Porodit Američana bude pro cizinky těžší. V USA přitvrdili u kontroly těhotných

Autor: ČTK, tsv - 
24. ledna 2020
16:30

Americké úřady v pátek rozhodly o ztížení cest těhotných cizinek do Spojených států. Směrnice vydaná ministerstvem zahraničí má být součástí boje proti „porodní turistice“, jejímž cílem je automatické získání amerického občanství pro nově narozené dítě. Nařízení vstoupí v platnost v pátek.

Konzulární pracovníci budou mít podle ministerské směrnice právo zasáhnout, budou-li mít důvod k domněnce, že cizinka s turistickým nebo podnikatelským vízem hodlá v USA porodit.

Žena v takových případech musí prokázat, že k cestě do Spojených států má „legitimní důvod“, tedy že hodlá v USA rodit ze zdravotních důvodů a má dostatek prostředků na úhradu. V opačném případě nebude vízum platit.

Podle ministerstva zahraničí je zamezení „porodní turistiky“ věcí národní bezpečnosti země, protože za touto praxí se mohou skrývat zločinné úmysly. „Zabrání to rovněž tomu, aby těžce vydělané dolary amerických daňových poplatníků financovaly porodní turistiku. Ochrana amerického občanství musí být zajištěna,“ komentovala opatření mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

Trumpovi se automatické občanství pro novorozené cizince nelíbí

Podle zpravodajského serveru Politico je krok vlády součástí snahy Bílého domu omezit legální migraci do Spojených států. Trump nesouhlasí s ústavním pravidlem, podle něhož dítě narozené na území USA je automaticky americkým občanem, a několikrát pohrozil, že tuto zásadu zruší. Právní experti ale varují, že realizovat takový plán by bylo velmi obtížné.

Kritici také upozorňují, že ani nové opatření nemusí být v praxi účinné. Konzulární pracovník totiž nemá právo se na těhotenství ženy zeptat a je jen na něm, aby odhadl, zda může jít o případ „porodní turistiky“.

Agentura AP napsala, že krok ministerstva zahraničí je zaměřen zejména proti bohatým turistkám z Ruska a Číny, ale i proti těhotným ženám, které se pokoušejí překročit americko-mexickou hranici. Takzvaná porodní turistika je v USA lukrativní byznys, zprostředkovatelé vyřizují požadavky zájemců za vysoké částky. Až 80 tisíc dolarů (1,8 milionu korun) žádají některé firmy za zajištění hotelového pokoje a za náležitou lékařskou péči.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 25. ledna 2020 02:50 )

Rusky a Mexiczanky

banany ( 24. ledna 2020 18:23 )

Je to běs co už vymyslet jak se z těch chudých států dostat do vyspělého. Měl by být totální zákaz. Všichni táhnou do Evropy nebo USA, zrovna tak slováci do Prahy!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud