Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Babiš kontroluje Agrofert, mají jasno v Bruselu. Fiala: Dělá nám ostudu v zahraničí

Aktualizováno -
20. června 2020
09:50
Autor: ČTK - 
19. června 2020
14:37

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování. Usnesení vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Pro hlasovala velká většina zástupců největších parlamentních frakcí včetně liberálů, do nichž patří poslanci zvolení za Babišovo hnutí ANO.

Maxová a Konečná se zdržely

Rezoluci podpořila i většina z 21 českých poslanců od členů lidovecké frakce přes Piráty po ODS. Proti se vyslovila pětice zákonodárců zvolených za ANO, pouze poslankyně Radka Maxová se zdržela hlasování. Stejěn tak se zdržela Kateřina Konečná (KSČM), proti hlasovali europoslanci z SPD.

Text vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla nástroj, který by konfliktům zájmů napříště efektivně zabránil. Současné auditní řízení, kterým komise Babišův vztah k Agrofertu a právo firmy pobírat dotace prověřuje, se podle poslanců může vzhledem k nejasně definovanému postupu táhnout velmi dlouho.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a usnesení EP označuje za snahu zpolitizovat audit, s čímž poslanci nesouhlasí.

Europoslanci odsoudili Babišova slova o vlastizrádcích

Usnesení se vrací také k únorové návštěvě členů výboru EP pro rozpočtovou kontrolu v Česku, během níž poslanci dospěli k závěru, že české úřady nedokážou střety zájmů kontrolovat a řešit. Babiš v souvislosti s misí označil její šéfku Moniku Hohlmeierovou za pomatenou a české členy Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce.

Poslanci v textu „rázně odsuzují užití urážlivých výrazů“ od Babiše a označují za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.

Poslanci v textu rovněž přivítali obnovení Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. O tom rozhodl v prosinci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poté, co jej dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil.

Babiš se dočkal zastání u orbánovců

V pátek přijatou rezoluci ostře zkritizovali europoslanci hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. V prohlášení citovaném agenturou MTI jej označili za „tvrdý útok“ na nezávislost českých úřadů. Orbánův způsob vládnutí je přitom většinou europoslanců kritizován jako autoritativní a unijní instituce kvůli němu vedou proti Maďarsku řízení pro možné porušování evropských hodnot.

Předloni v prosinci poslanci schválili podobné usnesení, které vyzvalo EK k zastavení dotací pro Agrofert do doby, než bude otázka Babišova možného střetu zájmů objasněna. Podpora dnešní rezoluce je však větší. Pro tehdy hlasovalo 434 politiků, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP.

Agrofert: Skandální. Jednali o nás, bez nás

Právě Agrofert usnesení Evropského parlamentu kritizuje. Nelíbí se jí, že firmu nikdo z Evropského parlamentu neoslovil. Má dojem, že se evropští poslanci nechali zneužít k útoku na Agrofert. Firma to uvedla v prohlášení, které ČTK poskytl její mluvčí Karel Hanzelka.

Agrofert uvedl, že ho usnesení překvapilo. „Ačkoli bylo předem připraveno, nikdo nás nepožádal o stanovisko,“ napsala firma v prohlášení. Společnost podle něj nikdo nekontaktoval ani v době mise rozpočtového výboru EP do České republiky. „Kdyby k setkání došlo a kdybychom mohli na otázky zástupců Evropského parlamentu odpovědět, jsme hluboce přesvědčeni, že by k přijetí takového usnesení nemohlo dojít,“ uvedl Agrofert. „Jednalo se o nás bez nás, což považujeme za skandální a z hlediska fungování evropského společenství za bezprecedentní,“ uvádí prohlášení.

Misi rozpočtového výboru do Česka Agrofert vnímá jako zpolitizovanou či jako účelovou. Jde podle něj o „hrubý zásah“ do auditních řízení Evropské komise s ČR. „Jde o očividný pokus tato řízení ovlivnit,“ uvedl Agrofert.

Útok na jednoho z největších zaměstnavatelů?

Prohlášení odmítá tvrzení, že Agrofert prováděl účelové majetkové transakce kvůli dotacím. Evropský parlament si podle něj své závěry „doslova vymýšlí“ a opírá o nepravdivá tvrzení.  Agrofert také kritizuje bod usnesení, ve kterém europarlament uvítal obnovení vyšetřování Babiše v kauze Čapí hnízdo. „Ptáme se, kde je presumpce neviny a co mohou poslanci Evropského parlamentu vědět o detailech a okolnostech probíhajícího vyšetřování. Nezbývá nám než konstatovat, že může jít o nátlak na nezávislé české orgány činné v trestním řízení,“ píše se v prohlášení.

Podle Agrofertu se „nelze ubránit dojmu, že se poslanci Evropského parlamentu nechali zneužít a zatáhnout k útoku na jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice“. Neexistuje podle něj nic, co by dokazovalo střet zájmů. Uvádí, že při čerpání dotací vždy postupuje podle zákonů.

Video Babiš útočil na tiskovce kvůli střetu zájmů: „To vy zatěžujete ČR. Já jsem úplně v pohodě. Jsme úspěšný, úspěšný vláda. Velice úspěšný“ - Lukáš Červený

Fiala: Musíme Babiše odstavit od moci

Část opozice není výsledkem hlasování europarlamentu překvapena. Hlasování podle nich potvrzuje, že český ministerský předseda je ve střetu zájmů. Podle šéfa ODS Petra Fialy dělá Babiš ČR v zahraničí ostudu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš rozhodnutí EP označil za přelomovou rezoluci. Není ale podle něj jen o Babišovi, ale i o špatně nastaveném systému, který je možné zneužívat.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Adamové Pekarové si musí Babiš vybrat, buď bude premiér, nebo velkopodnikatel. Předseda KSČM Vojtěch Filip připomněl, že rezoluce nemá na český právní řád žádný význam. Vyjádřit se chce ale až po prostudování usnesení. „Jen připomínám, že takové usnesení nemá na český právní řád žádný význam. Otázka patří do národního zákonodárství,“ uvedl.

Fiala uvedl, že hlasování není žádným překvapením. „Andrej Babiš dělá České republice ostudu v zahraničí dlouhodobě. Jeho střet zájmů je evidentní, nepřekvapuje mě, že Evropský parlament přijal tuto rezoluci a žádá zastavení veškerých dotací,“ poznamenal.

„Rozumím tomu, jde o evropské peníze, ale situaci si musíme vyřešit sami doma - věřím, že porážka ANO v nadcházejících senátních a krajských volbách bude předehrou před volbami parlamentními, které odstraní Andreje Babiš definitivně od moci. ODS pro to udělá maximum,“ dodal. Na twitteru Fiala dodal, že rezoluce oslabuje Babišovu politickou sílu při vyjednávání v Evropské unii ve chvíli, „kdy jde o hodně“.

Bartoš poznamenal, že EP „přelomovou rezoluci“ odhlasoval silnou většinou. „Evropa se touto rezolucí shodla, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a že je třeba tento problém odstranit co nejrychleji,“ napsal ČTK. Rezoluce podle něj opět potvrzuje, že premiér kontroluje holding Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku. Připomněl, že Piráti se kvůli této záležitosti obrátili na Evropskou komisi.

„Schválená rezoluce však není jen o českém premiérovi, ale o špatně nastaveném systému, který je možné takto zneužívat. Je na čase to ukončit, a odblokovat tím i Českou republiku,“ dodal šéf Pirátů.

Pekarová Adamová: Babiš jako žába na prameni

Podle Adamové Pekarové rozhodnutí EP potvrdilo, co TOP 09 dlouho říká. „Andrej Babiš si musí vybrat - buď bude premiér, nebo velkopodnikatel. Obojí současně poškozuje ČR doma i v zahraničí. Jeho byznys je ovšem na dotacích postaven, proto do politiky vstoupil. A teď celá Evropa ví, že je žábou na prameni,“ napsala ČTK.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá o vnitřních záležitostech ČR a o činnosti českých občanů na území ČR rozhodovat Brusel. „Ve věci střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše nechť rozhodne český soud, podle českých zákonů. Na rozhodnutí soudu stále čekáme,“ napsal.

Video Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

marmat ( 21. června 2020 16:36 )

xiioma:Ještě tam dosud NIKDO /NIKDY neudával svého premiéra.....
Jako by jim psali udavači z banánové republiky, kde je absence zákonů

marmat ( 21. června 2020 16:33 )

tomik007 : Sedí tam 21 "našich" !!!
A před sebou s ostatními "posuzovateli" na stole "SUPER MATROŠ" = všechna udání zpracovaná pečlivě právníky zaplacenými z kont Českých zhrzenců...za 3 roky !!!
Opozice, Pirátů, TI ONDRAČKY (NE/ziskovky, která je vyplácená i Bruselem)

marmat ( 21. června 2020 16:22 )

ODS nám za 25 let předvedla TUNELY, MEGATUNELY, LOBISTY,
vyžírky a "přihrávky" čehokoliv zajímavého, napříč stranami !
Kam se nějaké Čapí hnízdo (8 x auditované Kalouskem),hrabe ???
Zženštilá hysterie Fialy je už prakticky neléčená paranoia....
Ani přiznaný pakt s MCH nebyl krok dobrým směrem....
Havarie alá TITANIK....je neodvratná

hejhej ( 21. června 2020 14:04 )

Brusel má jasno, co se týká pana Babiše. Jak dlouho se mu bude vyjasňovat, ohledně nelegálního dovozu přižívníků a násilníků bez dokladů od afrických břehů ?????
Většina poslanců Evropského parlamentu za 500 000,- měsíčně je schopna úplně všeho i vlastizrady.

pooresh ( 21. června 2020 13:22 )

Ze by "Babisovi svedci"? A vydavaji casopis "Ptaci hnizdo"!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud