, ale také vicepremiérkou. Minulý týden opět „zaskakovala“ za Babiše, který stejně jako na začátku roku strávil týden na horách.

Matka i dcera v dresu ANO

Schillerová má historicky velmi blízko k hnutí ANO. Konec konců i její dcera Petra Rusňáková byla za hnutí radní v Brně a v roce 2017 chtěla dokonce kandidovat i do Sněmovny. Z toho nakonec ale kvůli sponzorským darům od jejího manžela pro ANO sešlo.

Schillerová by se tak logicky ucházela o hlasy na kandidátce ANO. Ale podle svých slov nejspíš jako nezávislá. Do hnutí se podle svých slov zatím vstupovat nechystá.

„O vstupu nepřemýšlím, když něco dělám, tak to dělám naplno. A být někde členkou bych nemohla jen tak, že bych jen někam vstoupila a jen tam byla. Teď se soustředím především na funkci ministryně financí a ne na další aktivity,“ tvrdí teď vicepremiérka.

Video Schillerová musela kvůli nové funkci změnit místo. Babiš ji lanařil déle. - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík/ Blesk Zprávy

Rozhodnuto nemá prý zatím ani region, kde by mohla kandidovat. I když by se nabízelo Brno, kam se teď vrací především o víkendu za svou rodinou a malým vnukem. „Ještě jsem nepřemýšlela. Rodinu mám v Brně, ale většinu času jsem v Praze. Děti už mám dospělé, mám pochopení manžela, takže se práci věnuji tady v Praze,“ dost možná by tak Schillerová mohla zkusit vstoupit do boje v hlavním městě, kde bývá volební klání nejostřejší a také nejsledovanější.

„Superministr“ Havlíček raději úřaduje

Raketově vzhůru stoupá také politická hvězda ministra Karla Havlíčka. Nejdříve měl mít ve vládě na starosti vědu, výzkum a inovace. Později z něj premiér Andrej Babiš udělal ministra průmyslu a obchodu, záhy také vicepremiéra a nejnověji je vládní „superman“ také navíc i ministrem dopravy.

Muž, který o sobě tvrdí, že spí podobně jako premiér zhruba jen čtyři hodiny denně, je na tom ale podobně jako ještě nedávno zmiňovaná Schillerová. Věnovat se chce především práci ve svěřených rezortech.

Video Havlíček: Doprava je hypernáročná, ale zvládnu to - Blesk - Nikola Forejtová

„Moje role je nyní posílit hospodářský růst, provázat průmysl a energetiku s vědou a splnit cíle v budování dopravní infrastruktury,“ popsal své hlavní cíle v příštích měsících pro Blesk Zprávy Havlíček.

Politické ambice v sobě podle svých slov vicepremiér zatím nemá. A nad další politickou dráhou neuvažuje. „Vyhovuje mi, že se mohu soustředit na odbornou práci a politiku moc neřeším. Zatím neuvažuji, že by to mělo být jinak,“ uzavřel vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy v jedné osobě.

8vox8 ( 17. února 2020 13:33 )

..to si piš, dej si tu tvoji zmíněnou koblihu a snad se ti i v kebuli rozsvítí a začneš psát podle pravidel českého jazyka

wilda ( 17. února 2020 13:15 )

Rád bych osobně viděl, kdo dá důvěru téhle ramlici.Tu dá asi hodně málo kozomrdů.!

mislivec ( 17. února 2020 12:54 )

Já mislim že tahle skvělá pani má vyhráno. Stačí rozdat pár koblih a najde dost pahňupů co zapomenou na všecky och cávky co natropylo ANO.

8vox8 ( 17. února 2020 09:17 )

Pokud půjde tato chytrá paní do voleb, tak ji podpořím...ta je na správném místě!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud