Důstojná, ale děravá pieta za Kuberu. Proč měl šéf Senátu prořídlé Rudolfinum?

Autor: sova, kal, Sabina Dračková - 
4. února 2020
05:20

Jaroslav Kubera (†72, ODS) vynikal vtipem i nadhledem – a právě nadhled v pražském Rudolfinu pokazil celkový dojem z piety za zesnulého šéfa Senátu. Dvořákova síň umožňuje usadit více než 1100 hostů, jenže řada míst v sále zůstala neobsazená. Horní komora připustila, že na akci pro vyvolené neposlala tolik pozvánek, některé navíc mohla zdržet cesta poštou, čas na uspořádání akce byl relativně krátký – srdce vášnivého kuřáka se zastavilo 20. ledna.

„Ochranné pásmo“ kolem Václava Klause ml. (Trikolóra) a řada dalších neobsazených míst. I takový pohled se naskytl divákům, kteří v pondělí od 16 hodin sledovali pietu v Rudolfinu na počest náhle zesnulého šéfa Senátu. Blesk Zprávy zjišťovaly, proč výkon Teplické filharmonie nebo projevy bývalého předsedy horní komory Přemysla Sobotky (ODS) či herce, exsenátora a rodinného přítele Tomáše Töpfera nemohlo vidět více lidí přímo v Dvořákově síni.

Video Töpfer na pietě za Kuberu bavil sál anekdotou o černé kávě. - abl

„Pozvánek bylo zasláno méně, než je kapacita sálu. Tak aby byli pozváni všichni ústavní činitelé, to znamená senátoři, poslanci, členové vlády, samozřejmě nejvyšší ústavní činitelé, dále zástupci justice, církví, rektoři veřejných vysokých škol, diplomaté, kteří působí v České republice, a další významné osobnosti například z veřejnoprávních médií. Ve chvíli, kdy byly pozvány všechny tyto osobnosti, tak se ty pozvánky už dále nerozšiřovaly,“ vypočetla tisková tajemnice Senátu Sue Nguyen.

Pozvánka poštou? Senát: Náš standard

„Standardně jsme posílali pozvánku a následně lidé potvrzovali účast, případně se omlouvali. Někteří se nestihli vyjádřit, protože pozvánka k této nečekané události šla samozřejmě s krátkým předstihem, bylo tam opravdu jen pár dní před akcí na možnost se vyjádřit,“ uvedla mluvčí, aby dodala: „Pozvánky se rozesílaly poštou, což je standardní způsob, jak na takový typ akce pozvat hosty, takže samozřejmě je možné, že v časovém presu se ke všem nedostala včas.“

Video Sobotka na Kuberovi vyzdvihl humor a nadhled, ne „jedovatý škleb“. - abl

Celkové ohlasy na pietu v Rudolfinu, která následovala po pondělním posledním rozloučení v Teplicích, byly ale pozitivní. „Dojemné, důstojné, odpovídalo to formátu pana předsedy Kubery. Hudba byla nádherná, co bylo spojující pro všechny řečníky, tak velmi vyzdvihovali osobnost pana předsedy Kubery, že to byl sice velmi významný a oblíbený politik, ale zůstal vždycky pokorný. Vždycky byl normální, což můžu ze své zkušenosti také potvrdit. Měl neuvěřitelný smysl pro humor, držel slovo,“ řekla Blesk Zprávám ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Video Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po pietním shromáždění k uctění zesnulého předsedy Senátu (3. 2. 2020) - Redakce Blesk

Kubera si uměl dělat srandu sám ze sebe“

„To rozloučení bylo velmi důstojné. Byly tam tři věty od Dvořáka, byly tam i pěkné proslovy. Myslím i ten závěr do určité míry korespondoval s tím, jaký i Jaroslav Kubera byl celý život. Byl to člověk, který si uměl udělat srandu sám ze sebe, byl to člověk férový, tak jak jsem ho měl možnost poznat, a byl to člověk, který měl obrovský nadhled,“ zavzpomínal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který je zároveň pověřený vedením resortu dopravy.

„Skoro mi úplně neseděl do toho politického prostředí, byl to prostě normální člověk a musím říct, že kdykoliv jsem ho potkal, tak to bylo hrozně příjemné setkání a vůbec nezáleželo na tom, kdo hájí jaké postoje ideologické. Nebyl jsem jeho osobním přítelem, ale tykali jsme si, znali jsme se pochopitelně a musím říct, že vždycky kdykoliv člověk cokoliv potřeboval, tak on byl velmi otevřený a vždycky byl připraven pomoci. Jakékoliv setkání jsem s ním měl, tak jsem se na něj vždycky těšil,“ zmínil Havlíček.

Video Ministr Karel Havlíček (za ANO) po pietním shromáždění k uctění zesnulého předsedy Senátu (3. 2. 2020) - Redakce Blesk

Schillerová mu říkala Jaroušku, z ODS pro ní byl nej

„Bylo to velmi důstojné, myslím, že jsme se opravdu rozloučili s velkým státníkem a s velkým člověkem. Nechci do toho tahat politiku, já jsem mu vždycky říkávala, když jsem došla do Senátu: „Jaroušku, ty jsi můj nejoblíbenější občanský demokrat.“ A teď teda někdo řekne, že to zneužívám, ale naše poslední setkání bylo v prosinci v Senátu a on mi říká: „Alenko, tys to vymyslela s tím stravenkovým paušálem geniálně.“ To bylo poslední, co mi řekl. Je to hloupé, že sem tahám prostě věci, které souvisí s mojí prací, ale bylo to skutečně tak,“ vzpomněla s úsměvem na poslední setkání s předsedou Senátu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Video Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po pietním shromáždění k uctění zesnulého předsedy Senátu (3. 2. 2020) - Redakce Blesk

Do Teplic za Kuberou přijel i Zeman, v Praze nechyběl Klaus

S předsedou Senátu se rodina, veřejnost i politici nejprve rozloučili v Teplicích, které Kubera miloval a v komunální politice také neuvěřitelných 24 let vedl. Ve frontě v Krušnohorském divadle kromě místních tak stáli i nejvyšší ústavní činitelé, ministři nebo celé vedení občanských demokratů, mezi jejichž nejznámější tváře Kubera patřil.

Kuberovu památku do severočeských lázní přijel uctít také prezident republiky Miloš Zeman, který dlouholetého senátora „považoval za svého přítele“, jak se vyjádřil už dříve.

Odpoledne začalo pietní shromáždění také v hlavním městě. Do pražského Rudolfina přišli památku Jaroslava Kubery uctít i politické a veřejné osobnosti, které do Teplic nedorazily. Mezi nimi byl například bývalý prezident Václav Klaus, kardinál Dominik Duka nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Hlavní projev měl na smutečním shromáždění bývalý šéf Senátu a rodinný přítel Kuberových Přemysl Sobotka. Pietní ceremoniál hudebně doprovázela Severočeská filharmonie Teplice, která vystoupila společně s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem.

V předsálí Rudolfina byla umístěna kondolenční kniha, do níž se pozvaní mohli zapsat. Stejně tak mohli učinit i zájemci z řad veřejnosti v sídle horní komory. V prostoru pro veřejnost, který vznikl před budovou na náměstí Jana Palacha, se u Kuberovy fotografie objevily květiny, věnce i svíčky.

Výrazný politik ODS a v době úmrtí druhý nejvyšší ústavní činitel skonal ve věku 72 let. 20. ledna nečekaně podlehl masivnímu infarktu myokardu, vláda na jeho počest vyhlásila na 3. února státní smutek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jentakjen ( 5. února 2020 17:41 )

Drž hubu!

hadraplan ( 5. února 2020 13:15 )

Jak to že nevynikal???Za život vykouřil milion cigaret,to ti je málo??

Eva Sixtov ( 5. února 2020 13:14 )

Myslím, kdyby jste každého mrtvého člověka, nechali v klidu spát, asi by bylo na zemi lépe. Víc k tomu, nemám co dodat. Všechno je v lidech a o lidech. Chybí úcta.. Je mi zle s takových článků.

horalysa ( 5. února 2020 13:01 )

Kubera? Normální člověk. Nic víc, nic míň. Boha s Kubery dělají pouze média. Ničím zvláštním nikdy nevynikal. Máme daleko vyznanější lidí, kteří udělali pro společnost mnohem víc, než Kubera.

Domda ( 5. února 2020 12:27 )

A čemu tak rozumíš ty ty inženýre každý si říká svůj názor ten tvůj je mimo mísu !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud