Pivní chaos Babišovy vlády: Jiné DPH na točené pivo terčem posměchu na sítích

Aktualizováno -
5. února 2020
21:05
Autor: ČTK - 
5. února 2020
10:50

Provozovatelé restaurací se budou muset od května vyrovnat se dvěma změnami DPH, které je nutí při účtování daně rozlišovat mezi točeným a netočeným pivem a zároveň snižují DPH na stravovací služby. Na sociálních sítích se v úterý objevila tabulka, která uvádí 9 variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících alkoholické a nealkoholické pivo. Ministerstvo financí tabulku nezpochybnilo, je ale podle něj účelová a obsahuje i extrémní modelové příklady.

Restaurací se od května dotkne přesun točeného piva z nejvyšší 21procentní sazby DPH do nejnižší desetiprocentní a také snížení DPH u stravovacích služeb z 15 na deset procent.

Tabulka tak uvádí, že u točeného alkoholického i nealkoholického piva vypitého v restauraci by se měla účtovat DPH 10 procent, stejně jako u nealkoholického piva v restauraci z lahve nebo plechovky.

U nealkoholického piva natočeného do džbánu a odneseného z provozovny by sazba měla být 15 procent, u alkoholického piva do džbánu 21 procent a nejvyšší sazba by se měla počítat také u alkoholického piva nalitého z plechovky nebo lahve v restauraci.

Další varianty má tabulka pro pivo při prodeji u stánků nebo v obchodech.

Různá pravidla pro stánky a pro restaurace

Na rozdíl u DPH mezi prodejem točeného alkoholického piva u stánku a v restauraci upozornila Česká televize. U stánků zůstane daň po květnových změnách 21 procent, v restauracích bude 10 procent.

Podle šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška změny daňový systém zkomplikují a přinesou komplikace. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) uvedl, že rozrůznění pravidel zvýší pravděpodobnost, že se je někdo bude snažit obcházet.

„Od 1. května bude pivo ve stánku zatížené jinou DPH než pivo v restauraci, a to zase bude mít jinou DPH než pivo s sebou do džbánku. Ovšem nealko pivo ve stánku má jinou DPH, než když si ho dáte v restauraci. Omlouvám se, už jsem z toho narovnání podnikatelského prostředí celý zmatený,“ glosoval dnes změny na twitteru místopředseda ODS Martin Kupka.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec zdůraznil, že na točené alkoholické pivo se budou od května uplatňovat dvě sazby DPH. Snížená desetiprocentní pro pivo konzumované v restauračním zařízení, pro balené pivo a točené pivo konzumované mimo restaurace zůstane daň 21 procent.

„Nealkoholické nápoje včetně nealkoholického piva budou nadále zařazeny do snížené 15procentní sazby DPH s výjimkou nápojů podávaných ve stravovacích zařízeních, což od 1. května 2020 podléhá desetiprocentní sazbě DPH,“ doplnil.

Tabulka podle Žurovce účelově kombinuje různé druhy nápojů konzumované v různém prostředí. Extrémním modelovým případem, který se ve skutečnosti neděje, je podle mluvčího například točené nealkoholické pivo načepované do džbánu a odnesené z provozovny.

Manažer daňového oddělení a specialista na DPH ze společnosti BDO Petr Linx připomněl, že změny DPH, které jsou navázány na novelu zákona o evidenci tržeb, měly mít za cíl především kompenzovat nesnáze podnikatelů při zavádění nových systémů povinného vykazování tržeb.

„Avšak, ve výsledku převažují politické důvody (PR),“ doplnil. Květnové změny podle něj zvýší počet zahrádek a posezení, protože na stravovací služby včetně točeného piva v provozovně bude DPH desetiprocentní, zatímco u jídla odneseného pryč bude 15 procent a u odneseného alkoholického piva 21 procent.

Kritika a posměch na síti

„Daně mají být hlavně jednoduché. Různé sazby DPH na pivo podle toho, jestli si člověk dá u stánku, nebo v hospodě, z půllitru, nebo do džbánu? Vládní heslo je jasné: pojďme to zkomplikovat! My říkáme: pojďme to zjednodušit!“ uvedl v reakci na změny u piva šéf ODS Petr Fiala.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri změny v sazbě DPH označil posměšně za „novou taktickou deskovou hru“.

karambol ( 6. února 2020 17:01 )

tomik!!jelito už jste zapoměli schodek soudruhu ODS TOP CSSD KDU véčkařu,zelených zlodě­ju,kmo­tru,tu­nelá­řu 640 miliard to jste drželi hubu když největší zloděj,kmotr s drzostí mafiána vám rozesílal poukázky kolik dlužíte!! a to nám politická pakáž dala platy,­ducho­dy,ži­votní uroven Pakistánu a sami žrali ako prasce v miliardách.Jen díky Babišovi máme schodek deset miliard, zvyšil platy,­ducho­dy,ži­votní uroven!! to je málo vy hovada!!

zaschla_spermie ( 6. února 2020 00:26 )

My zloději vidíme v soudruhu estébákovi Babišovi svůj nepřekonatelný vzor.
Čest práci!

tomik007 ( 5. února 2020 22:54 )

LEDNOVY SCHODEK 9 MILIARD - je naprosta novinka sudruhovia

iFender ( 5. února 2020 22:11 )

ANO&SPD to by bylo žrádlo.

Bystrozraky1 ( 5. února 2020 22:02 )

Pro voliče demossraček je to těžké pochopit a ani se nedi­vím.In­teli­gentní člověk demoss*** nevolí a ví,že v místnosti ze slevou a venku na chodníku z přirážkou.Pro ty blbečky to mám opakovat,nebo si to přečtou několikrát po sobě,ale mohu jim poradit:Jak ve škole to opište stokrát a pak když nejste úplně hloupí jak váš guru Novotný či idiot z Orlíku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud