Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

Dovolenkáři a vakcíny: Pustí k moři jen naočkované? Cestovky se obávají chaosu

Autor: Sabina Dračková - 
31. prosince 2020
05:30

Nejen v Česku začalo očkování proti covidu. Dobrovolné, nepovinné, pro běžnou veřejnost přitom dostupné až po začátku roku 2021, nejprve jsou na řadě zdravotníci a další rizikové skupiny. Některé země však už nyní naznačují, že k sobě nepustí nikoho, kdo není naočkovaný, potvrzuje obavy dovolenkářů v rozhovoru pro Blesk Zprávy místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Upozorňuje navíc na to, že chybí jakýkoli registr toho, kdo má očkování za sebou. V cestování by pak mohl nastat velký chaos.

Jaké jsou vyhlídky pro Čechy v oblasti cestovního ruchu na příští rok?

Já si myslím, že už jsou z toho všeho lidi tak unavení, že začnou znovu cestovat. Vidíme to i na těch prodejích do těch zemí, které jsou otevřené, a ty rostou. Uvidíme, jak se nám do toho promítne očkování, ale zatím se zdá, že by lidé mohli cestovat.

Je potřeba čekat, že bude cestování od základu v něčem jiné?

Mění se nákupní zvyky. Těžko budou nakupovat dlouho dopředu, spíš budou volit nákup třeba dva měsíce, měsíc před tou cestou, aby měli jistotu, že ta země je otevřená, že ta cestovní kancelář funguje, že letecké společnosti lítají. Cestovat je součást životního stylu a lidi si to určitě nenechají sebrat.

Jak jste sám zmínil, vše může ovlivnit vakcína. Máte už nějaké náznaky, že by očkování bylo v cestování pomocníkem?

My to nevnímáme úplně jako pomocníka. Vakcínu vnímáme jako něco, co nám jako cestovatelům možná bude další překážkou. Protože jsou země, které už naznačují, že nevpustí do země nikoho, kdo vakcínu nemá. Při tom, jak bude velmi složité se k vakcíně dostat pro samoplátce, se zdá, že to může naopak cestování bránit.

Víte už konkrétně o nějakých zemích, kde budou očkování vyžadovat?

Určitě Vietnam, který řekl, že nepustí nikoho ze zahraničí, kdo nebude očkován.

Máte už i informace od některých hotelů, že budou sami nezávisle na rozhodnutí státu chtít ubytovávat jen hosty s prokázaným očkováním?

Hoteliéři jsou rozumní a ve své podstatě budou kopírovat to, co chtějí jednotlivé země.

Video  Těžké léto cestovek: Papež o koronaviru, Řecku i hrozbě krachů  - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Co u Čechů oblíbené evropské destinace?

V tuto chvíli to všechno visí na testech. Zatím nikdo nepřeklopil testy v očkování, ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Když se podíváte na to, jakým způsobem Evropa očkuje, a že očkuje vlastně strašně pomalu, tak by bylo kontraproduktivní, aby některá evropská země vyžadovala očkování po návštěvnících, když sama není schopna naočkovat ani své vlastní obyvatelstvo.

Není plán ani registr, cestovky čekají chaos

A výhledově to možné je?

Výhledově nikdo z nás neví, co vlastně bude. Když se podíváte, co se stalo v Británii, že je tam nějaký nový virus, který zas nahání další a další hrůzu, tak ten svět je v panice. A ta panika rozděluje společnost na ty, kteří cestovat chtějí, a na ty, kteří se cestovat bojí. A je otázka, jak která ta skupina bude veliká.

Existuje už alespoň nějaký jednotný plán?

Teď v tuto chvíli neexistuje ani nějaký jednotný registr toho očkování. To znamená, že neexistuje ani jednotný formulář toho potvrzení o očkování. Myslím si, že s tím bude spojený chaos, a že to nebude úplně jednoduchá záležitost.

Očekáváte, že se cestovní kanceláře vůbec příští rok vyhrabou z těch problémů, do kterých letos spadly?

Stát cestovním kancelářím poskytl absolutně nejmenší pomoc. Myslím, že i veřejným toaletám pomohl víc, než cestovním kancelářím. Je to smutná záležitost, to jakým způsobem stát k cestovním kancelářím přistoupil. Jsou odkázány samy na sebe a na své klienty a my doufáme, že nás v tom klienti nenechají a že začnou cestovat.

JaPi ( 31. prosince 2020 16:18 )

Jen aby jste se pak dostal(a) do letadla. Už nyní některé letecké společnosti mají podmínky pro vpuštění na palubu (negativní testy) a lze předpokládat, že to rozšíří na očkování nebo negativní test. To vám pak ty letenky vyjdou opravdu lacino.

JaPi ( 31. prosince 2020 16:16 )

Jen aby jste se pak dostal(a) do letadla. Už nyní některé letecké společnosti mají podmínky pro vpuštění na palubu (negativní testy) a lze předpokládat, že to rozšíří na očkování nebo negativní test. To vám pak ty letenky vyjdou opravdu lacino.

lucie13 ( 31. prosince 2020 13:25 )

Do léta se toho může ještě změnit... může se rozpadnout celá EU nebo začne opravdová válka.
Pokud mají lidé na starosti pouze cestování, tak jim je až moc dobře. Do 1989 jsme taky cestovat nemohli a neumřeli kvůli tomu, chatařilo se a bylo hej.
Zatím nemá žádná země dostatek očkovací látky, takže ať se nechá nejdříve naočkovat těch 40% dobrovolníků, někoho ještě zlanaří a pak se teprve uvidí, co bude. Země, které žijí z turistického ruchu budou mít zájem, aby lidi přijeli k nim utrácet peníze. Uvidí se, jaké podmínky budou pro příjezd do určitých destinací. Vždyť i teď můžete letět třeba do Dubaje, stačí test před odletem a pak i před cestou zpět. Dovolená pro 4 osoby z Vídně 8.-16.1. AI v 5 hvězdičkovém hotelu něco přes 5.000€

lucie13 ( 31. prosince 2020 13:08 )

Co jste doposud u svých sexuálních partnerů kromě očkovacího průkazu kontroloval Vy?

lucie13 ( 31. prosince 2020 13:04 )

jo, jo. Pan Babiš, ten se zrovna zpočátku nechtěl nechat očkovat a pak mu přinesli z poza plenty včeličku, tomu divadélku chyběl ten záběr kamery, jak to berou z originál lahvičky a rovnou s tím do ruky...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud