Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Schillerová to schytala za chaos u piva. Hamáček chce změnu, vicepremiérka kroutí hlavou

Aktualizováno -
7. února 2020
20:00
Autor: J. Tomek, T. Belica, T. Ptáčník, Jakub Veinlich - 
7. února 2020
05:01

Obavy hospodských, kterým s daňovými manévry hrozí od května nemalé komplikace – hlavně pokud jde o prodej piva – se snaží rozptýlit Alena Schillerová (55, za ANO). Jenže z celého vystoupení šéfky státní kasy, která mávala před kamerami a fotoaparáty vydáním Blesku, vyznělo: majitelé výčepů by mě měli spíš pochválit! Oporu nemá přitom vicepremiérka ani u vládní ČSSD, její šéf a vicepremiér Jan Hamáček Blesk Zprávám napsal, že je připraven podpořit novelu, která celou situaci projasní. Schillerová jeho reakci nechápe - sám pro snížení DPH na točené pivo hlasoval, připomněla.

V rukou Blesk, na tváři bojovný výraz a v ústech slova o „mediální masáži“… Tak včera ministryně Schillerová zahájila tiskovou konferenci. Náš deník totiž ve čtvrtek informoval, že se snížením DPH u točeného piva v restauracích hrozí hospodským administrativní – jemně řečeno – problémy. Sami hospodští mluví rovnou o buzeraci.

Řeší, jak budou vyúčtovávat od května své tržby. Na točené a v hospodě vypité pivo se totiž sníží sazba na 10 procent, ale na to, které si odnesete ve džbánku, zůstává sazba současná. Tedy 21 procent.

Tu odvedou hospodští i tehdy, když zákazníkovi místo točeného nabídnou alkoholické pivo z láhve či plechovky. Vlastní podmínky budou mít stánkaři, a když se do toho zamíchá 15procentní DPH na nealko pivo, je z toho daňová migréna, na niž by berňák měl rovnou zadarmo rozdávat analgetika.

„Ohledně piva mě napadá citát bývalého ruského premiéra Černomyrdina: „Chtěli jsme to nejlepší a dopadlo to jako vždycky.“ Ministerstvo financí tuto záležitost nedomyslelo, jsme připraveni podpořit rychlou novelu, která do celé věci vnese jasno,“ uvedl pro Blesk Zprávy vicepremiér Jan Hamáček. Sociální demokraté se o dalším postupu poradí na úterním jednání poslaneckého klubu strany.

„Nechce se mi věřit, že by pan vicepremiér, který pro novelu zákona o evidenci tržeb snižující DPH na čepované pivo z 21 % na 10 % před několika měsíci hlasoval ve Sněmovně, chtěl tuto slevu provozovatelům stravovacích zařízení najednou vzít,“ kontrovala pro Blesk Zprávy vicepremiérka Alena Schillerová, aby dodala: „Těžko by šlo ale taková slova číst jinak, protože žádná jiná změna než snížení DPH, se od 1. května u piva opravdu nechystá.“

Jiné sazby DPH u piva dle různých situacích. Rozdíly jsou i mezi točeným v restauraci či stánku Jiné sazby DPH u piva dle různých situacích. Rozdíly jsou i mezi točeným v restauraci či stánku | Infografika Blesku

Důvod k radosti?

Jenže Schillerová, která ráda a často mluví o narovnání prostředí a zjednodušení podnikání (což daňový guláš fakt nedělá), včera jen zopakovala argument svých úředníků. Tedy že sazby DPH na pivo jsou jen dvě.

„Buď si ho dáte k řízku v restauraci, kde máte obsluhu, kde máte zázemí a kde si k tomu můžete sednout. Tady jedině můžeme alkohol snížit na 10 procent. Když si ho koupíte v obchodě a dáte někde venku, tak je tam 21 procent,“ řekla ministryně, třímaje Bleskem s titulkem „Zmatky kolem nové ceny piva!“.

„Myslím, že je to spíš na pochvalu a majitelé restaurací a hospod budou mít radost,“ dodala navíc.

Více papírování

Těm má nižší DPH na točené pivo ulevit od EET a rozdíl 11 procent si mohou strčit »do kapsy«, aby nemuseli zdražovat. Jenže… Pochvalu by Schillerové rozhodně nevystřihli alespoň ti hospodští, které Blesk oslovil.

„Celý návrh je nešťastný, nevím, kdo to vymýšlí. Na první pohled to vypadá, že nám to pomůže, ale spíš to zase přidělá práci a papírování,“ postěžovala si například Miroslava Juřicová, majitelka frýdecko-místecké restaurace U splavu.

A naštvaní jsou i stánkaři, kteří nově také budou podléhat EET, ale zůstane jim daň 21 %. Ministryně včera aspoň uklidňovala, že změny sazeb nedopadnou na štamgasty. „Na koncového zákazníka to dopad mít nebude. Tam jde jen o sazbu,“ uzavřela.

Extrém? Ne realita

Na rozdílné sazby DPH upozorňuje tabulka, která už několik dní koluje internetem. „Já se, prosím vás, k té tabulce nehlásím. Nevím, kde vznikla, a jsou tam naprosto krajní a extrémní situace,“ řekla včera novinářům ministryně, která asi nikdy nešla se džbánem pro pivo.

Jenže Viktor Kučera, majitel hospody U Černého kocoura ve Frýdku-Místku, už teď přemýšlí, co bude dělat, až se oteplí. „Nerozumím tomu, proč by měly být jiné ceny stejného točeného piva v restauraci a na stánku (u stánku na alkoholické pivo zůstává sazba 21% - pozn. red.). To znamená, že když si v létě na zahrádce přidám venkovní výčep do stánku, tak za toto pivo budu platit vyšší sazbu?,“ ptá se řečnicky.

Europoslankyně: „Blbost“

Nejen změny v DPH, ale i samotná argumentace šéfky státní kasy se stala terčem kritiky. „Alena Schillerová: ′Zavedením EET dochází k podpoře venkova.′ Větší blbost už jsem teda dlouho neslyšela. Tato vláda žije úplně mimo realitu,“ rýpla si europoslankyně z ODS Veronika Vrecionová.

A ekonomický expert ODS Jan Skopeček se přidal: „Snahu o zjednodušení daní od hnutí ANO nemůžeme očekávat, na to už jsme si za šest let, kdy je u moci, zvykli. Poslední novinka z dílny ministryně Schillerové, která zavádí na pivo tři sazby DPH, je ale úplně mimo hranice zdravého rozumu. Pokud si zákazník dá v hospodě jedno pivo do skleničky, dvě si odnese ve džbánku a další například v plechovce, bude muset hostinský na každé z nich použít jinou sazbu DPH.

„Je tak zázrak, že další zvláštní sazbu DPH nenavrhla ministryně Schillerová pro pivo řezané a jinou sazbu ještě třeba pro šnyt. Je skoro na čase, aby ekonomické fakulty začaly otevírat obor pivní daňový poradce, protože v takovém zmatku se bez patřičného vzdělání za chvíli nikdo nevyzná,“ dodal.

 „Vládní koalici spolu s komunisty se podařil světový unikát. Tři sazby DPH na pivo nejsou nikde, ty budou jenom u nás. Na žebříčku vládní hlouposti a amatérismu přesvědčivě vítězíme,“ míní exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vyšší DPH na pivo pro Pražany?

Sociální sítě přitom návrhem na různou DPH žijí dál. A padají i různé ironické návrhy, jak neskončit u stávajících změn, ale naopak v nich ještě pokračovat.

„Mám pocit, že paní Schillerová je troškař. S pivem se přece nabízí tolik možností. Centrum Prahy DPH 35%, širší centrum a ostatní města nad 50 000 lidí 29%, zbylá města a pražské městské části 21%, venkov 19%, samoty 10%. K překročení hranic nutno mít bumážku z MF...,“ napsal sportovní komentátor Jaromír Bosák na twitteru.

Jak ušetří majitelé výčepů Jak ušetří majitelé výčepů | infografika Blesku

Ifigenie ( 9. února 2020 17:01 )

Demobloku se fakt ničím nezavděčíš!!! Když slzeli dojetím nad tím, jak zaniknou malé venkovské hospůdky, kam už nikdo nebude na pivo chodit, posedět, popovídat se sousedy, tak když v těch hospůdkách pivo bude levnější snížením DPH na 10%, aby tam byl důvod chodit a popovídat si, tak zase to je špatně? Tak jak? Jen svými řečmi rozvracejí tuto zem, o výsledek vůbec nejde. U tohto EET jde hlavně o ně samé, o hlášení EET u právníků, advokátů, lékařů, účetních a to jim vadí, protože každý z těchto politiků má ještě svůj vedlejší džob, svou právní kancelář nebo ordinaci. O nějaké řemeslníky jim nikdy nešlo. Melouchář bude svým známých totiž ty melouchy dělat klidně dál... ale za právní porady a advokáty už se bude muset odvádět daň a posílat EET, pánové! A tady padla kosa na kámen, demokrati.

5nastolevceskych ( 8. února 2020 00:07 )

Komunisti jsou ODS? Blbe. Když nevíš, kdo je kdo, tak drž tlamu.

gemino ( 7. února 2020 23:19 )

To je jasná diagnoza - idiocie

marmat ( 7. února 2020 22:32 )

Aúúú­úúúú­úúúú­úúúú­úúúú­úúúú­úúúú­úúúú­úúúú­úúú.­...IH­NED LĚČIT !!!

marmat ( 7. února 2020 22:30 )

cesky_novinar:
Na to, aby se kšeft uskutečnil musí být vždy dva....
Pokud pivo někdo tak napaluje,tak tam může zůstat s pípou SÁM

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa