Skončí „ostuda“ Foldyna v ČSSD? Hamáček chce po rebelujícím poslanci jasné rozhodnutí
Je to zpět jako bumerang. Loni v září se pokusilo vedení ČSSD vyloučit svého poslance a bývalého místopředsedu za to, když avizoval, že by podporoval vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), i když by v ní sociální demokraté nebyli. Vedení strany ale nakonec neuspělo, pro nebyla potřebná většina hlasů. Nyní se mluví o Foldynově odchodu kvůli slovům na adresu organizace Člověk v tísni. Místopředsedové se za jeho slova stydí, předseda Jan Hamáček chce Foldynovo jasné slovo.
Skoro by se dalo říct, že když se přiblíží nějaké volby, v sociální demokracii řeší, co s Jaroslavem Foldynou. Kontroverzním poslancem, který si přestal brát servítky poté, co strana propadla ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017, v následných komunálních volbách i volbách do Evropského parlamentu.
Za pár měsíců budou krajské volby a v ČSSD opět rezonuje Foldynovo jméno. Tentokrát po jeho slovech před volbou nového veřejného ochránce práv – tedy ombudsmana, kterým se nově stane bývalý sociálně demokratický poslanec Stanislav Křeček.
„Dozvěděl jsem se, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka,“ prohlásil Foldyna tento týden ve Sněmovně. Bylo to před volbou ombudsmana a své tvrzení nijak nedoložil.
Někteří členové vedení ČSSD proto začali mluvit o tom, že se za svého poslance stydí. Jednou z nich byla například místopředsedkyně a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
„Stydím se za Jaroslava Foldynu a distancuji se od jeho slov na účet Člověka v tísni. Jaroslav Foldyna nemůže mluvit za ČSSD. Dnes dokázal, že má do sociálního demokrata hodně daleko. Člověk v tísni odvádí skvělou práci v Česku i ve světě,“ napsala na svém twitterovém účtu - což ocenila i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Stydím se za Jaroslava Foldynu a distancuji se od jeho slov na účet Člověka v tísni. Jaroslav Foldyna nemůže mluvit za @CSSD. Dnes dokázal, že má do sociálního demokrata hodně daleko. Člověk v tísni odvádí skvělou práci v Česku i ve světě.
— Jana Maláčová (@JMalacova) February 12, 2020
Foldyna na to ale pro Český rozhlas reagoval naopak výzvou k odchodu místopředsedů, jinak prý sundá stranický dres sám a dobrovolně.
„Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu. Já jsem do strany vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají,“ uvedl.
Hamáček: Jarda je plnoletý
„Jarda je plnoletý a svéprávný a rád bych od něj konečně slyšel nějaké rozhodnutí,“ reagoval pro Blesk Zprávy předseda ČSSD Jan Hamáček. Foldyna totiž i už nějaký čas lavíruje nad svým odchodem ze sociální demokracie. Už při vyhazovu Václava Klause mladšího z ODS se spekulovalo, zda nerozšíří řady jeho hnutí Trikolóra.
„Podporuji, aby jeho výroky vedení strany řešilo,“ řekl Blesk Zprávám další z místopředsedů ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Rozhodne vedení na konci února?
Předsednictvo ČSSD se sejde na konci února. A podle informací Blesk Zpráv budou chtít někteří členové vedení skutečně otevřít otázku dalšího setrvání Jaroslava Foldyny v sociální demokracii. „Tedy pokud do té doby neodejde sám, protože já rozhodně rezignovat nehodlám,“ řekl Blesk Zprávám jeden ze stávajících místopředsedů.
„Pokud jsme fungující demokratická politická strana, tak se takto vážnou situací musíme zabývat a přijmout k tomu nějaké jasné stanovisko,“ nevidí jiné východisko Kateřina Valachová.
Valachová je také první místopředsedkyní poslaneckého klubu. Ten by se k Jaroslavu Foldynovi měl vyjádřit a popřípadě usnést na svém nejbližším zasedání, které je naplánované až po jednání předsednictva na úterý 3. března.
xiioma proč není u tvého otce!!