Babiš často nechodí do práce, útočil Michálek. Premiéra naštval „totální nesmysl“

Autor: simao - 
30. ledna 2020
17:48

Premiér Andrej Babiš (ANO) opět nedorazil na písemné interpelace do Sněmovny, na ústní však přišel. Pirát Jakub Michálek se ho ptal, proč byl raději ve čtvrtek dopoledne v Litvínově. Babiš reagoval slovy, že písemné interpelace jsou totální nesmysl, měly by se zrušit a chodit na ně nebude. Vedle toho čelil Babiš i kritice ODS za dění na ministerstvu dopravy. A odmítal i narážky na to, že by stát špicloval lidi, jak mu vytýkali.

Do premiéra Andreje Babiše (ANO) se zostra pustil šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Vystoupil s interpelací nazvanou „Proč často nechodíte do práce?“

„Vysvětlete, prosím, občanům, proč z 25 termínů písemných interpelací jste přišel sem do PS čtyřikrát a 21krát jste nepřišel, čili vaše docházka na písemné interpelace je na 16 procentech. Kdy konkrétně plánujete dorazit?“ tázal se Babiše Michálek ve čtvrtek odpoledne.

„Chápu, že máte povinnosti v zahraničí, ale na písemných interpelacích se řeší důležité otázky, které trápí občany, ať už jsou to slevy na jízdném pro invalidy, bydlení, energetická bezpečnost, sociálně vyloučené lokality, příprava na předsednictví EU nebo duplicitní kontroly (...) Vím, že dneska jste nepřišel kvůli tomu, co jsem viděl, že jste byl na stadioně v Litvínově. Skvělý, hokej, skvělý. Ale myslím si, že by to zvládla i paní Dostálová sama, nebo s panem Hniličkou. Byli tam na to dva, takže tu tribunu by zvládli vyjednat sami,“ dodal Michálek.

Babiš se v Litvínově spolu se starostkou Kamilou Bláhovou (ANO) zastavil i u sochy Ivana Hlinky, doprovodil jej tam i šéf litvínovského hokeje a exposlanec Jiří Šlégr, někdejší hokejový reprezentant a hrdina z Nagana, který aktuálně kandiduje do Rady ČT.

Stadion je prý důležitější než interpelace

Babiše svou interpelací Pirát Michálek pořádně dopálil. „Teďka občané v Litvínově vědí, že vy nechcete ten stadion (...) Ten stadion je důležitější než ty vaše písemné interpelace,“ reagoval na Piráta premiér.

A ptal se, proč vůbec písemné interpelace existují. „Abyste tady exhibovali. Co je písemná interpelace? Vy mi dáte interpelaci, já vám na to odpovím a vy samozřejmě jste nespokojený, abyste tady mohl exhibovat. Proto já nechodím na písemné interpelace, ani nebudu chodit. To není moje práce. A já, věřte mi, že pracuji. Já ráno vstávám, to vy ještě spíte,“ kontroval Babiš a stěžoval si: „Vy naschvál jste nespokojený, abyste tady mohl mluvit a vlastně útočit na toho Babiše.“

Premiér Babiš (ANO) zavítal 30. 1. 2020 do Litvínova, navštívil v doprovodu ministryně Dostálové i sídliště JanovPremiér Babiš (ANO) zavítal 30. 1. 2020 do Litvínova, navštívil v doprovodu ministryně Dostálové i sídliště Janov | Facebook A. Babiše

Písemné interpelace? Zrušit, míní premiér

„Vysvětlete mi, na co jsou písemné interpelace? Písemné interpelace jsou totální nesmysl. Nebo já nevím, tak mi řekněte, jsem normální, nenormální? Máme ústní interpelace, já vám tady věnuji hodinu a půl (...) víte, kolik je to schůzek, pane poslanče? Strašně moc,“ pokračoval dál Babiš.

„Moje práce je ve vládě, tam mám pracovat, já se snažím vám odpovídat, ale vy dobře víte, že ty písemné interpelace jsou nesmysl, měli byste to zrušit a radši projednávejte ty zákony. Nedal by se udělat zákon, aby nebyly ty písemné interpelace?“ uvedl Babiš během poslední čtvrteční ústní interpelace.

Babiš: Špiclování lidí? Je to lež!

Babiš čelil i interpelacím ODS ohledně dění na ministerstvu dopravy, zrušené zakázce na e-shop na elektronickou dálniční známku za 401 milionů korun a dosazení vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na další křeslo ve vládě.

„Už to vypadalo, že ostudu vaší vlády ohledně elektronické dálniční známky vyřeší ajťáci z Hecatlonu, kteří České republice ušetří zmiňovaných 400 milionů korun. A nakonec zjistíme, že celý systém měl mít jednu tajnou funkci, a to špiclování lidí. Nezlobte se na mě, ale tohle je velký posun k Orwellovu Velkému bratrovi,“ interpeloval premiéra poslanec ODS Stanislav Blaha.

„Je to lež (...) Stát určitě své občany nešpicluje a nechce špiclovat, není na to nejmenší důvod. Ty kamery samozřejmě mají jenom jednu funkcionalitu z hlediska zájmu státu, a to je zaznamenat auto, které nemá zaplacenou dálniční známku,“ oponoval Babiš.

Připustil ale, že padly na nový systém jisté požadavky bezpečnostních služeb. „Naše bezpečnostní složky mají nějaké požadavky, aby se zabránilo např. teroristickým útokům. Takže to není tady špiclování. Tady nikdo nikoho nešpicluje,“ dodával premiér.

Premiér Andrej Babiš (ANO) během jednoho ze svých nedělních hlášení na facebookuPremiér Andrej Babiš (ANO) během jednoho ze svých nedělních hlášení na facebooku | Facebook A. Babiše

Fiala: Tohle by nezvládl ani Harry Potter

„400 milionů za e-shop pro dálniční známky. O miliardu dražší IT systém na MPSV. Třikrát dražší radary na ministerstvu obrany. Když si to dáme do kalkulačky, tak nám vyjdou zhruba nějaké 2 miliardy. To je za několik dní vlády hnutí ANO, ČSSD a komunistů myslím docela smutný účet,“ kritizoval Babiše i šéf ODS Petr Fiala.

A kritizoval dosazení právě vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Havlíčka do křesla šéfa ministerstva dopravy. „Já opravdu nechci shazovat schopnosti pana ministra Havlíčka, ale myslím, že tohle by nezvládl ani ten Harry Potter, kterého jste tady zmiňoval ve svém nedávném projevu,“ rýpl si Fiala do Babiše.

„Prosím vás, IT jsme zrušili. Nevěděli jsme o tom,“ reagoval Babiš. „Radary - pan Metnar to vysvětloval,“ pokračoval. „Já jsem byl ve firmě, která má 35 000 zaměstnanců a řídil jsem to přes sedm lidí. A vždycky jsem si vybral nějaké věci, na které jsem dohlížel,“ hájil své rozhodnutí.

Ministerstvo dopravy vede Karel Havlíček (za ANO). Babiš ho uvedl do úřadu 24. 1. 2020Ministerstvo dopravy vede Karel Havlíček (za ANO). Babiš ho uvedl do úřadu 24. 1. 2020 | Ministerstvo dopravy ČR

Havlíček dělá dobrou práci, chválil Babiš

„Určitě nebudu obsazovat ministerstvo dopravy jiným ministrem. Je to definitivní rozhodnutí, moje, je to moje kompetence. A já Havlíčkovi s tím budu pomáhat,“ podotkl Babiš a doplnil: „Chápu, že někteří lidé, kteří nikdy neměli tolik firem, tak to neumějí pochopit, ale je to jen systém řízení. A věřte mi, že s tím mám celkem zkušenosti.“

Fiala připomněl, že byl rektorem Masarykovy univerzity. „Já sice pane premiére skutečně nejsem ředitel zeměkoule jako vy, ale řídil jsem jednu z největších veřejných institucí v této republice, která měla 5 000 zaměstnanců, šestimiliardový rozpočet a postavil jsem unikátní kampus,“ vzkázal Babišovi.

„S Havlíčkem jsme přišli z byznysu. Nás nikdo neuplatí. Děláme to poctivě a Havlíček dělá dobrou práci. Dělá dobrou práci. A věřte mi, že ty dva resorty zvládne. I to jádro. Takže nechápu tuhle debatu, ale nepouštějte se do debat, kde nemůžete vyhrát! Já mám dobrou paměť. A dal jsem vám to na facebook, tam si to přečtete, ty vaše průšvihy od revoluce,“ vracel Fialovi úder Babiš.

Video Babiš Čechům na Nový rok vzkázal: Kdybych byl Harry Potter, stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem. Záznam celého projevu - Česká televize

zdenek43 ( 3. února 2020 11:32 )

hlavne jeden z tech - kteri vysplhal do nejvyssich pater politiky naaa KRITICE - JAK SE TO MA DELAT a onnnnnnnnnnnn to rozhodne bude delat LEPE .... O B L B O V A L - VEDOMNE LHAL - a dnes na to jak OSOBNE RADIL - POUCOVAL OSTATNI - TOOOOOOOO DELA JESTE HUR ....

!!! Žebříček absencí premiérů ve sněmovně: Babiš chyběl u většiny hlasování, na druhém místě skončil Zeman !!! „Už sem chodit nebudu,“ prohlásil o Poslanecké sněmovně listopad 2019 premiér Andrej Babiš (ANO). V dolní komoře přitom už nyní často chybí. Ve srovnání se svými předchůdci, jak zjistil server iROZHLAS.cz, má a b s e n c i na hlasováních vůbec n e j v y š š í , konkrétně přes 73 %. A nejen to: do sněmovny nechodí mnohdy ani na ústní interpelace, od posledních voleb do sněmovny nebyl ani na polovině z nich.

Server iROZHLAS.cz se proto na Babišovu účast na hlasováních ve sněmovně blíže podíval a porovnal ji s údaji předchozích českých premiérů, kteří byli zároveň poslanci. Ukázalo se, že Babiš na jednání dolní komory chodí ze všech předsedů vlád vůbec nejméně. Z jednání se omluvil nebo nepřihlásil k hlasovacímu zařízení ve více než 73 procentech případů.

Za ním je s odstupem s absencí skoro 60 procent nynější prezident Miloš Zeman. Předtím ještě coby předseda dolní komory přitom podle svých slov navrhoval, aby se poslancům za vysokou absenci snižoval plat. Za Zemanem v žebříčku s 52 procenty následují Václav Klaus (ODS) a Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Nicméně už dříve Babiš označil sněmovnu za žvanírnu a kritizoval dlouhé diskuse na její půdě. Sám přitom v době, kdy zastával post ministra financí, patřil například vedle Miroslava Kalouska z TOP 09 nebo Zbyňka Stanjury z ODS k těm nejvýřečnějším politikům, jak server iROZHLAS.cz spočítal předloni. V té době byla Babišova absence přes 62 procent.

karambol ( 1. února 2020 08:41 )

okluznifronta!! tvuj táta udavač­,špí­na,po­dobná pirátu!!

marmat ( 31. ledna 2020 19:57 )

sixtin:
Stejné nadávky, intriky , DEMAGOGIE a konspirace jakmo tady od trollů !!!
Doko­lečka/­doko­la..­.ztrá­ta času jen EGO se producíruje přes ČT 24

marmat ( 31. ledna 2020 19:54 )

okluznifranta:
Zkuste nějak DISKUTOVAT....Tohle TO n e n í ...
maminka Vám to snad vysvětlí, nebo vytmaví !!!

sixtin ( 31. ledna 2020 17:44 )

Ten Fiala "diskutuje" na úrovni hokynářky
Písemné interpelace jsou opravdu blbost. Když je chtějí mít ať jim Babiš odpovídá také písemně . Bude mu na stačit jeden oběžník za měsíc, protože je to pořád to stejné rejpání do něj. Oběžník pak vyvěsí v poslaneckém bufíku, protože tam se poslanci převážně zdržují. Jednací stejně zeje věčně prázdnotou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud