Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Boj o Kuberovo křeslo: Šéfem Senátu zřejmě bude Růžička nebo přítel Vystrčil

4. února 2020
18:12

Předseda Senátu nejspíš vzejde z duelu dvou kandidátů. Senátorský klub ODS v úterý na tuto funkci nominoval svého předsedu Miloše Vystrčila, kterému přislíbili podporu lidovci. Klub Starostů se rozhodl navrhnout dosavadního prvního místopředsedu horní komory Růžičku (za STAN a TOP 09), řekl manažer klubu Starostů Jan Doležálek.

Zástupci všech klubů se mají nástupnictvím po zesnulém šéfovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) zabývat ve středu. „Podle reakcí předsedů klubů se potom dál budeme bavit, jak postupovat,“ řekl Vystrčil. Doležálek uvedl, že rozhodnutí Starostů nominovat Růžičku padlo už v pondělí. S oznámením nominace chtěl STAN původně počkat až po středečním jednání šéfů frakcí.

„Respektuji dosavadní uspořádání ve vedení Senátu, kdy předsedou Senátu na toto období je zástupce ODS, předsednictvo KDU-ČSL doporučuje senátorům našeho klubu, aby podpořili kandidáta ODS Miloše Vystrčila,“ uvedl na twitteru předseda lidovců Marian Jurečka. Kluby ODS a KDU-ČSL mají celkem 33 senátorů, k většině v horní komoře potřebují osm hlasů.

Místo v čele Senátu připadlo ODS po předloňských senátních volbách, po nichž kluby občanských demokratů a Starostů měly stejný počet členů. Od obsazení křesla předsedy horní komory se pak odvíjelo i další povolební uspořádání.

Růžička se chopil dočasného vedení

Senát nyní vede Kuberův zástupce Růžička z aktuálně nejpočetnějšího klubu Starostů, který má 19 členů. Posílil díky loňskému vítězství Davida Smoljaka (za STAN) v doplňovacích senátních volbách v Praze. ODS má i po úmrtí Kubery v klubu 18 senátorů, neboť do něj minulý týden vstoupila Jitka Chalánková (nezávislá), která do té doby v žádné z frakcí nebyla.

Kuberův nástupce v Senátu za Teplicko vzejde až z doplňovacích senátních voleb, jejichž první kolo bude na konci března.

Poslední rozloučení se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Poslední rozloučení se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS). | Blesk:Michal Israel Volf

Kubera předloni ve finále porazil nynějšího předsedu senátního výboru pro EU Václava Hampla z klubu KDU-ČSL, který má 15 členů. Kandidát STAN Jan Horník vypadl v prvním kole a stal se jedním z místopředsedů horní komory spolu s Růžičkou, Jiřím Oberfalzerem (ODS), Miluší Horskou z klubu KDU-ČSL a Milanem Štěchem z klubu ČSSD, který má 13 členů.

Sedmičlenný senátorský klub ANO ani šestičlenný Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 o místo ve vedení horní komory neusilovaly.

Budoucí předseda Senátu povede horní komoru do letošních podzimních senátních voleb, po nichž se v návaznosti na jejich výsledky vedení Senátu upraví.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?

Video  Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po pietním shromáždění k uctění zesnulého předsedy Senátu. (3. 2. 2020)  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Starysemafor ( 4. února 2020 19:40 )

Drahoš a jiní mládežníci před smrtí - alespon dávají na Policii strach
o svůj mladý život a ták

barracuda.sro ( 4. února 2020 19:19 )

A co kdyby se zrušil Senát!!! K žádnému "Boji" o koryto by nedošlo a Daňovému poplatníkovi uděláte největší radost... ZRUŠIT TRAFIKU !!!!

poky-f ( 4. února 2020 19:10 )

Důchoďák a nic než důchoďák !!

panda82 ( 4. února 2020 18:48 )

Nezapomeňte na p. Drahoše, ať se otrká,když chce být tím prezidentem, poznáme co v něm je a není tam, jen pro peníze

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa