Schillerová od EET letos čeká 15,2 miliardy. Brzy „doběhne“ lékaře, řemeslníky i taxikáře
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) počítá s tím, že elektronická evidence tržeb (EET) přinese letos do státního rozpočtu zhruba 15,2 miliardy korun, z toho 2,4 miliardy korun souvisí s květnovým rozšířením o další podnikatelské profese. Tržby se evidují třetím rokem. Už na začátku ledna vyčíslila ministryně ve speciálním vydání Epicentra ve studiu Blesku přínosy ve výši 33 miliard korun.
Třetí a čtvrtá vlna EET má v Česku začít platit 1. května. Část poslanců se ovšem domáhá u ústavního soudu jejího zrušení. Soud vyhověl 73 zákonodárcům z řad ODS, TOP 09, SPD, Pirátů a STAN a jejich stížnost projedná přednostně.
„Zákon je zdrojem pokřivení trhu a rdousícího efektu, když uvaluje překážky v podnikání na ty, kteří by se chtěli sami živit, na důchodce jako oběti revoluce a matky na mateřské s malým obratem, zatímco některé velké firmy EET mít nemusí,“ píší poslanci ve svém návrhu, který předložili soudu. Květnové rozšíření EET se má týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů a taxikářů. Podle ministerstva by se to mělo vztahovat zhruba na 300 000 podnikatelů.
Nutnost evidovat tržby se netýká podnikatelů, kteří fakturují, nebo přijímají platební karty. „Platby kartou nejsou brány za hotovostní platby,“ řekla začátkem ledna ve vysílání Studia Blesk v pořadu Epicentrum Speciál 2020 ministryně financí Schillerová.
Zvláštní režim pro drobné podnikatele
Podle zákona by měl platit zvláštní režim také pro podnikatele, kteří mají roční příjmy do 1 milionu korun, nejsou tedy plátci DPH, mají maximálně dva zaměstnance a v hotovosti přijímají maximálně 600 tisíc korun. Tito podnikatelé mohou od 1. února v souvislosti s květnovým spuštěním třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET) zažádat o zařazení do tzv. zvláštního režimu evidence tržeb.
V rámci zvláštního režimu nebude muset být podnikatel připojen k internetu a tržby v EET bude evidovat pomocí papírových účtenek, které dostane od finančního úřadu. Dále by měl každé čtvrtletí zaslat informace o tržbách na finanční úřad a mít v provozovně vyvěšené oznámení o využívání EET ve zvláštním režimu. Off-line evidence tržeb bude možná od května.
Evidence tržeb by se podle ministryně neměla ani týkat provozovatelů hazardu. „Ten už je regulovaný dostatečně,“ řekla. Výjimku ze zákona mají také nevidomí podnikatelé i provozovatelé e-shopů, kde se platí kartou.
Pokuta 400 tisíc korun a zavřené podniky
V roce 2021 by měla EET přispět podle ministerstva do rozpočtu 19,2 miliardy korun, z toho rozšíření o další obory 6,4 miliardy. V roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun, z toho rozšíření 7,7 miliardy Kč.
Evidence tržeb začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je přitom zaměřena na přijímání plateb v hotovosti, upozornila Schillerová.
„Největší pokuta, co mám z analýzy finanční správy, je asi 400 tisíc korun,“ vyčíslila ministryně s tím, že úřady také v některých případech přistoupily kvůli pochybení podnikatelů také k uzavření provozoven.
Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno 192.000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 13 miliard účtenek.
Rozšíření EET v září schválila Sněmovna, když přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto. „EET se stala nedílnou součástí ekonomiky a již ji nikdo a nikdy nezruší,“ uvedla ve čtvrtek Schillerová.
V souvislosti s novelou, která působnost EET rozšiřuje, se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty některé služby a zboží, například vodné a stočné, audioknihy, ale i točené pivo.
Před další vlnou EET chystá ministerstvo informační kampaň, konference a odborné semináře. Podnikatelé mají k dispozici také informační linku 225 092 392.
Člověk s nařízením vlády stejně nic neudělá a když tady chce podnikat, tak bohužel musí poslouchat a dělat to, co se po něm chce. Já jsem počítal s tím, že bude EET pro řemeslníky povinné už vloni, proto jsem si už koupil EET pokladnu z https://www.eet-pokladny.cz/ . Zatím ji nepoužívám, ale mám ji nachystanou na dobu, až ji budu muset používat.