Otec dvou dcer, kuřák hrozící zákazem sexu a herec Beneše: I to byly role Kubery (†72)

 • Autor: Jaroslav Šimáček - 
  22. 1. 2020
  05:30

  Jaroslav Kubera (†72) zemřel zcela náhle, dle informací Blesku mu selhalo srdce. Jeho odchod nikdo nečekal, ještě v sobotu byl na kongresu ODS vitální, vtipný i rázný a vykouřil tam nejednu cigaretu. Za svůj život se stihl ocitnout v mnoha rolích. Spojené je s ním především křeslo primátora Teplic, ve kterém řešil třeba i problémy s prostitucí či mešitou. Dotáhl to až na šéfa Senátu, vedle toho byl v soukromém životě manželem, který se dle slov své ženy Věry staral dobře o děti. Kubera měl dvě dospělé dcery, byl již rovněž dědečkem. Ale také třeba odpůrcem sociálních sítí či hercem, který se ocitl i na filmovém plátně. A samozřejmě i zatvrzelým kuřákem.

 • 1.Manžel, otec, dědeček

  Manžel, otec, dědeček. S úmrtím Jaroslava Kubery se jeho rodina vypořádává jen velmi těžko. Odmítla pohřeb se státními poctami, chce jen malou, soukromou ceremonii. Kubera odešel náhle, chybět bude nejen manželce Věře, ale i dcerám Vendule a Jolaně a vnukovi Vojtovi.

  Právě své ženě děkoval i v samotném závěru svého posledního veřejného vystoupení na kongresu ODS. „Žena má dneska narozeniny, a jestli si myslíte, že život s předsedou Senátu je těžký, tak se mýlíte. Život s Vodnářem – to je... Najděte si to. Žít s Vodnářem, to je skoro jako žít pro chlapa s učitelkou,“ říkal Kubera. A nikdo v sobotu netušil, že již žádný další politický projev nepřidá.

  Láska mezi tanky a starost o děti

  Věra Kuberová v září 2017 během oslav zlaté svatby Blesk Zprávám řekla: „My jsme se poznali už v prvním třídě, on chodil do druhé třídy, rodiče spolu kamarádili, takže tak nějak jsme spolu vyrůstali a pak to vyplynulo do toho manželství.“ Brali se v srpnu 1968 „mezi tanky“ a o rozvodu s Kuberou prý paní Věra nikdy neuvažovala.

  „Asi že se uměl hodně starat o děti, my jsme měli hodně zdravotní problémy, takže se to vždycky zvládlo a postaral se dobře,“ vyzdvihovala Kuberova manželka, která se „horko těžko“ smiřovala s politickou kariérou svého muže.

  Video „Doma mi nekouří a hubatý není.“ Věra Kuberová (70) o půl století s politikem - David Budai, Lukáš Červený

 • 2.Herec ve filmu i opeře

  Jaroslav Kubera zemřel 20. ledna 2020. Za svůj život stihl sehrát různé role. A to i doslovně - filmové či divadelní. Ve filmu se objevil v případě historického snímku Toman režiséra Ondřeje Trojana. Střihl si v něm roli prezidenta Edvarda Beneše.

  Senátor Jaroslav Kubera (ODS) v roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu TomanSenátor Jaroslav Kubera (ODS) v roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman | Bára Lockefeer

  Coby dobrovolný divadelník se v minulosti představil nejen v červenci 2014 jako principál v Prodané nevěstě, když účinkoval v operním představení v Krušnohorském divadle v Teplicích. „Nenadávali,“ říkal tehdy o reakci své rodiny, která usedla do publika.

  Jaroslav Kubera v roli principála v Prodané nevěstě v teplickém divadleJaroslav Kubera v roli principála v Prodané nevěstě v teplickém divadle | Archiv Besku

 • 3.Zatvrzelý kuřák s pádnými argumenty

  Kubera byl vášnivý kuřák, odpůrce protikuřáckého zákona, kvůli kterému se hádal nejen ve studiu Blesku s doktorkou Evou Králíkovou.

  „A co vám je do toho, že si to jdou koupit? Vždyť vám do toho nic není,“ útočil Kubera. „Ale to je naše otroctví, paní doktorko, ne vaše,“ hájil kuřáky. „Zdá se, že na pana senátora jdou abstinenční příznaky,“ rýpla si doktorka Králíková v ostré přestřelce.

  Video „Co je vám do toho?!“ Senátor Kubera kouřil ve studiu a hádal se s lékařkou - Vera Renovica, Lukáš Červený

  Kubera uznával, že dým z cigaret smrdí. Kouření však označoval za požitek. A razil přístup, že každý se může svobodně rozhodnout, zda kouřit, či ne. „Já jsem nešťastný z toho, jak ta svoboda jde pomalinku do háje,“ upozorňoval. A to třeba i v červenci 2009, když v Senátu varoval, že zákazy mohou pokračovat dál a nezastaví se jen u kouření v restauracích.

  „Až vám zakážou pivo, bůčky a všechny tyto požitky a vrcholem bude zákaz sexu v neděli, protože je jasně prokázané, že v pondělí lidé, kteří užívají sexu v neděli, nepodávají vůbec žádný pracovní výkon,“ hřímal typicky kuberovsky senátor.

  Jaroslav Kubera v Senátu a jeho boj za kuřáky: Přišel s maketou obří cigaretyJaroslav Kubera v Senátu a jeho boj za kuřáky: Přišel s maketou obří cigarety | Reprofoto ČT

  O kouření mluvil Kubera ostatně i po návštěvě prezidenta Zemana, kam letos v lednu vyrazil na novoroční oběd se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), kterého s hlavou státu náležitě „vyudili“. Kubera přiznával, že u Zemana vykouřil 16 cigaret.

  Video Kubera vykouřil u Zemana 16 cigaret. Vondráček si přišel jako moravské uzené - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

 • 4.Bum bum Becker. Nadšený tenista

  „Na tenise mně říkají bum bum Becker,“ říkal s úsměvem před časem Jaroslav Kubera s narážkou na legendárního německého tenistu Borise Beckera pro Novinky.cz. Tenis byl pro Kuberu sport číslo jedna.

  „Nikdy nezapomenu na jeho tenisové umění. Absolvovali jsme podobné turnaje a Jarda žil v představě, že tenis fakt umí, spíš to ale bylo o jeho spoluhráči. I u mě byl spoluhráč tahounem. Hráli jsme spolu debly, po tenise jsme si spolu sedli, zapálili si cigáro a dali si i nějakou skleničku, což samozřejmě není příliš výchovné. Byl také vynikající tanečník, pokud byla šance, chodili jsme s manželkami tancovat,“ zavzpomínal na Kuberu Přemysl Sobotka (ODS) pro Lidovky.cz.

  Jaroslav Kubera jako tenista. Říkali mu prý „Bum bum Becker"Jaroslav Kubera jako tenista. Říkali mu prý „Bum bum Becker" | ČTK / Pavel Lebeda

 • 5.Odpůrce facebooku

  S moderními výdobytky v podobě sociálních sítí si Kubera příliš netykal. I v letošním novoročním projevu varoval: „Extrémně vzrostl vliv sociálních sítí, a to do té míry, že žijeme dva životy. Jeden virtuální, ve kterém je obtížné se orientovat, a jeden reálný, který je často zcela jiný. A když říkám jiný, myslím tím lepší. Navštívil jsem více než dvacet senátních obvodů a opět jsem si potvrdil, že osobní setkání s lidmi žádná sociální síť nenahradí.“

  A také ve svém posledním veřejném projevu přiznával, že s facebookem se příliš nekamarádí - a ani nechce. „Když jsem kandidoval naposled, bez twitteru, facebooku jsi mrtvý člověk, vůbec jako, a nabízeli mi kamarádi, že mi zadarmo udělají facebook. Já jsem říkal: ,Co bych tam dělal? To bych pak nic jinýho nedělal.′ Já nestihnu ani odpovídat na maily, natož abych ještě trávil hodiny na facebooku.“

  Jedna z mála fotek, která se na jeho facebooku objevila, byla ta, kdy si Kubera oblékl tričko s nápisem „Za všechno můžu já“.

  Zesnulý šéf Senátu Jaroslav Kubera a jedna z mála fotek z jeho facebooku, kde nebyl příliš aktivníZesnulý šéf Senátu Jaroslav Kubera a jedna z mála fotek z jeho facebooku, kde nebyl příliš aktivní | Facebook J. Kubery

 • 6.Vtipálek, vzpomínají politici

  Na Kuberu politici vzpomínají ve velké míře jako na vtipného člověka, který sice uměl bouchnout do stolu, ale právě s vtipem a nadhledem rovněž vyřešit řadu věcí.

  „Oceňovala jsem jeho velký smysl pro humor. Čišela z něj radost ze života, byl plný energie i na sobotním kongresu, když měl večer projev,“ připomněla poslankyně ODS Miroslava Němcová.

  „Pana Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk,“ uvedl i premiér Andrej Babiš (ANO, zatímco vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Kuberu označil za „autentického politika, poctivého chlapa a skvělého a vtipného společníka“.

  Video „Jsme vtipálkové.“ Jaroslav Kubera žije 50 let po boku jedné ženy. Brali se mezi tanky, teď obnovili slib - David Budai, Lukáš Červený

 • 7.Primátorova potíž s prostitutkami i mešitou

  Dlouhá léta strávil Kubera v roli primátora Teplic - od roku 1994 do listopadu 2018. Svého času tam přišel i s kuriózními návrhy, jako byly třeba licence pro prostitutky v dobách, kdy prostituce severočeské pohraničí zvláště sužovala.  

  Musel však zahánět i obavy teplických občanů v roce 2004, když se bouřili proti tomu, aby ve městě stála mešita. A to proto, že se teplické lázně staly oblíbené právě mezi turisty z arabského světa. K vybudování mešity nedošlo, ač Kubera již v roce 1996 volil smířlivý tón a prohlašoval, že ve městě může být vedle sebe kostel, mešita i synagoga.

  Jaroslav Kubera (ODS) jako primátor Teplic ve víru tance v roce 2005Jaroslav Kubera (ODS) jako primátor Teplic ve víru tance v roce 2005 | Archiv Besku

 • 8.Milá vzpomínka ČT

  Senátorem se Kubera stal v listopadu 2000. A jak upozorňuje ČT, již jeho první vystoupení z 28. února 2001 nepostrádalo originalitu. „I na vynálezu spreje má lví podíl Jára Cimrman, protože sprej je pouze zdokonalením Cimrmanovy fixírky,“ říkal tehdy Kubera během boje proti sprejerům.

  Na Kuberu na svém twitteru zavzpomínala i Česká televize, která uvedla sestřih záběrů s Jaroslavem Kuberou od roku 1995, kdy se coby starosta Teplic setkal i s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

 • 9.Nekandidát na prezidenta

  Do boje o Hrad Jaroslav Kubera nakonec nezasáhl, i když k tomu v roce 2017 měl dostatečnou senátní podporu. „Ten hlavní důvod je, že nemám podporu rodiny,“ říkal pro Aktuálně.cz, proč se nakonec rozhodl nepostavit se Miloši Zemanovi.

  Předtím v září 2017 ale před kamerou ČT přemítal: „Kdyby mě volili všichni dospělí kuřáci, tak je to milion voličů. Ti kuřáci by mě volili proto, že jsem z jejich party, že jsem kuřák. A nekuřáci by mě volili přesto, že jsem kuřák.“ Představu občanů, že najdou ideálního prezidenta, označoval za lichou. Žádný ideální prezident neexistuje, mínil Kubera, který v roce 2017 varoval, že Miloš Zeman nemusí vydržet fungovat celé pětileté období.

  Oslava 75. narozenin Miloše Zemana: Gratulace Jaroslava Kubery (ODS)Oslava 75. narozenin Miloše Zemana: Gratulace Jaroslava Kubery (ODS) | Jiří Ovčáček / Twitter

 • 10.Kamarád

  „Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,“ reagoval na smrt Jaroslava Kubery právě prezident Zeman, který právě Kuberovi před časem vyhrožoval, že pokud se vydá na Tchaj-wan, jejich přátelství skončí.

  Přátel měl kolem sebe Kubera však celou řadu. A především ti z ODS nyní marně hledají slova poté, co Kuberovi selhalo nečekaně srdce. Skon šéfa Senátu pro ně byl velkým šokem, často opakují své poslední zážitky s ním z kongresu ODS, kde blížící se tragédii nic nenasvědčovalo.

  Poslanec ODS Petr Bendl se však přiznal, že měl divný pocit, když v sobotu s Kuberou mluvil. „Musím říct, že se mi taky srdce zastavilo, protože já jsem se Slávkem ještě mluvil v sobotu večer, když už se kongres schýlil ke konci, tak jsme stáli před tím kongresovým sálem a povídali jsme si. Šel z něj takový divný pocit, já jsem z toho měl divný pocit,“ uvedl v ČT.

  Šéf Senátu Jaroslav Kubera na kongresu ODS v sobotu 18. ledna 2020. V pondělí 20. ledna náhle zemřelŠéf Senátu Jaroslav Kubera na kongresu ODS v sobotu 18. ledna 2020. V pondělí 20. ledna náhle zemřel | Foto Blesk - Jakub Poláček

Další videa
Články odjinud