„Umíral ve škarpě.“ Harry (†19) po srážce s ženou diplomata čekal 43 minut na pomoc

Autor: Darina Jíchová - 
7. listopadu 2019
12:20

Případ mladého britského motorkáře Harryho Dunna (†19), který zemřel po srážce s vozem manželky amerického diplomata Anne Sacoolasové (42), způsobil diplomatické napětí mezi Velkou Británií a Spojenými státy. A vypadá to, že chyboval i operátor tísňové linky, který přijímal hovor o nehodě. Mladíkova zranění nepovažoval za na životu nebezpečná a nechal Dunna čekat 43 minut na příjezd záchranky, tvrdí podle reportérů deníku Daily Mail rodina mrtvého mladíka.

Nehoda se stala 27. srpna nedaleko letecké základny Croughton v hrabství Northamptonshire, kde pracoval manžel Sacoolasové Jonathan Sacoolas. Američanka jela na špatné straně cesty, když zpoza kopce vyjel Dunn na své motorce, už nedokázala zareagovat a došlo ke střetu.

Přestože Američanka nejdříve s policií spolupracovala, od počátku se schovávala za diplomatickou imunitu, nakonec s povolením britských úřadů odletěla do USA, a unikla tak stíhání.

Do případu se zapojil Johnson i Trump

Rodiče motorkáře se obrátili na britskou vládu, chtějí hnát Sacoolasovou k zodpovědnosti. Do případu se zapojil premiér Boris Johnson i americký prezident Donald Trump, který se dokonce s Timem Dunnem a jeho exmanželkou Charlotte Charlesovou sešel. Právníci rodiny šetří také to, zda nepochybily britské úřady, když Sacoolasové umožnily opustit zemi. Nově se prověřuje také hovor na tísňovou linku.

Sacoolasová okamžitě poté, co srazila Dunna, volala policii a záchranku. Nicméně operátor motorkářova zranění nepovažoval za kritická a nechal ho skoro tři čtvrtě hodiny čekat. „Měl zlomenou snad každou důležitou kost,“ rozčiluje se rodina. Na záchranku se čekalo skutečně dlouho, na místo nehody stihnul dorazit i otec oběti.

Operátor postupoval podle dostupných informací

„Operátor Harryho zranění špatně zařadil a nechal ho v podstatě umřít ve škarpě,“ prohlásil mluvčí rodiny Radd Seiger. Záchranné služby kraje East Midlands (EMAS) popírají, že by z jejich strany došlo k nějaké chybě. „Na základě informací, které jsme obdrželi od volajících z místa nehody, jsme závažnost zranění zařadili správně,“ brání se služba ve svém prohlášení.

Rodiče motorkáře se tento týden sešli se šéfy EMASu Richardem Hendersonem a Nicholou Bramhallou, aby si o opožděném příjezdu záchranky promluvili. Tim Dunn a Charlesová ocenili práci lékařů zasahujících na místě i v nemocnici, dlouhé čekání na pomoc je ale znepokojuje.

Harry Dunn (†19) byl rodičů schopný a opatrný řidič.Harry Dunn (†19) byl rodičů schopný a opatrný řidič. | Facebook Justice4Harry

Jako první na tísňovou linku volal svědek nehody a potom i Američanka, podle jejich výpovědí byla mladíkova zranění zařazena do druhé kategorie, tedy potenciální vážné zranění. Čekací doba na příjezd záchranky je v této kategorii 40 minut. Pokud by zranění spadala do první kategorie, tedy životu nebezpečné poranění, záchranka by dorazila do sedmi minut.

Tak dlouhé čekání je nepřijatelné

EMAS uvedlo, že Dunn byl podle výpovědí při vědomí a dýchal, což jeho zranění automaticky zařadilo do mírnější skupiny. „Během setkání s rodiči a zástupci EMASu se obě strany shodly na tom, že v 21. století je nepřijatelné, aby devatenáctiletý zraněný mladík ležel 43 minut na silnici a čekal na pomoc,“ prohlásil Seiger.

„Každá vážná dopravní nehoda by měla spadat do první kategorie, i když je oběť při vědomí. Harry měl kompresní zlomeniny po celém těle, jeho stav byl od začátku kritický,“ doplnil Seiger. Pitva potvrdila, že příčinou úmrtí byly u Dunna hypovolemická zástava srdce a mnohačetné zlomeniny v oblasti hlavy a hrudníku.

Záchranáři přiznali nedostatek personálu

Seiger rovněž vysvětlil, že i kdyby byl jeho stav zařazen do kritické kategorie, čekal by na příjezd záchranky déle než zmíněných 7 minut, všech 22 záchranek totiž bylo v té době na výjezdu.

„Pan Henderson s lítostí vysvětlil, že se potýkají s nedostatkem personálu a že vyšší kategorizace zranění by v tomto případě stejně nepomohla. Všichni lékaři byli na výjezdu, zasahovali však u méně závažnějších situací, než byla Harryho nehoda,“ shrnul Seiger.

Rodina se déle než měsíc snaží zahájit civilní řízení proti Sacoolasové, která tvrdí, že v době nehody byla pod ochranou diplomatické imunity. Pokud by došlo k soudu, rodiče by na odškodném mohli vysoudit miliony korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud