„Je mi to strašně líto.“ Manželka diplomata zabila motorkáře (†19) a prolomila ticho

Autor: Darina Jíchová - 
15. října 2019
16:35

Manželka amerického diplomata Anne Sacoolasová (42) se skrze své právníky poprvé vyjádřila k srpnové nehodě, při které ve Velké Británii usmrtila mladého motorkáře Harryho Dunna (†19). „Jela jsem na špatné straně cesty,“ přiznala Američanka, která opustila Británii pod ochranou diplomatické imunity. „Je mi to strašně líto, neměla jsem čas zareagovat,“ popsala tragédii. Zprávu přinesl list Daily Mail.

Prohlášení Sacoolasové přečetli na tiskové konferenci její právníci, přišlo v době, kdy rodiče oběti, Charlotte Charlesová a Tim Dunn, dorazili do Spojených států.

Rodina Dunna požaduje, aby Sacoolasová stanula před soudem, podle některých právních expertů mají šanci na úspěch. Diplomatická imunita Sacoolasové totiž pozbyla platnosti, když opustila Británii.

Harry Dunn (†19) byl podle rodičů skvělý a zkušený řidič. jezdil prý opatrně a podle předpisů.Harry Dunn (†19) byl podle rodičů skvělý a zkušený řidič. jezdil prý opatrně a podle předpisů. | Facebook Justice4Harry

Matka tří dětí: Nemohla jsem nic dělat

Američanka a sama matka třech dětí se rodině mladého motorkáře omluvila a vzkázala, že je „připravená nést odpovědnost za svou tragickou chybu“. Nehoda se stala 27. srpna nedaleko letecké základny Croughton v hrabství Northamptonshire, kde pracoval manžel Sacoolasové Jonathan Sacoolas. Žena je rovněž ochotná sejít se s Charlesovou a Timem Dunnem.

„Vyjel zpoza kopce a já jsem neměla čas zareagovat, nemohla jsem nic dělat,“ řekla Sacoolasová. Ve svém prohlášení dodala, že vystoupila z auta a šla ke sraženému motorkáři, s mladíkem ještě chvíli mluvila, zavolala záchranku a policii, pak šla uklidnit vlastní děti, které s ní jely v autě. „Anne jela po špatné straně silnice, což byla chyba. Nehodě nestačila zabránit, všechno se stalo rychle,“ doplnil mluvčí právnické firmy Arnold & Porter, která Sacoolasovou zastupuje.

Záchrance trvalo dlouho, než dojela na místo

„Zůstala na místě srážky, nikam neujela. Mluvila s Harrym Dunnem, zavolala pomoc, záchranku i policii. Zastavila projíždějící auto, jehož řidič zůstal s Dunnem, aby se ona mohla věnovat svým dětem,“ shrnul mluvčí. Vysvětlil také, že kromě klasické policie zasahovali na místě i policisté ministerstva obrany, obě hlídky k nehodě přijely rychle, dlouho se čekalo na záchranku, což potvrzují i záznamy.

„Anne Sacoolasová a její rodina opustily Británii tři týdny po nehodě, ne pár dní nato, jak se uvádí v tisku. Všichni odjeli po konzultaci s americkými úřady,“ vysvětlil mluvčí. „Do Spojených států se vrátili komerčním letem, britská policie i ministerstvo zahraničí o tom věděly,“ oznámil mluvčí advokátní kanceláře.

Matka Harryho Dunna (†19) Charlotte Charlesová se během tiskové konference neubránila slzám.Matka Harryho Dunna (†19) Charlotte Charlesová se během tiskové konference neubránila slzám. | Reuters

Mluvčí rodiny Dunnových Radd Seiger uvedl, že budou prověřovat, proč měla Sacoolasová diplomatickou imunitu, jak ji získala, zda měla její plnou, nebo částečnou ochranu a jaké byly podmínky platnosti imunity. Seiger si pro rodinu vyžádal všechny dokumenty, včetně e-mailů a zpráv a policejních záznamů z nehody a vyšetřování.

„Přestal sténat a uklidnil se“

„Je možné, že se někde stala chyba, že policie nebo naše ministerstvo podlehly nátlaku Američanů. Je možné, že se na ni imunita nevztahovala,“ nechal se slyšet Seiger. „Pokud se něco takového stalo, případ předložíme k přezkoumání soudci Nejvyššího soudu,“ prohlásil mluvčí rodiny.

O tragické nehodě promluvil rovněž otec oběti, Tim Dunn, kterému se podařilo dojet na místo srážky, když byl ještě jeho syn naživu. „Viděl jsem, jak mu z ran na rukou trčí kosti, ale byl při vědomí a komunikoval. Kleknul jsem si k němu a řekl jsem mu: Harry, to jsem já táta, buď v klidu, dají tě do pořádku,“ vypověděl zlomený Brit.

„Přestal sténat a uklidnil se,“ vypověděl Tim Dunn pro americkou televizní stanici CBS. „Po chvilce dorazili lékaři a řekli mi, že mu musí dát sedativa, protože se mu špatně dýchá. Řekl jsem Harrymu, co se děje a že mu sedativa udělají dobře, slíbil jsem mu, že se uvidíme v nemocnici,“ pokračoval Brit. Byla to poslední slova, která synovi řekl, krátce po převozu totiž Dunn zemřel.

Otec oběti: S Trumpem bych mluvil jako otec s otcem

Rodiče Dunna v pondělí odletěli do New Yorku. „Měla by udělat správnou věc a vrátit se do Británie, postavit se tomu, co udělala. Stanout před naším soudem a naší rodinou,“ prohlásila na tiskové konferenci Charlesová.

Dunnova smrt se stala diplomatickou rozepří mezi Londýnem a Washingtonem, vložil se do ní premiér Boris Johnson i ministr zahraničí Dominic Raab, oba apelovali na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se ale postavil za manželku diplomata.

„Prezidentu Trumpovi bych rád řekl, jako muž muži, jako otec otci, jak může připustit, aby jí to prošlo? Jste otec, a kdyby vaše dítě zemřelo, chtěl byste, aby člověk, který má jeho život na svědomí, převzal zodpovědnost,“ vzkázal Tim Dunn Trumpovi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud