Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

„Fraška, šmíra, estráda.“ Babiš to schytal kvůli pohřbu Gotta, Pospíšil mírní vášně

Autor: dp, jt, simao - 
4. října 2019
05:02

Rodina zesnulého Karla Gotta rozhodla - Ivana Gottová odmítla státní pohřeb, kývla na pohřeb se státními poctami. Než k tomu došlo, sklidil kritiku za svůj postup premiér Andrej Babiš (ANO), který právě možnost státního pohřbu nabízel. Šili do něj členové opoziční TOP 09 i jiní, padaly výrazy jako fraška či estráda. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil však v reakci pro Blesk vášně mírní. Kolem domluvy pohřbu však byla situace poměrně vypjatá.

„Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří nám vyjádřili svou soustrast s odchodem mého manžela, Karla Gotta. Zároveň děkuji panu premiérovi a vládě za iniciativu spojenou s uspořádáním státního pohřbu. Po důkladné úvaze jsem se rozhodla pro pohřeb se státními poctami,“ uvedla ve čtvrtek Ivana Gottová v prohlášení.

Padla tak definitivně varianta státního pohřbu, ke které hned v úterý přijala vláda usnesení, a který vládě původně avizovali navrhnout Andrej Babiš (ANO) i Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Vdova po Karlu Gottovi, Ivana, nakonec svolila jen k pohřbu se státními poctami, nikoliv státnímu pohřbu, v jehož svitu se chtěli přihřívat Babiš a další. Má víc rozumu než celá vláda,“ glosoval to na twitteru politolog Jiří Pehe.

Video  Andrej Babiš: Vláda nabídla Gottově rodině státní pohřeb, čekala na její rozhodnutí.  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Vláda nabídla státní pohřeb rodině Karla Gotta poměrně rychle. Zasedla mimořádně již v úterý v 16:00. A po půl hodině jednání Babiš uvedl: „Vláda zasedla mimořádně a přijala následovné usnesení o návrhu na uspořádání státního pohřbu. Zaprvé vláda schvaluje uspořádání státního pohřbu k uctění památky Karla Gotta v případě souhlasu jeho rodiny. My prioritně akceptujeme a samozřejmě čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to bude přát.“

Andrej Babiš bude hostem pořadu Ptám se, pane premiére 8. října od 12:00. Termín rozhovoru jsme o týden přesunuli s ohledem na úterní úmrtí Karla Gotta. Ptát se tak můžete předsedy vlády dál na to, co Vás zajímá.

Online chat

Esemesky Babiše a Ivany Gottové

A tak došlo na chvíle čekání. Ale také jednání s rodinou. Ta si nakonec přeje, aby se Česko rozloučilo s pěveckou legendou na pohřbu „jen“ se státními poctami, tedy nikoli nejvyšší možnou kategorií pohřbu.

Podle premiéra Babiše má však nadále platit, že den pohřbu bude zároveň i dnem státního smutku. Podle zdroje Blesku měl přitom Babiš s paní Gottovou komunikovat přes esemesky. Babiš však schytal za svůj postup kritiku. Pustili se do něj členové TOP 09 či KDU-ČSL.

Andrej Babiš a Ivana Gottová v roce 2013 Andrej Babiš a Ivana Gottová v roce 2013 | Archiv Blesku

Kritika za „buranství“ i „estrádu“, zuřil i Kocáb

„Upřímnou soustrast pozůstalým. Obávám se však, že pan Karel Gott bude další obětí Prchalova marketingu a Babišova buranství,“ zaútočil na facebooku Miroslav Kalousek a přidal se i další člen TOP 09 Michal Kučera. „Doteď jsem nekomentoval, ale tohle je už opravdu fraška. A šmíra...,“ navezl se do premiéra a sdílel článek s titulkem „Babiš couvl, státní pohřeb nebude. Gotta pohřbí jen se státními poctami“.

Přidal se i exministr Marian Jurečka (KDU-ČSL), který má zkušensot ze společného vládního působení s Babišem v jednom kabinetu. „Jako muzikant smekám před mistrovstvím Karla Gotta, jeho kariéra je fenomenální, jeho propagace ČR ve světě nezpochybnitelná, podobně jako u Zátopka, Nedvěda, Jágra, Haška, Pomahače, Dvořáka, Smetany, a mnoha dalších osobností naší historie a současnosti,“ začal na facebooku poklonou Mistrovi.

„Poměrně rychlá aktivita premiéra Babiše mě překvapila, státní pohřeb je něco naprosto výjimečného. Myslím, že napřed si měl premiér a ministr kultury tyto věci interně prodiskutovat s rodinou než k tomu svolali mimořádné jednání vlády. Takto to působí drobet zvláštně. Osobně nemám problém, pokud si to rodina bude přát, aby to byl pohřeb se státními poctami, to si myslím, že je na místě,“ vzkázal Jurečka.

Do Babiše se opřelo i hnutí Hlas, které vede bývalý europoslanec za ANO Pavel Telička. „Včera státní pohřeb, dnes jen pohřeb se státními poctami. Pane premiére, prosím, přestaňte už ze smrti člověka dělat vlastní estrádu. Určitě najdete i jiné věci, na kterých se zviditelnit. Děkujeme!“ uvedlo na twitteru.

Video  Zjihlý Jiří Adamec: Nejkrásnější okamžik s Gottem? Když se válel u mě na koberci...  - Petr Macek, Lukáš Červený
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Bouřili i jiní. Třeba Michael Kocáb, hudebník, aktivista a někdejší ministr pro lidská práva. Spekulace nad státním pohřbem mu řádně hnuly žlučí.

„Myslím si, že to byl ze strany premiéra, bývalého komunisty, danajský dar. S dobou komunismu je spojená ta nejhorší část Gottova života a je smutné, že to inicioval právě Andrej Babiš,“ uvedl pro aktuálně.cz a dodal: „Myslím si, že Babišův populismus může Gottovi velmi ublížit. Nevím, jestli to premiér domyslel, ale trochu to vypadá, jako by to byl záměr. Taková situace totiž může národ rozdělit. Karel Gott zemřel a zaslouží si klid.“

Psycholog Radkin Honzák pak pro Seznam Zprávy mluvil o „šaškárně, která překročila hranice“.

Pospíšil: Zbytečné handrkování

Emoce však mírní možná poněkud paradoxně Babišův rival - předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Zpráva o smrti Zlatého slavíka ho zasáhla stejně jako premiéra. „Karla Gotta jsem si nesmírně vážil, byl to opravdu mimořádný umělec. Teď nastaly přestřelky, jestli měl, a nebo neměl mít státní pohřeb. Varianta pohřbu se státními poctami je důstojná. Hlavní je, aby si ho připomněli lidé, kteří ho milovali,“ řekl Blesk Zprávám.

A pokračoval: „Nechci se pouštět do toho, že bych někoho kritizoval v takové eticky citlivé věci jako je úmrtí Mistra Karla Gotta. I když bych třeba měl na něco trochu jiný názor, tak plně respektuji, že se k tomu vláda nějak postavila, a nebudu lacině využívat úmrtí obrovské osobnosti české kultury, abych se někde zviditelňoval.“

Ke kritice Babiše z řad Topky Pospíšil uvedl: „Nechci dál rozvíjet tuhle debatu politiků, myslím si o tom své a také to, že bychom teď měli s pokorou a úctou vzpomínat na Karla Gotta, uvědomit si, co udělal pro český národ, pro českou kulturu, jak proslavil náš národ v zahraničí. A ne se handrkovat o to, jestli pohřeb bude takový, nebo makový.

Chtějí po Gottovi pojmenovat náměstí, ulici či instituci

Do Babiše se tak tentokrát Pospíšil nepustil. „Pro mě je to tak citlivá věc. Nechci kritizovat premiéra. Jestli toho jeho PR zneužilo, to nechám na každém, ať to každý občan posoudí sám, jestli přístup vlády byl správný. Nechci hodnotit chování premiéra ani svých spolustraníků. Já jsem Karla Gotta obdivoval, jeho vytrvalost, houževnatost, pracovitost vedle jeho obrovského talentu. Jeho skromnost. To byla tak obdivuhodná osoba. Pro mě to je na prvním místě tragédie, odešla velká osobnost české popkultury,“ podotkl Pospíšil.

A dodal: „I mě to lidsky zasáhlo, dotklo se mě to. Jsem také člověk, který vyrostl na jeho písničkách a doprovázely mě celý život. My po něm v Praze chceme pojmenovat buď náměstí, ulici nebo nějakou kulturní instituci, chceme v Praze zachovat jeho jméno na věčnou památku.“

Video  Autorka Gottova životopisu: Dal mi mobil na všechny svoje milenky!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Morální kýč?

I na sociálních sítích se začaly během čtvrtka objevovat nové názory na styl rozloučení s Karlem Gottem. „Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá,“ napsal například v dopise pro pražské arcibiskupství kněz Tomáš Halík. Ten také dodal, že jde o mytizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu a morální kýč.

Kardinál Dominik Duka se nechal slyšet, že bude respektovat přání rodiny. „Myslím, že Mistr Gott si od nás zaslouží poděkování za celý svůj život. Věřím však, že vědomě nechtěl nikoho zarmoutit a pokud mohl pomoci, tak tak učinil,“ napsal Duka na facebooku.

Dvě rodiny odmítly, Gottovi nikoli

Rozloučení se státními poctami je o stupeň nižší a méně okázalý druh pohřbu než je ten státní. Rakev není vezena na lafetě ani za ní nekráčí generalita. U rakve je přítomna pouze čestná stráž z vojenské pražské posádky. V místnosti je vyvěšena státní vlajka a v předních řadách sedí kromě rodiny také nejvyšší ústavní činitelé.

S projevem může vystoupit někdo z představitelů státu a závěrem zazní česká hymna. První takový pohřeb se státními poctami měl v roce 2010 ombudsman Otakar Motejl (†77) v Divadle Na Fidlovačce. Uspořádat takovou poctu chtěl stát v roce 2000 také atletu Emilu Zátopkovi (†78) a v roce 2016 gymnastce Věře Čáslavské (†74). V obou případech to ale odmítla rodina.

Rozloučení veřejnosti i zádušní mše pro zvané

Gottovi neodmítli. A k rozloučení s Karlem Gottem jeho žena Ivana dodala: „Veřejnost bude moci přijít uctít památku mého muže v pátek 11. 10. od 8:00 – 22:00 do Paláce Žofín na Slovanském ostrově.“

Konat se bude i zádušní mše. „Tato se uskuteční pro pozvané hosty v sobotu 12. 10. od 11:00 v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě,“ dodala vdova po pěvecké hvězdě.

Vsude_je_jen_lhani ( 7. října 2019 17:14 )

Kam se dnes kouknu je jen FALEŠ A:Nepřejícné zakomlexované tupé hova­do,za­vist,l­ež,zlo­ba,in­triky,­nenaž­ranos­t,pom­luva,­jedy,­slin­ty,de­mentní reklama,hňup novinářskej zdege­nero­vanej­,zakom­plexo­vanos­t,záš­ť,na­bubře­lost,m­ěštác­tví,zl­oděj­na,.­.cham­ti-ost.­..,b­ezcha­rakter­nost,u­davač­ství,ř­iťovle­zectví­,ubo­host,l­akota a bezcitnost a debi.lita mladej­ch..pr­imitiv­nost­..se­bestřed­nost­...sa­dismus!
No hnůj ten dneštní svet...🤮🤮🤮🤮👎👎👎👎👎

zaka ( 6. října 2019 09:21 )

Ti co vyčítají premierovi že sbírá body tak sami využívají úmrtí k okopavání kotníků jsou to většinou političtí trpaslíci.

hejhej ( 5. října 2019 09:48 )

Pan Babiš , když se dověděl zprávu o úmrtií K.Gotta pouze navrhl a upřesnil po dohodě s rodinu jaký pohřeb vystrojit.
Politici, kteří ho začali napadat nejsou lidé, ale hnusné hyeny, nebo idio.ti, kteří nevědí co je návrh, úvaha.
Ti uřvaní poslanci nesahají panu K. Gottovi ani pod kotníky, on na rozdíl od nich něco dokázal.

kosinka ( 5. října 2019 02:17 )

Mynare by mel prezident vyhodit

marmat ( 4. října 2019 23:28 )

kosinka:....to je vůči Minářovi trochu ostrý...ale on s tou teologií to myslel studentík kdysi/původně /zřej­mě/up­římně­...Co se teď rozjel i bez programu pořád okolo 5,5 mil. Nemehla se dál učej.......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa