Trump dostal od královny pera, protestů si nevšiml. A Melania s Camillou se sladily do bílé

Aktualizováno -
3. 6. 2019
19:00
Autor: ČTK, smet - 
3. 6. 2019
10:15

Americký prezident Donald Trump přiletěl v pondělí do Evropy, kde má na programu třídenní státní návštěvu Británie, válečné vzpomínkové slavnosti na obou stranách Lamanšského průlivu a první prezidentskou návštěvu Irska. Čtyřdenní cestu v pondělí zahájil v Londýně královskou uvítací ceremonií, jednání s premiérkou Theresou Mayovou má v plánu v úterý. Trumpova manželka Melania do britské metropole přiletěla s šátkem Burberry v přepočtu za 8 250 korun. Pár následně přijala v Buckinghamském paláci královna Alžběta II.

V britské metropoli amerického hosta čekají okázalé protokolární akce, komplikované jednání s odstupující Mayovou i velké veřejné protesty, které doprovázely také jeho minulou návštěvu loni v létě.

Do královského sídla dorazil Trump s manželkou vrtulníkem, na zahradě je přivítali britský korunní princ Charles s manželkou Camillou. Obě dámy zvolily bílé kostýmy. Z balkonu paláce příletu přihlíželi Trumpova dcera Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem. Prezidentský pár se pak odebral k přijetí u královny, která podle agentury Reuters Donalda a Melanii Trumpovy přivítala s úsměvem.

Obě strany se následně opět ukázaly médiím, když královna Alžběta II. prováděla amerického prezidenta a jeho ženu Melanii obrazárnou paláce. Čekala zde na ně výstava předmětů ze sbírky královského dvora, zejména pak těch, které jsou spojeny s dějinami Spojených států jako například kopie deklarace nezávislosti z roku 1776 či portrét prvního amerického prezidenta George Washingtona.

Britská královna Alžběta II. uvítala Trumpa v Buckinghamském paláci (3. 6. 2019)Britská královna Alžběta II. uvítala Trumpa v Buckinghamském paláci (3. 6. 2019) | Reuters

V rámci přivítání v Buckinghamském paláci došlo i na předávání dárků. Šéf Bílého domu dostal od Alžběty II. první vydání zkrácené verze díla britského válečného premiéra Winstona Churchilla o druhé světové válce. Kromě bohatě zdobené knihy obdržel také sadu tří per vyrobených exkluzivně pro britskou panovnici. Melania Trumpová si zase z Buckinghamského paláce odnáší ozdobnou stříbrnou krabici s ručně vyrobeným smaltovým víkem a dekoracemi v květinových motivech.

„Královna a celá královská rodina jsou skvělí. Vztah se Spojeným královstvím je velmi silný,“ hodnotil americký prezident první den návštěvy na twitteru. 

Prezidentský pár se pak přesunul do Westminsterstkého opatství. Trumpa a první dámu Spojených států přivítal děkan John Hall. Po položení věnce u hrobu neznámého vojína absolvoval prezidentský pár prohlídku zdejší katedrály a následně zamířil do Clarence House, tedy sídla prince Charlese a vévodkyně z Cornwallu.

Po pózování před fotografy se čtveřice odebrala mimo dosah médií. „Setkání trvalo něco přes 15 minut. Co tak asi probírali?“ ptal se na twitteru reportér televize ITV Chris Ship. Média před setkáním připomínala, že Charles při veřejných vystoupeních opakovaně zdůrazňuje potřebu bojovat proti klimatickým změnám, které Trump naopak v minulosti označoval za výmysl.

Londýn zasáhly protesty

Trump ve svém příspěvku na Twitteru hovořil o „úžasných davech“ příznivců a napsal, že zatím neviděl žádné protesty. „Ale jsem si jist, že fake news média budou tvrdě pracovat na tom, aby je našla,“ dodal.

Velké demonstrace proti návštěvě prezidenta USA se čekají v úterý, zpravodajský web BBC však informoval, že už dnes se konal menší protest před Buckinghamským palácem. Odpůrci Trumpa pak na jeden z mostů přes Temži pověsili pět obřích transparentů s hesly „vzdorovat sexismuL“, „vzdorovat rasismu“, „vzdorovat nenávisti“, „vzdorovat krutosti“ a „vzdorovat Trumpovi“.

„Nevidí protesty (Trump) částečně z toho důvodu, že opakovaně letěl v Marine 1 (označení pro vrtulník používaný prezidentem USA) ty tři míle mezi Buckinghamským palácem a Winfield House,“ napsal na twitter zpravodaj agentury AP Zeke Miller s odkazem na rezidenci amerického velvyslance, kde je nyní Trump ubytován.

Odpůrci amerického prezidenta hodlají během jeho návštěvy uspořádat v Londýně „karneval odporu“, napsala agentura Reuters. Nad městem se má vznášet obří nafukovací podoba Trumpa jako zlobivého dítěte v plenkách, údajně ještě větší, než při jeho minulé návštěvě Spojeného království.

Nedaleko stanstedského letiště, kde dnes Trumpův Air Force One přistál, jistý student umění podle listu The Daily Mirror vytvořil v trávě obří obraz penisu s Trumpovým jménem. Před Buckinghamským palácem se chystá demonstrace, ověšeno protestními plakáty má být okolí amerického velvyslanectví v Londýně. V úterý se desetitisíce odpůrců amerického prezidenta hodlají sejít na Trafalgarském náměstí.

Trump přicestoval do Londýna s manželkou Melanií a rodinou, v luxusním hotelu Corinthia podle serveru Politico obsadili celé patro. Rozsah prezidentova soukromého doprovodu podle amerického serveru sice odpovídá Trumpově svéráznému osobnímu stylu, ale „přesahuje veškeré diplomatické zvyklosti“.

Symbolicky významnou částí Trumpovy cesty má být oslava 75. výročí vylodění spojenců v Normandii. Vzpomínkové slavnosti začnou ve středu v britském Portsmouthu a ve čtvrtek budou pokračovat na francouzském pobřeží, kde si v roce 1944 spojenci vyloděním vytvořili předmostí pro vítězný postup do nacisty ovládané Evropy. Ve městě Caen se Trump na pracovním obědě sejde s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ještě před cestou do Francie se Trump ve středu na letišti v irském Shannonu setká s irským premiérem Leem Varadkarem a přenocuje ve svém golfovém klubu v Doonbegu na západním pobřeží Irska.

Současný americký prezident už Británii navštívil loni v červenci, šlo však pouze o krátkou pracovní cestu a nikoli o státní návštěvu. Na tu Trumpa britská premiérka Theresa Mayová sice pozvala těsně po jeho nástupu do funkce v lednu 2017, avšak realizace se opakovaně odkládala. Podle agentury Bloomberg bylo pozvání pro britskou veřejnost od počátku kontroverzní. V květnovém průzkumu agentury YouGov uvedlo 46 procent dotázaných, že s přijetím Trumpa souhlasí, zatímco 40 procent zastávalo opačný postoj.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

liskabystrouska ( 4. června 2019 19:37 )

Chcamilla je babochlap

liskabystrouska ( 4. června 2019 05:53 )

camilla je odporna jako charlí ta ma slehu .........kralovne to slusi jako obvykle i Melanii

murQ ( 3. června 2019 17:16 )

Pěkná fotka, né jako s tou naší hradní rodinou. Ke všemu Trump královnu rozesmál.

blecktajp ( 3. června 2019 13:28 )

Jeden smejd se neprijde privitat s druhym smejdem...jako parchanti na piskovisti. Melanie si mela ten satek uvazat poradne po muslimsku, jak ted bude v Britanii zvykem - a za chvili i povinnosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa