Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Exministr detailně popsal opilecký tah Bruselem. A navezl se do Kalouska: Katastrofa

Autor: Darina Jíchová, Sabina Dračková - 
23. července 2020
13:00

Svědectví z Bruselu šokovalo Slovensko, někdejší ministr financí Ján Počiatek vylíčil, jak se v lednu 2009 opil na schůzce Rady Evropské unie pro finanční a ekonomické záležitosti (Ecofin). Na uniklé nahrávce, kterou slovenskému deníku SME poskytlo Investigativní centrum Jána Kuciaka, to vypráví Počiatek bývalému generálnímu prokurátorovi Dobroslavu Trnkovi. Slovenský politik dost nelichotivě zhodnotil výstup Miroslava Kalouska (TOP 09) na zmíněném zasedání. „Ani neumí řídit schůzi,“ postěžoval si Počiatek. Miroslav Kalousek v reakci pro Blesk Zprávy odmítl, že by nezvládal řídit schůzi nebo že by si pletl jména. Že jednal raději v češtině, je ale podle něj pravda.

Slovenský exministr Počiatek vyprávěl o tom, jak euroskupina většinou všechno důležité řeší den před samotným jednáním. Uvedl, že obvykle trvá schůze jeden den. „Ráno jsem přiletěl, tři hodiny jednal a po obědě zase domů, takže večer už jsem tu byl. No, jenže euroskupina se schází už den předtím,“ poznamenal politik.

Vysvětlil, že v pondělí se začíná kolem páté odpoledne a jedná se do devíti až do jedenácti do večera. „Až teď jsem pochopil, že vlastně ty Ecofiny, na které jsme chodili, to je ko*otina. To všechno se rozhodne v té euroskupině, to je vlastně ten důležitý mítink. Doteď jsem nechápal, že často na tom normálním Ecofině nebyli mnozí z těch eurozónních ministrů, byli tam státní tajemníci a velvyslanci. Se*u na to, je to úplně nepodstatné,“ rozčiloval se Počiatek.

Exministr: O čtvrté jsme žrali kebab

„Tam si vypráví něco nějaké Bulharsko, Rumunsko, Polsko, a vůbec nikoho nezajímá,“ uvedl nevybíravě k oficiálnímu zasedání. „No, tak jsem tam tedy musel jet v pondělí,“ vrátil se ke schůzi z ledna 2009. „Skončili jsme asi o desáté, celá partička byla jako: A co budeme dělat? Tak že zajdeme na chvilku do nějakého baru. Jasně no, a o čtvrté ráno jsme hledali uličku kebabovou, do pí*i, a žrali jsme tam kebaby někde v pí*i. No, a ráno o deváté, jdi si tam do pí*i sednout,“ popsal eskapády z Bruselu.

Video  Pro Kalouska je politika droga. Na absťák po odchodu zatím nemyslí. Co bude dělat dál?  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Žáha mě pálila, nevím, co všechno jsme tam sežrali. Smrděl jsem, do pí*i, zle mi bylo, krkal jsem celou dobu. Teď tam ten Čech, chudák, ten nový čerstvý, víš, ne?“ zmínil Počiatek Kalouska. „Ten neumí anglicky a snažil se vést celý mítink. Katastrofa. Nevěděl ani, jak se kdo jmenuje, do pí*i. Tak tam kroutil hlavou, víš ten Kalousek, ne? Však víš, který to je,“ vyprávěl exministr Trnkovi.

Počiatek: Kalousek prý ani nevěděl, jak se kdo jmenuje

Bývalého ministra financí Česka i parodoval. „Říkal: Jo, chtěl bych říct, že teď má slovo, éééé,“ Počiatek prohlásil, že si Kalousek celou dobu pletl jména kolegů. Postěžoval si taky na to, že se celé jednání vleklo, snídaně se podle něj protáhla až do dvanácti. „Normálně má snídaně skončit do deseti, do jedné se jedná, o jedné je pracovní oběd. Tam se dorazí ještě tak možná dvě věci, nažerou se všichni a pak na druhou se jde zase do pí*i,“ řekl k tradičnímu průběhu Ecofinu.

„Oni teď do dvanácti snídali, protože Čech, do pí*i, maturant, ani neumí řídit schůzi. A není to sranda vést schůzi. Musí to jít rychle jako: Dobře, tak toto už jsme uzavřeli, nevracejme se k tomu, pojďme k jinému tématu. A on nic, on každého nechal vyprávět, a to když je necháš, tak takový Rumun, ten se podle mě těší čtyři týdny, až bude na dalším mítinku, co tam všechno poví. Nikdo to neposlouchá,“ uzavřel Počiatek.

Kalousek: Jména jsem si nepletl

„Nikdy se mi nestalo, že bych nezvládal jednání,“ reagoval Kalousek na dotaz Blesk Zpráv na kritiku, že nebyl ve formě.

„Co se týče řízení Ecofinu, tak když jsem ho řídil, tak nikdy žádné stížnosti nebyly. Naopak si myslím, že to předsednictví bylo velmi úspěšné a dosáhl jsem historické dohody o DPH,“ brání se bývalý ministr financí.

Nesmysl je podle Kalouska i nařčení z toho, že si pletl jména ostatních politiků. „Všichni jsme vždycky před sebou měli papír, když jsme si nebyli jistí, ale říkali jsme si tam křestními jmény zásadně a ty jsem si nepletl,“ řekl pro Blesk Zprávy Miroslav Kalousek. Podotýká navíc, že každý ministr měl před sebou vždy cedulku se jménem země, kterou zastupuje a jména dotyčných měl pro jistotu napsané na papíře.

Kalousek spoléhá na tlumočníky

Kalousek potvrdil, že jednání, jak řekl Počiatek, vedl ve svém mateřském jazyce - tedy mluvil česky. „Při své CzEnglish, kdybych si spletl bondy (anglicky dluhopis - pozn. red.) a bomby, tak by to nemuselo být zrovna úplně dobře,“ vtipkuje. Podle svých slov se anglicky zvládá domluvit, ale při jednáních pro jistotu vždycky spoléhá na tlumočníky, kteří jsou k dispozici. „Moje angličtina opravdu není dobrá,“ přiznává.

I když to ve videu explicitně řečeno není, mohl by Počiatkův monolog vyznít tak, že byl na večírku i Kalousek. Blesk Zprávy se ho zeptaly i na tuto možnost a ten to odmítl. „Pana Počiatka jsem potkával jako ministra Ficovy vlády, jako kolegu na Ecofinu,“ řekl nynější předseda poslanců TOP 09 s tím, že je naprostý nesmysl, že by s Počiatkem šel někam pít. „Jsem si naprosto jist, že k ničemu takovému nemohlo dojít. V Bruselu teda určitě ne. Kdyby řekl, že jsme se spolu napili v Bratislavě, tak bych se zamyslel, ale v Bruselu určitě ne,“ zapátral v paměti Kalousek.

„Zatímco v roce 2009 byl ministr Počiatek členem eurogrupy, tak já ne, já jsem tam přístup neměl, takže prostě bůhví s kým se to ministr Počiátek tenkrát opil,“ říká Kalousek s úsměvem. On sám na jednání podle svých slov pravidelně přiletěl až ráno před jednáním. „Tu eurogrupu jsme neměli a začínalo se až druhý den na snídani,“ dodal.

Výstřední Juncker

Jednání za zavřenými dveřmi v rámci Evropské unie jsou velkým tématem, podle odborníků jsou ale neoficiální schůzky, kde se všechno předem dohodne, jen fámou. Experti na EU ale zdůrazňují, že v rámci bloku jsou pro lídry států a jejich týmy velmi důležité osobní vztahy, jejichž součástí je mnohdy řada výstřelků.

Redaktoři deníku SME připomněli chování expředsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který proslul teatrálními výstupy při vítání státníků. Mnohé přehnaně olíbával nebo objímal, maďarský premiér Viktor Orbán si od něj dokonce vysloužil mírnou facku a pozdrav „Hail, diktátor!“. Spekulovalo se také o Junckerově alkoholismu.

Video  Šéf Komise Juncker nebyl na sumitu NATO ve formě, museli ho podpírat  - Reuters
Video se připravuje ...

horaIysa ( 23. července 2020 22:35 )

Zeman má velmi neslušnou slovní zásobu, pokud já a národ víme.

Vaclav Trefil ( 23. července 2020 20:23 )

Zeman má slušnou slovní zasobu, ale katastrofální výslovnost.to je fakt.

Vaclav Trefil ( 23. července 2020 20:20 )

Jasně

Klecal ( 23. července 2020 18:07 )

No tak tady může bejt Kalousek klidnej "svědectví" ožralýho ***a, kterej byl nejspíš v takovým stavu, že by nerozeznal Brusel od Melbourne ho pálit nemusí

horaIysa ( 23. července 2020 18:04 )

Zvláštní ale je, že ten ožralý a sprostý slovák ani jednou nezmínil, že by byl Kalousek nadójenej.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud