Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

„Babiš se snaží dělat ze sebe oběť,“ vzkázala Němka. Brusel opět řeší střet zájmů

Aktualizováno -
18. června 2020
15:03
Autor: ČTK - 
18. června 2020
14:16

Česko ani jiné státy si nemohou vybírat, jak budou uplatňovat pravidla Evropské unie o střetu zájmů. Evropská komise zároveň musí zrychlit kontrolu dodržování těchto pravidel, aby vysoce postavení politici již nemohli těžit ze své pozice. Prohlásila to dnes předsedkyně kontrolního výboru Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová, kterou Andrej Babiš v minulosti označil za pomatenou.

Hohlmeierová spolu s dalšími členy výboru představila návrh rezoluce kritizující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Plénum EP o ní bude hlasovat v pátek a podle Hohlmeierové má podporu většiny parlamentních skupin.

Usnesení vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Kontrolní výbor podnikl v únoru cestu do Česka, během níž podle Hohlmeierové jeho členové zjistili, že české úřady neumějí střety zájmů politiků efektivně kontrolovat.

Česká pravidla se podle Hohlmeierové liší od standardu v jiných zemích, neboť jsou v nich rozhodující čestná prohlášení politiků, jež úřady neprověřují.

„Nikdo si nemůže vybírat svá pravidla,“ řekla dnes novinářům německá politička, podle níž Česko budí dojem, že pro něj neplatí část unijního finančního nařízení o střetech zájmů.

Video Babiš útočil na tiskovce kvůli střetu zájmů: „To vy zatěžujete ČR. Já jsem úplně v pohodě. Jsme úspěšný, úspěšný vláda. Velice úspěšný“ - Lukáš Červený

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a usnesení EP i jeho misi v Česku označuje za zpolitizovanou záležitost, která má ovlivnit výsledek dosud neukončené auditní procedury.

Podle Hohlmeierové by měla EK zajistit pravidla, která by zabránila dlouho se vlekoucím auditům, jež možnému zneužívání unijních fondů nahrávají.

„Auditní procedury jsou velmi dlouhé, po auditní zprávě následují otázky, odpovědi, další otázky a odpovědi... My chceme systém, který v reálném čase ukáže, které společnosti komu patří a kdo dostává evropské peníze,“ řekla šéfka kontrolního výboru.

Hohlmeierovou označil Babiš za pomatenou

Právě Hohlmeierovou označil premiér Babiš na tiskovce ve Strakově akademii během koronakrize za pomatenou. Na začátku března pak své přesvědčení zopakoval. „Ona té problematice vůbec nerozumí, a to jak jsem se o ní vyjádřil, je vlastně správný výrok,“ uvedl 5. března Babiš.

Tvrzení o tom, že se europoslanci snaží politicky ovlivnit práci auditorů, Hohlmeierová odmítla. „Babiš se snaží dělat ze sebe oběť. Není obětí, je odpovědný za stát, měl by být odpovědný za to, co dělá. Měl by dávat odpovědi, měl by být transparentní a konstruktivně spolupracovat,“ řekla německá politička.

Zadrželi prý lidi, kteří vyhrožovali europoslancům

Babiš však podle ní místo spolupráce volil během únorové mise i po ní urážky a členové mise se v ČR setkali s „agresivitou, kterou dosud nezažili“. Babiš označil v době mise její české členy Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce.

Lidovecký europoslanec Zdechovský dnes prohlásil, že česká policie zadržela několik lidí, kteří jemu a jeho rodině v souvislosti s Babišovým výrokem vyhrožovali smrtí.

„Během 14 dnů jsem dostal několik tisíc výhružek... Psali nám, že budeme pověšeni, zastřeleni, zavražděni. Mým dětem chodily obrázky, jak se po druhé světové válce věšeli kolaboranti,“ prohlásil Zdechovský, který měl i s rodinou kvůli výhružkám policejní ochranu. Pirátský europoslanec Peksa dodal, že některé výhrůžky dostává ještě dnes, více než čtvrt roku po misi.

Babiš o údajném střetu zájmů a auditech mluvil mj. i v Epicentru na Blesk.cz:

Video Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

hejhej ( 20. června 2020 11:21 )

ketller:

flesch2z ( 20. června 2020 07:44 )

Tam ať se ta fašistická Němka stará o své muslimské bratry co parazitují na německých občanech a nás nechá na pokoji.

flesch2z ( 20. června 2020 07:26 )

Brusel opět vydírá Babiše-ČR!

flesch2z ( 20. června 2020 07:25 )

Kabrhel, čti pozořádně - Kalousek rozesílaL!! blb, který neumí číst jsi Ty.

tomik007 ( 19. června 2020 16:48 )

TOTO je kvalitni nazor

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud