Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Rusňáková opustila po skandálu manžela kandidátku ANO. Prý kvůli synovi

Autor: pet, ČTK - 
12. června 2017
11:00

Petra Rusňáková, jejíž manžel David Rusňák je jedním z obviněných v kauze úniků informací z policejních spisů, odstoupila z kandidátní listiny jihomoravského ANO pro nadcházející sněmovní volby. Sdělila to v pondělí v prohlášení. V současné situaci prý tento krok považuje za jediné správné řešení, ale nevnímá ho jako útěk z boje.

„Moje rodina i já jsme čelili v posledních dnech výraznému tlaku ze strany médií,“ uvedla Rusňáková, která je brněnskou radní za ANO. Její matka Alena Schillerová je náměstkyní na ministerstvu financí. Při květnové vládní krizi ji ANO navrhlo na post ministryně financí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale její nominaci odmítl.

Podnikatel David Rusňák je vlastníkem společnosti DRFG a byl řadovým členem brněnského ANO. Členství ve straně ale ukončil na konci května kvůli svému stíhání. V kauze je obviněných 18 lidí, osm z nich poslal soud do vazby.

„Po těchto událostech jsem se z médií, stejně jako vy všichni, dozvídala pro mě velice překvapivá, znepokojující, a také dehonestující tvrzení, že já jako brněnská komunální politička spolu se svou rodinou tvoříme organizovanou zločineckou skupinu, která celé město řídí,“ uvedla Rusňáková.

K obviňování se prý přidali i někteří politici. „Pochopte prosím, že to, čím jsem byla nucena projít, a to zejména s ohledem na mého, skoro tříletého syna, nechci již do budoucna zažívat,“ dodala Rusňáková.

VIDEO: O zeti Rusňákovi promluvila i Alena Schillerová:

Video  Alena Schillerová o své rodině  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Rusňák v roce 2014 věnoval ANO nepeněžitý dar v hodnotě 1,1 milionu korun. Předseda hnutí Andrej Babiš ovšem prohlásil, že hnutí takový dar nepřijalo, protože smlouvu nepodepsal on, a proto je neplatná. Proto prý také chybí ve výroční zprávě. Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) však řekl, že náklady spojené s aktivitami Rusňáka byly realizované a plnění bylo provedeno. Záležitost označil za nešťastnou.

„Jestli to byl z formálního hlediska dar a jakým způsobem to hnutí mělo evidovat ve svém účetnictví, to mi nepřísluší posuzovat. Já jsem se rozhodl poskytnout a skutečně jsem poskytnul podporu politickému subjektu, jehož řadovým členem jsem tehdy byl. Žádnou podepsanou smlouvu jsem od hnutí v této souvislosti neobdržel,“ uvedl již dříve Rusňák. Materiál a služby prý uhradil ze svých vlastních prostředků jako fyzická osoba a žádnou slevu na dani z titulu daru neuplatnil.

Smlouva nemusí být písemná

Dar ale hnutí ANO ve výroční smlouvě uvést mělo, jelikož platil. Podle nového občanského zákoníku lze totiž darovací smlouvu uzavřít i ústně. „Pokud by předmětem darovací smlouvy byla například nemovitá věc, potom zákon vyžaduje písemnou formu. Pokud jsou však předmětem daru movité věci nebo finanční dar, tak postačí, aby smlouva byla uzavřena ústně,“ sdělila serveru iRozhlas specialistka na občanské právo Iveta Petřeková.

Přímo v zákoně se píše, že darovací smlouva vyžaduje písemnou formu při darování věci zapsané do veřejného seznamu, takže u nemovitosti nebo pokud nedojde k odevzdání věci zároveň s projevem vůle darovat a přijmout dat. V ostatních případech je však na jen na lidech, jestli si chtějí dar potvrdit i písemně.

moiaza ( 12. června 2017 10:59 )

informatik, rudí pomatenci už dávno nalezli do ODS, TOP09, ANO a dalších stran, kde jim krásně kvete pšenka. Ale jak vidím, i Ty jsi stačil už přeběhnout. Nebo Tvá matka měla tak šíleně těžký porod?

istyl ( 12. června 2017 10:13 )

a taky jsme si vsimli, jak umne svou namestkyni stahl z medii...driv byla ta tlusta všude, hovořila o vsem do medii, a najednou je pryc...jako kdyby se nad ni voda zavrela...taky jste si toho vsimli?

papo ( 12. června 2017 09:49 )

 Milý ,,Zdenekk'',asi zaslepen koblihou Vám ušlo,že ten spolek pitomců,šmejdů a podvraťáků sedi v cele poslanecké sněmovně a to bez rozdílu politické příslušnosti.Tváří se jako by nám chtěli pomoci,ale je to ksindl jeden vedle druhého!

pistora ( 12. června 2017 09:37 )

Milý Zdenkku a kterýmu bordelu fandíš Ty jestli to teda není tajný??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa