V Bruselu řekli, co s Babišem a dotacemi pro Agrofert: Nulová tolerance, lepší kontrola

Aktualizováno -
7. května 2020
13:40
Autor: ČTK, sova - 
7. května 2020
06:36

Úřady v Česku by měly řešit střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který stále trvá. Vzkazuje to kontrolní výbor Evropského parlamentu, ketrý ve čtvrtek projednal zprávu z únorové návštěvy skupiny europoslanců v Česku hovořící o vážných nedostatcích českých úřadů při posuzování střetu zájmů politiků. Výbor doporučil lepší kontrolu a žádnou toleranci. Text mimo jiné vyzývá premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z evropského rozpočtu, pokud se prokáže jeho střet zájmů. Loňská auditní zpráva Evropské komise konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Český premiér to odmítá a doporučení kontrolního výboru EP ve čtvrtek nechtěl komentovat. Novinářům řekl, že se obává, že by se za svůj komentář musel následně omlouvat. 

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom dnes několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku.

Odstupte nebo nečerpejte peníze

V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.

Evropská komise by zase podle europoslanců měla zastavila platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou tolerenci. Loňská auditní zpráva EK konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Český premiér to odmítá.

Doporučení pro vládu a premiéra, jak se vyhnout střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) sdílel na Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Volá po stopce na dotace, informacích o Čapím hnízdě, větších pravomocech kontrolorů, ale i rezignaci premiéra.

Členové výboru pro rozpočtovou kontrolu pod vedením německé europoslankyně Moniky Hohlmeierové se koncem února v Praze sešli se zástupci úřadů, justice i nevládních organizací. Dnes dopoledne projednají návrh dokumentu hodnotícího třídenní cestu, jehož klíčovou pasáží je série doporučení pro Babiše, české úřady i Evropskou komisi.

Babiš: Bojím se, že bych se musel omlouvat

Babiš zopakoval své stanovisko, že žádný střet zájmů nemá a že vyhověl novelizované podobě českého zákona o střetu zájmů. „A dál to nechci komentovat, protože se bojím, že bych se musel následně omlouvat za ten komentář,“ uvedl.

Babiš po únorové návštěvě členů výboru pro rozpočtovou kontrolu v Česku označil jeho šéfku Moniku Hohlmeierovou za pomatenou a české členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského za vlastizrádce. Trio europoslanců poté čelilo výhrůžkám. Premiér se později za svá slova na adresu českých členů Evropského parlamentu omluvil.

Konec dotací z Česka i EU?

Výbor v návrhu zprávy vyzývá Babiše, aby se „zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra“, pokud se střet zájmů prokáže.

Rovněž apeluje na Evropskou komisi, aby zastavila platby holdingu a prošetřila, zda „české úřady nadále vyplácejí dotace společnosti Agrofert, aby obešly preventivní opatření komise“. Pokud tomu tak je, EK by měla zjistit, jestli jsou české dotace pro firmu v souladu s pravidly o státní podpoře, žádají poslanci.

Česko by zase mělo podle poslanců vyřešit systematické nedostatky v „odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů“.

Doporučení, která výbor schválí dnešním projednáním, jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž mělo plénum původně hlasovat v březnu. Kvůli koronaviru se však v posledních měsících omezili na nezbytnou agendu spojenou s pandemií. Někteří poslanci sice chtěli prosadit hlasování o rezoluci na plenárním jednání příští týden, návrh však nenašel potřebnou podporu.

Schlafenberg ( 8. května 2020 12:04 )

Neobolševickou EU okamžiě zrušit. Slouží pouze sionictům pro uskutečnění jejich zrůdných plánů.

Schlafenberg ( 8. května 2020 12:02 )

Bús picsába

marmat ( 7. května 2020 22:32 )

Jaro10/12/14???? Víc let už je na doktora

tomik007 ( 7. května 2020 20:38 )

TAK TO VIDIS: 99x kontrolovany - a presto rozkradeny

tomik007 ( 7. května 2020 20:36 )

MA SLOBODNU VOLBU: Odmietnutj vsetky dotacie, alebo zlozit funkciu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud