Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

„Zemanův humor mě baví!“ Americký velvyslanec King promluvil exkluzivně pro Blesk

Autor: Vera Renovica - 
3. června 2019
05:02

Už rok a půl coby americký velvyslanec Stephen King (77) sleduje dění v Česku a jedná s našimi politickými špičkami. Sám je tváří Spojených států pod vedením často kontroverzního Donalda Trumpa (72). Co si King myslí o našem politickém klimatu? Jak to má s Milošem Zemanem (74)? A kolik znal amerických prezidentů? To řekl Blesku v exkluzivním rozhovoru.

Jak vnímáte politickou realitu, do které jste sem přišel? Trestně stíhaný premiér, svéhlavý prezident, a to jsou jenom ta největší klišé. Máme i dle vašeho vnímání nedokonalou demokracii?

„Ani ta naše přeci není dokonalá! Demokracie se neustále vyvíjí. Dokud budeme všichni sdílet určité hodnoty, dokud lidé budou mít možnost volit a takto tvořit vlády a dokud bude moc v jejich rukou, budeme mít demokracii. Ale nikdy to nebude dokonalé, protože jsme jenom lidi.“

Na rozdíl od předchozího velvyslance v Praze, Andrewa Schapira, máte až překvapivě dobré vztahy s Hradem. Jaká je »chemie« mezi vámi a prezidentem Milošem Zemanem?

„Když ode mě váš pan prezident v prosinci 2017 převzal pověřovací listiny, strávil jsem s ním asi půl hodiny a prostě se nám spolu dobře komunikovalo na řadu témat. A od té doby máme nejen dobré, ale podle mě velmi dobré vztahy. Snažíme se teď setkávat co čtvrt roku – během pár týdnů bude řada na mně, abych ho přijal, takže se spolu asi najíme tady na terase, protože on rád jí venku.“

Co prezidentův smysl pro humor? Pro některé je dost složitě stravitelný.

„Mně se jeho smysl pro humor v soukromí fakt líbí. A také chápu, proč některé veřejně pronášené věci mohou vyznít tak trochu kontroverzně.“ (smích)

To pan Schapiro ho takhle nevnímal a systematicky ho kritizoval mimo jiné i za jeho vřelé vztahy s Ruskem. Co byste zkritizoval vy?

„To je minulost, k té bych se nechtěl vyjadřovat. Důležité je, že můj vztah s prezidentem Zemanem je výtečný a totéž platí i pro vládu a premiéra Babiše.“

Nerozcházíte se třeba v kauze čínské firmy Huawei, proti níž Spojené státy tvrdě vystupují? Miloš Zeman je v tomto tématu nekompromisně na straně Číny.

„No… pan prezident se vyjadřuje za sebe, já za něho mluvit nemůžu. My na tuto záležitost máme svůj názor. Technologie 5G jsou úplně nový svět a lidé musí být opatrní a informovaní o tom, co si kupují. Proto si samozřejmě všimneme, když naši spojenci, se kterými sdílíme naše informace, jdou určitým směrem, načež my říkáme: toto jsou potenciální rizika a jsou opravdu velká, ale rozhodnutí je vaše. Byli jsme proto rádi, že česká vláda uspořádala konferenci o 5G technologiích a pozvala experty na kyberbezpečnost a zástupce z celé Evropy a umožnila výměnu informací.“

Mluvil jste tedy o tom s panem prezidentem?

„Ne, neměli jsme příležitost od té doby, co jsme spolu naposledy obědvali.“

Podle některých amerických médií jste vy sám před lety měl problém přijmout Donalda Trumpa jako prezidentského kandidáta republikánů. Co je na tom pravdy?

„To je totální drb. Já jsem přesvědčený republikán a důvod, proč jsem tady, je, že jsem byl v republikánském národním výboru a měl jsem důležitou roli při nominačním sjezdu v Ohiu, který se v roce 2016 usnesl na Donaldu Trumpovi, za což jsem byl ostatně rád.“

Jaký je tedy ten váš Trump?

„Já s ním nemám žádný osobní vztah. Lidé samozřejmě mají tendenci hodnotit jeho styl, ale ten, upřímně řečeno, není až tak rozdílný od Miloše Zemana. Oba prostě říkají, co si myslí.“

Kolem prezidenta Zemana a prezidenta Trumpa bylo kontroverzní, že zatímco ten první tvrdil, že byl pozván do Bílého domu, ten druhý ho tam nikdy neuvítal. Jak jste to tehdy vnímal?

„Nemám povědomí o tom, jak spolu oba prezidenti a jejich kanceláře komunikovali, ale můžu říct, že cesta premiéra Babiše a jeho paní do Bílého domu byla obrovským úspěchem, který ještě více zlepšil naše vztahy na několik dalších let. Byla to skvělá návštěva.“

Pro koho a v čem?

„Upevnilo se tam spojenectví, zopakoval se cíl Česka do roku 2024 přispívat 2 procenta hrubého domácího produktu do NATO i ochota Česka pomáhat alianci v plnění úkolů v Afghánistánu nebo v Pobaltí.“

A docela se povedly ty fotografie první dámy USA s Monikou Babišovou, i když je to trochu povrchní.

„S tím musím souhlasit, ten pohled na obě dámy byl vskutku úžasný.“

Kolik amerických prezidentů jste za svůj život poznal?

„Jestli myslíte tak, že jsem si s nimi potřásl rukou a nějak s nimi spolupracoval, tak šest.“

Který na vás měl největší vliv?

„Asi Ronald Reagan, který byl podle mě správným mužem pro výkon této funkce v danou chvíli. A to nejen pro naši zemi, ale i pro svět. Do úřadu přinesl moudrost, kterou člověk získává věkem, a i když byl předtím kalifornským guvernérem, nebyl jako profesionální politici. A nikdy se nebál říci ne.“

Přitom byl lidem nejprve podobně pro smích jako Donald Trump. Začínal totiž jako herec. Lze tedy i od Trumpa, dost povahově barvitého podnikatele, čekat velké věci?

„To nám řeknou až dějiny. Já jsem ale mimořádně spokojen se spoustou věcí, které udělal.“

Až tu budete jednoho dne končit a ohlédnete se, s jakým výsledkem své práce budete spokojen?

„Já si myslím, že ve vztazích mezi ČR a USA jsou tři důležitá kritéria: přátelství, bezpečnost a ekonomická prosperita. A právě té ekonomické stránce věci se snažím pomoci. Nejsem profesionální diplomat, dělal jsem v byznysu. Pro mě je cílem, který jsem si po příjezdu na ambasádu vytyčil, a ten bych popsal jako 2 + 2 + 2 + 2 rovná se tisíce.“

Prosím?

„Jde o pracovní místa. Jde o to, podpořit dva americké investory, kteří budou poprvé investovat v Česku, a dvě americké firmy, které už tu jsou, ale mají zájem růst. A naopak také motivovat dva české investory, kteří budou chtít investovat v USA, a pak dva české investory, kteří už za oceánem fungují, ale chtějí růst. Podařilo se nám to a doufáme, že jednoho dne tato spojení vytvoří tisíce pracovních míst tady i tam. A letos v tom chceme pokračovat, jenže v modelu 3 + 3 + 3 + 3.“

To je dost odvážné. Můžete jmenovat některé americké firmy, které jste sem takto přilákal či motivoval?

„Například UPS (zásilková firma, pozn. red.), která tady má v plánu utratit miliardy dolarů a postavit nové distribuční centrum u pražského letiště. Zatím konsolidují své služby, ale v průběhu let má jít o stovky pracovních míst.“

Kdo je Stephen King

  • Americký podnikatel aktivní v politice a Republikánské straně.
  • Narodil se 4. července 1941 na Den nezávislosti v Indianapolisu, vyrůstal v Chicagu a před angažmá v Praze žil ve státě Wisconsin.
  • Vystudoval politologii.
  • Roku 1967 začal pracovat pro FBI, vyšetřoval i rasové zločiny ve státě Mississippi.
  • V době skandálu Watergate, který začal vloupáním zvědů prezidenta Richarda Nixona do centrály demokratů, dělal ochranku rodině jeho spojence Johna N. Mitchella. Podle některých zpráv měl držet Mitchellovu ženu Marthu proti její vůli v hotelovém pokoji, aby neprozradila médiím, co ví o aféře Watergate. King tvrdí, že 95 procent informací o jeho roli je mylných.
  • I po této zkušenosti byl politicky aktivní, věnoval se ale hlavně byznysu – vlastní úspěšnou firmu, která vyrábí chemikálie, a založil investiční a realitní společnost.
  • Na konci 80. let se neúspěšně pokoušel stát senátorem.
  • Mezi lety 2010 a 2017 byl zástupcem Wisconsinu v Národním výboru Republikánské strany, pak mu Donald Trump nabídl funkci velvyslance v Česku. Tím se stal v prosinci roku 2017.
  • Jeho manželka Karen s ním žije v Praze, tři dospělé děti a vnoučata žijí ve Spojených státech.

smeagol ( 3. června 2019 10:32 )

Obavam se, ze by to Zeman, i v te demenci, nandal vetsine svych kritiku tak do dvou minut. Muzu pochybovat o jeho charakteru, politickem smerovani, ale snizovat jeho intelekt muze jen duchem chudy. Je osvezujici cist nazory politika z praveho spektra, to uz se v CR moc nevyskytuje, spis se beci na jednotnou levicovou notu.

vaber ( 3. června 2019 09:39 )

evidentně člověk ,který ví co je to politika , jak se dělá veřejné mínění a co je to demokracie v dnešní podobě a na hloupoučké otázky Blesku dal odpovědi ,které nechtěli slyšet

snehulak ( 3. června 2019 08:52 )

Demokracie (se vyvíjí), byť s kosmetickou vadou ... A co napsat k blbečkovi jako je junkiexl? "Demokratičtí" PRESStituti i tihle jako on nás přesvědčují jak je Zeman a Babiš ve světě nenáviděn. A pan velvyslanec USA o nich řekne všechno tohle. Asi je diplomat na rozdíl od toho bývalého?

syrucek ( 3. června 2019 08:16 )

King si tak trochu kadí do vlastního hnízda. Ale věřím, že s Burešem a Zemanem má hodně společného.

roka ( 3. června 2019 07:23 )

Zvykneš si, už se roztahují po celém světě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa