Manželka diplomata zabila motorkáře (†19), trestu unikne. Američané ji odmítli vydat

Autor: ČTK, tsv - 
24. ledna 2020
08:16

Spojené státy odmítají vydat ke stíhání manželku amerického diplomata Anne Sacoolasovou, která je v Británii obviněna ze zavinění smrtelné dopravní nehody. Londýn před dvěma týdny požádal o její extradici, americké ministerstvo zahraničí ale v noci na dnešek oznámilo, že žádost byla zamítnuta. Britská strana vyjádřila nad rozhodnutím zklamání, napsala agentura AFP.

Sacoolasová podle vyšetřovatelů způsobila srážku, při které loni v srpnu zahynul 19letý Brit Harry Dunn. Američanka údajně jela se svým autem na nesprávné straně silnice, když se střetla s mladíkovou motorkou. Podle policie nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, pak ale díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila. Následně proti ní britská prokuratura vznesla obvinění a ministerstvo vnitra požádalo o její vydání.

„Vláda Spojených států zamítla žádost Spojeného království,“ uvedl mluvčí americké diplomacie. Ministerstvo zahraničí předtím britskou snahu o extradici Sacoolasové označilo za nepatřičný krok. Nyní zopakovalo, že manželka amerického vládního zaměstnance v čase nehody a po celou dobu svého pobytu v Británii disponovala diplomatickou imunitou.

„Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, které se jeví jako odepření spravedlnosti,“ reagovalo britské ministerstvo vnitra. „S naléhavostí zkoumáme veškeré možnosti, které máme k dispozici,“ dodala mluvčí.

Kauza kolem Sacoolasové v poslední době zatěžuje americko-britské vztahy, které obě země tradičně označují za výjimečné. Za Dunnovy rodiče se postavil britský ministr zahraničí Dominic Raab a také premiér Boris Johnson. Americký prezident Donald Trump rodiče zabitého mladíka přijal v Bílém domě. Zároveň řekl, že Dunn se stal obětí „hrozné nehody“, ale to, že někdo jede v Británii na špatné straně silnice, se „stává“.

Právní zástupkyně 42leté Sacoolasové už na konci loňského roku uvedla, že její klientka se dobrovolně do Británie vrátit nehodlá, neboť by tam kvůli „hrozné, ale neúmyslné nehodě“ mohla skončit za mřížemi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

perle.bleu...@... ( 18. února 2020 11:25 )

Hledám chlapa nebo dívku zdarma se Skype sexem. Tento web zřídka navštěvuji. můj pravidelný profil, moje fotky a videa jsou zde http­://fre­exxx­.x251­.best

sorgedoktor ( 25. ledna 2020 14:47 )

Hm no...Za nejake ty nepravosti ve Viwetnamu ci K. stihani byli...

banany ( 24. ledna 2020 13:42 )

Prostě kdo má imunitu může páchat vše špatné! Jak dokonalé!!Jo každý si dovolí kolik je mu dovoleno.

jarocell ( 24. ledna 2020 09:05 )

A to jste asi ještě nezažili skupinu US Army na letišti. Tak se nechovali snad ani nemečtí vojáci za II. války. Jsou to vygumované mozky s vědomím, že jsou neprůstřelní Rambousci, jsou nadlidé a mají zaručenou beztrestnost ať udělají cokoliv, protože jsou majetkem US vlády. A ta je nevydá nikdy a nikam ať vyvedou cokoliv. Drzí, nafoukaní, neomalení burani...

jardawork ( 24. ledna 2020 08:49 )

US first!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud