Naděje pro rodinu motorkáře (†19) zabitého manželkou diplomata: 245 let starý zákon

Autor: Darina Jíchová - 
10. prosince 2019
18:54

Rodiče britského motorkáře Harryho Dunna (†19), kterého na konci léta srazila manželka amerického diplomata Anne Sacoolasová, pokračují ve své snaze dostat ženu před soud. Američanka ihned po nehodě přiznala, že jela na špatné straně cesty, zároveň se bránila diplomatickou imunitou, pod jejíž ochranou se jí podařilo odletět z Velké Británie. Rodina teenagera už se smířila s tím, že Američanku zřejmě do Británie zpátky nedostanou, nyní s nadějí hledí na 245 let starý zákon, díky jehož pomoci by ji mohli zažalovat v USA, uvedl deník Daily Mail.

Podle americké právničky Agniesky Fryszmanové, která Brity zastupuje, je ironické, že se rodiče Dunna, Tim Dunn a Charlotte Charlesová, chtějí v USA soudit podle anglického právního zákona z roku 1774. Bývalí manželé se se svými novými partnery a dvojčetem zemřelého motorkáře tento týden vrátili do USA, kde chtějí podat žalobu u civilního soudu proti Sacoolasové. Případem by se měl zabývat soud ve Virginii, kde žena s rodinou žije.

Spanilá jízda na památku vášnivého motorkáře Harryho:

Diplomatická imunita jejího manžela, kterou využila, aby unikla stíhání v Británii, pozbyla platnosti ve chvíli, kdy se vrátila do USA. „Je více než ironické, že celý případ postavili na anglickém zákonu o dopravním deliktu z roku 1774,“ komentovala snahu Britů Fryszmanová. „Zákon ustanovuje, že se poškozený jedinec může domáhat spravedlnosti kdekoliv, bez ohledu na to, kde došlo k nehodě. Zákon byl schválen v Anglii a následně přejat do Spojených států. Máme tedy právo ji podle něj soudit,“ dodala Fryszmanová.

Fryszmanová, která spolupracuje s washingtonskou právnickou firmou Cohen Milstein, upozornila, že žaloba se bude týkat i manžela Sacoolasové Jonathana Sacoolase. Muž je zaměstnancem americké rozvědky, což by podle ní mohlo případ pro Brity zkomplikovat, Sacoolas nebude smět o spoustě věcí vypovídat.

Rodina ví, že nedosáhne vydání ženy do Británie

„Anne Sacoolasovou žalujeme za emoční tíseň a zabití. Proces u civilního soudu má svoje hranice, určitě nedosáhneme vydání ženy do Británie, ale rodině to může přinést spravedlnost, po které touží. Pravděpodobně se konečně dozví, co se přesně ten den stalo,“ doplnila Fryszmanová, tisku odmítla sdělit, jak vysoké odškodné za smrt svého syna rodiče požadují.

„Rodina očekává, že budou kompenzováni v nejvyšší možné míře, jakou povoluje zákon,“ vysvětlil mluvčí Dunnových Radd Seiger. Rodina rovněž zahájila soudní kroky proti britskému ministerstvu zahraničí, které podle nich pochybilo, když Sacoolasové dovolilo odjet ze země pod diplomatickou imunitou její manžela.

Američanka jela po špatné straně

Nehoda se stala 27. srpna nedaleko letecké základny Croughton v hrabství Northamptonshire, kde pracoval manžel Sacoolasové. Američanka přiznala, že jela na špatné straně cesty. Když zpoza kopce vyjel Dunn na své motorce, už nedokázala zareagovat a došlo ke střetu. Přes okamžitě přivolanou pomoc mladý motorkář v nemocnici podlehl svým mnohačetným zraněním.

Případ způsobil jisté diplomatické napětí mezi Británií a USA, Dunnovi se totiž obrátili na premiéra Borise Johnsona a ten kontaktoval prezidenta Donalda Trumpa, který se dokonce s Dunnem a jeho bývalou ženou Charlesovou sešel. Kauze to ale nijak nepomohlo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud