Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno, déšť 11°C

Co zabíjí kuřáky e-cigaret? Vědci: Plíce měli zjizvené jako oběti jedovatých plynů

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
5. října 2019
15:51

Počet obětí e-cigaret v USA roste, Spojené státy již hlásí nejméně 18 obětí. Plíce dvou z nich zkoumali přední vědci a došli k závěrům, které je překvapily - jejich plíce vypadaly jak po otravě plynem. Odvolací soud v New Yorku přesto nepřijal zákaz ochucených e-cigaret.

Zkoumání vědců z prestižního amerického lékařského výzkumného a vzdělávacího centra Mayo Clinic při nemocnici v Minnesotě odhalilo, že „záhadné“ plicní potíže, kterými trpí stovky kuřáků e-cigaret, připomínají otravu plynem. USA v poslední době stojí před novou „krizí v oblasti veřejného zdraví“.

Lékaři zkoumali vzorky poškozené plicní tkáně kuřáků, včetně dvou pacientů, kteří kvůli vapování zemřeli, informoval deník Daily Telegraph. Odborníci z Mayo Clinic své závěry publikovali v odborném časopisu Journal of Medicine, je podle nich třeba zvednout povědomí o nebezpečí elektronických cigaret po celém světě.  Počet obětí vapování v USA přitom roste a kouření e-cigarety si minulý týden vyžádalo první oběť ve Velké Británii.

Počet obětí vapování v USA stoupl už na 18

Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA už kvůli dýchacím obtížím spojeným s inhalací e-cigaret zemřelo 18 lidí. Se zdravotními problémy kvůli kouření e-cigaret se do péče lékařů dostala už více než tisícovka pacientů, informovala dnes agentura AP.

„Bohužel by to mohla být jen špička ledovce,“ varoval ředitel CDC Robert Redfield. Od pátku 4. října měl ve státě New York platit zákaz prodeje ochucených e-cigaret, odvolací soud však nařízení neschválil.

Prezident USA Donald Trump minulý měsíc oznámil plánovaný zákaz ochucených e-cigaret, newyorský odvolací soud zatím schválení zákazu ale pozdržel. Případ se do soudní síně vrátí 18. října. Pokud by bylo nařízení přijato, byly by zakázány všechny příchutě do vapovacích per kromě mentolu.

Úmrtí v souvislosti s používáním elektronických cigaret jsou hlášena z 15 amerických států. Pacienty, kteří se léčili či léčí se závažnými dýchacími obtížemi, evidují v 48 státech. Žádné případy zatím nezaznamenali jen v New Hampshiru a na Aljašce. Nejstaršímu člověku, který v souvislosti s používáním e-cigaret v USA zemřel, bylo 71 let, nejmladšímu ale jen 27 let.

Výsledky zkoumání vědce šokovaly

Lékaři zkoumanou plicní tkáň přirovnali ke zraněním, které způsobují jedovaté plyny, například bojový toxin yperit použitý poprvé v první světové válce. Vědci se svěřili, že očekávali, že „za záhadnou nemocí“ budou odpovědné zbytky náplní z vapovacích per, které se v plicích ukládají. „Poškození jsou mnohem závažnější, testy ukázaly stejná zranění, která mají oběti chemického útoku,“ popsali odborníci.

Bývalá šéfka resortu zdravotnictví Velké Británie Sally Daviesová vapování označila za „časovanou bombu“. Americký prezident Donald Trump minulý měsíc oznámil připravovaný zákaz ochucených e-cigaret. K zákazu vapování přistoupila také Indie, kde je kouření e-cigaret oblíbené hlavně mezi mladistvými.

Marihuanové náplně mohou obsahovat kyanovodík

„Pracovali jsme se vzorky 17 pacientů, dva z nich podlehli plicní chorobě způsobené vapováním. Jen 8 z nich před užíváním vapovacích per kouřili klasické cigarety. U všech jsme našli akutní zjizvení plicní tkáně,“ uvedl jeden z autorů studie Branden Larsen.

Připustil, že takové výsledky neočekávali. „Samozřejmě nemůžeme přehlížet roli lipidů, ale zatím nic nenasvědčuje, že zjizvení způsobily v plicích nahromaděné lipidy,“ vysvětlil Larsen.

„Poškození ukazuje spíše na účinek nějaké chemikálie, podobné zjizvení jsme viděli u obětí vystavených toxickým výparů, jedovatým plynům nebo jiným škodlivým látkám,“ doplnil Larsen. Dvanáct ze sedmnácti pacientů užívali marihuanové náplně. Minulý týden analýza, kterou nechala udělat americká televizní stanice NBC, prokázala, že takové náplně, zvláště pak z černého trhu, mohou obsahovat jedovatý kyanovodík.

Lékaři: Musíme pochopit, že e-cigarety jsou životu nebezpečné

„Stojíme před zdravotnickou krizí, stovky lidí tráví dlouhé hodiny tím, aby objevili, co problémy způsobuje, jaké látky jsou za plicní potíže odpovědné,“ prohlásil Larsen. „Z toho, co jsme viděli během našeho zkoumání, je patrné, že poškození nejpravděpodobněji způsobují chemické látky, případně jejich zbytky obsažené v náplních,“ uvedl Larsen. S naprostou jistotou ale původce plicních obtíží kuřáků e-cigaret nebyli schopni určit.

Britské zdravotnictví doporučuje vapování jako způsob odvykání od kouření, e-cigarety nejsou podle jejich propagačních materiálů „tak“ nebezpečné jako klasické cigarety. Většina mladých díky tomuto sdělení považuje vapování za „zdravé kouření“, shodují se vědci. „Všichni musí pochopit, že vapování není bez zdravotního rizika. E-cigarety mohou kuřáky ohrozit na životě,“ zdůraznil ve své studii Larsen.

 

Alabelle ( 15. listopadu 2019 20:09 )

Pavel1981 ty jsi ale cyp,vid

xxxx666 ( 6. října 2019 11:45 )

To už někomu zase leží v žaludku,že se to moc nedaní,tak chce opět pod rouškou nákladů na léčení vysát aspopn nějaký peníz navíc.Asi těch 38% co dáváme z platu je jim pořád málo.

horalysa ( 5. října 2019 19:03 )

Moudrý a inteligentní člověk nekouří. Přece si nebude dobrovolně podplácet hrobníka.

pavel981 ( 5. října 2019 17:32 )

Moc KUŘÁKŮM přeji, aby nepřestávali a hrdinně dotáhli tuto sebedestrukci do konce ! Nenechte se otrávit....Kuřte víc ! Sebestředná, bezohledná ho.v.ada

latecia ( 5. října 2019 17:14 )

Jen cas ukaze zatim je to jeste pomerne nova vec. Tech poskozenych bude jiste pribyvat a jak budou starnout zacne se objevovat rakovina plic leukemie apod ono to nejakej ten rok trva nez se to akumuluje v lidskem tele a telo si rekne dost avv tu chvili uz je narusena imunita a vysoka nachylnost k nemocem. To uz je ale pozde.
Kdy si tahle hloupa spolecnost lidi uvedomi ze nase telo neni stavene na nic chemickeho. Vsechny ty srac.y v jidlech ochucovadla konzervanty nici organy a zpusobuje poruchu traveni a ruzne alergie.jasne ono je to v te konzerve /bramburkach zanedbatelne mnozstvi ale pri pravidelne konzumaci uz nikoli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud