Žaloba na Babiše: „Premiér nemá lhát,“ zaznělo u soudu. Babišův muž vytáhl „právo na názor“

Autor: ČTK, for - 
11. února 2020
13:12

Premiéra Andreje Babiše (ANO) dokáží pořádně rozzuřit, označuje je za „zkorumpovanou neziskovku“. K soudu doputoval jeho spor s Transparency International, která na premiéra podala žalobu právě za jeho kritická slova. Podle právníka předsedy vlády však není podstatou sporu to, jestli byly Babišovy výroky pravdivé, ale to, jestli měl Babiš právo vyjádřit svůj názor. Soud rozhodne příští pátek.

TI se dlouhodobě věnuje tématu Babišova údajného střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. Žalobou na ochranu dobré pověsti se po Babišovi dožaduje omluvy a také toho, aby se výroků o zkorumpovanosti napříště zdržel.

Středočeský krajský soud začal žalobu projednávat v lednu, dnes pokračoval v provádění důkazů a vyslechl si závěrečné návrhy obou stran sporu. Babiš k soudnímu jednání opět nedorazil, jeho právník Jiří Urbánek ho omluvil.

Babiš poslal pozdrav z francouzských Alp: Pivo s vysokohorskou přirážkou, půllitr za 15 eurBabiš poslal pozdrav z francouzských Alp: Pivo s vysokohorskou přirážkou, půllitr za 15 eur | Facebook A. Babiše

Urbánek před soudcem znovu argumentoval tím, že premiér v rámci politické debaty popsal, jak je TI financována - od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. „Ze subjektivního pohledu žalovaného (Babiše) se jedná o vztah až korupční, který je nezdravý a který ovlivňuje nestrannost a nezávislost žalobkyně (TI),“ uvedl.

Advokát upozornil i na to, že TI vůči Babišovi rovněž užívá ostrou rétoriku. Připomněl označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce. „Žalobkyně (TI) překročila určitou hranici a pohybuje se v politickém prostoru, kde je používání takto ostré kritiky nepřípustné,“ řekl.

Organizace se proti zpochybňování způsobu svého financování už dříve ohradila s tím, že finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách.

„Babiš lže... a ještě k tomu účelově“ 

„Podstata sporu je jednoduchá. Pan Babiš nás v momentě, kdy Transparency International učinila právní kroky k řešení jeho obřího střetu zájmů, začal napadat. V první chvíli působil zmateně jako obvykle, pak mu ale marketéři poradili tři věty, které stále opakuje. Ty věty jsou lživé,“ prohlásil nyní u soudu Ondráčka.

„Skoro ve všech zemích, kde působíme, jsme zvyklí na to, že nás politici napadají. Občas ale kritika přesáhne přijatelnou míru, což se v tomto případě stalo, a proto jsme podali žalobu. Myslím si, že premiér nemá lhát. Zejména v situaci, kdy je jasné, že je to z jeho strany účelová lež,“ doplnil.

Video Babiš šil do „zkorumpované neziskovky": Pokles v žebříčku korupce? Za nás výrazně poklesla, nemáme žádné skandály - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Z výroční zprávy TI za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, TI na projekty získala od ministerstva zahraničí, další peníze poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí. Mezi zdroji jsou také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo International Visegrad Fund. Z darů získala TI zhruba dva miliony, polovinu od členů klubu TI a polovinu od dalších individuálních či firemních dárců.

satanas ( 12. února 2020 10:35 )

Kdybys nebyl posahanej tak bych reagovAL::takhle mi skoc na "Kalouska"a potom sedni na bidet!

jezidedek ( 12. února 2020 09:00 )

Jak se muže někdo živit udávaním přeci každý slušný občan,režim,i esesáci,i komunisti považovali udavače za odpad společnosti!!hnuj prasat odpadu pirá­ti,On­drač­ka,se­náto­ři,o­pozi­ce tunelářu,kmotru za to berou obrovské platy!! Verbež už neví jak na nejlepšího premiera humus špína vládne v opozici!!Pane Babiš vydržet nesmíte pustit smečku nadržených zloděju,kmotru křiváku,udavaču k moci. Jedině vy nám zajistíte vysokou životní uroven­,ducho­dy,pla­ty! kmotři opozice měli třicet let čas dokázat to co vy zapět let prosperitu!!!

pooresh ( 11. února 2020 19:10 )

Sudruchu banane,mohl bys to upresnit? A nejak politicky,vis!

pooresh ( 11. února 2020 19:08 )

kakanas a nejhorsi,ze zijou z tvych rublovych dotaci! Krytych tvou praci burlaka!

pooresh ( 11. února 2020 19:05 )

Samozrejme,a podvadet taky ne! Protoze kdo lze,ten krade a do pekla se hrabe!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud