Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Foldyna vyostřil spor s vedením ČSSD, bouchne dveřmi? Hamáček zmínil kriminál

Autor: ČTK - 
13. února 2020
16:55

Sociální demokraté řeší už zase vystupování svého poslance Jaroslava Foldyny. Tentokrát po jeho středečních výrocích na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka. Zákonodárce ve čtvrtek webu iRozhlas.cz řekl, že plánuje odchod ze strany, pokud ji neopustí místopředsedové, kteří ji podle něj táhnou ke dnu. Předseda ČSSD Jan Hamáček na to reagoval slovy, že ČSSD není kriminál a každý může odejít. Místopředsedové strany předtím uvedli, že o Foldynově chování chtějí ve vedení jednat. Loni těsně neuspěla iniciativa nejužšího vedení ČSSD na Foldynovo vyloučení.

Někdejší místopředseda ČSSD Foldyna ve středu ve Sněmovně mluvil o snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného Stanislava Křečka. Uvedl, že se dozvěděl o tom, že Pánek poslal předsedům stran SMS.

V nich jim podle Foldyny „v podstatě vyhrožoval problémy“, pokud budou volit Křečka. O organizaci řekl, že „údajně pomáhá lidem“. Vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni Tomáš Urban ČTK napsal, že Pánek s poslanci komunikuje, ale žádné výhrůžné SMS nikdy neposílal.

Foldynu nařkli ze lži někteří opoziční poslanci. Šéfové ODS, Pirátů, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že od Pánka žádnou zprávu nedostali. ČSSD se od vyjádření distancovala. Místopředseda strany Ondřej Veselý uvedl, že se jedná o Foldynův osobní názor, ne názor ČSSD. Dnes Veselý ČTK sdělil, že stranické vedení by se mělo podle jeho názoru Foldynovým chováním zabývat.

Hamáček Foldynovi: Nejsme kriminál

Foldyna trvá na tom, že SMS od Pánka existuje, a omlouvat se nehodlá, uvedl iRozhlas.cz. Poslanec řekl, že v dohledné době plánuje odchod ze strany.

„Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu. Já jsem do strany vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají,“ uvedl. Dodal, že na mysli má místopředsedy, kteří filozofují.

Na jeho slova reagoval na twitteru Hamáček. „Chce Jarda Foldyna vystoupit ze sociální demokracie? ČSSD není kriminál, každý může odejít,“ uvedl.

Poslanec bojuje s Petříčkem, stydí se za něj i Maláčová

Foldyna je k představitelům nejužšího vedení dlouhodobě kritický. Ministru zahraničí a místopředsedovi ČSSD Tomáši Petříčkovi a dalším pražským straníkům loni vyčítal hlavně to, že nedělají politiku, kvůli které ČSSD vznikla.

Petříček uvedl, že Foldynovým chováním by se mělo zabývat vedení ČSSD i poslanecký klub. „Jaroslav Foldyna se vyjadřoval opět v rozporu s tím, jaké jsou pozice vedení ČSSD,“ řekl, aby doplnil: „ČSSD je strana, která má velmi jasný program, je založená na hodnotách včetně podpory občanské společnosti.“

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda ČTK napsal, že má na Foldynovo vystupování stabilní názor už delší dobu. „Středeční incident tento názor nezměnil. Svůj názor chci probrat s kolegy ve vedení ČSSD,“ uvedl.

Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová na sociálních sítích uvedla, že Foldyna má do sociálního demokrata hodně daleko. „Člověk v tísni odvádí skvělou práci v Česku i ve světě,“ napsala.

EMBED_OFF

O vyloučení Foldyny a šéfa krajské ústecké ČSSD Miroslava Andrta hlasovaly špičky strany loni v září. Na předsednictvu sice byla pro jejich konec ve straně většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Jaroslav Foldyna po 30 letech opouští ČSSD >>>

milan1959 ( 13. února 2020 19:24 )

ČSSD ? Neznám. Co to je ?

marmat ( 13. února 2020 19:22 )

pooresh:
....pořeš si to na náměstích s mávátkem a MCH....tady je to FUK

marmat ( 13. února 2020 19:19 )

gabreta:
Je to rebel , ale TOHLE by určitě nerisknul...
Hamáček je z něj evidentně divokej...
Pokud mu SMS kdokoliv z opozice ukázal, tak udávat nemůže

marmat ( 13. února 2020 19:13 )

Copak, copak ??? ....pravidla diskuze DNES platí ??? FAKT ???
No je to třídění emocí a poslanců... a na takovém "dosud nezajímavém postu!" !!!
To,co profi-politik Kalda včera vypustil-TO je víc,než DŽIN z láhve...

gabreta ( 13. února 2020 18:56 )

Že by si to Foldyna jen tak vycucal z prstu? To by asi bylo dost krátkozraký i na Sociálního Demokrata!! O Člověku v Plísni a Pánkovi si nedělám iluze!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud