Vodní příkop s aligátory, bodáky a elektrický drát. I tak mohla podle nové knihy vypadat Trumpova zeď

Autor: Darina Jíchová - 
3. října 2019
06:18

Prezident Spojených států Donald Trump proslul svým tvrdým postojem vůči nelegálním migrantům a na americko-mexické hranici pokračuje stavba zdi, kterou slíbil během své volební kampaně. Podle všeho Trump plánoval přijmout ještě přísnější opatření, než je přes tři tisíce kilometrů dlouhá bariéra. Na hranicích chtěl zbudovat vodní příkop plný aligátorů nebo hadů, zeď chtěl „obrnit“ ostrými kůly a chtěl, aby hraniční stráž po uprchlících z Jižní a Střední Ameriky střílela, tvrdí nová kniha o Trumpově tažení proti nelegální migraci. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Reportéři deníku The Times Michael D. Shear a Julie Hirschfeldová Davisová napsali knihu Hraniční války: Uvnitř Trumpova tažení proti migraci. Jejich informace vycházejí ze série vládních jednání z března tohoto roku, kdy prezident se svými poradci jednal nejen o ceně zdi na hranicích, ale také o její finální podobě i o pravomocech pohraničí policie.

Trump chtěl střílet do migrantů

Bizarní nápady prezidenta Trumpa podle nové knihy zarazila hned v počátcích tehdejší ministryně vnitřní bezpečnosti USA Kirstjen Nielsenová. „Ne, tohle by nešlo,“ byla prý nejčastější reakce političky. „Kirstjen, zlato, podívej se, ty mě neposloucháš. Prostě je začneme střílet, aspoň do nohy,“ stojí v jednom z výňatků z knihy, který se tento týden objevil v americkém tisku. Trump chtěl podle všeho také dosáhnout pravomoci na sestřelování všech dronů.

Když Trumpovi neprošel vodní příkop s plazy, snažil se přes Nielsenovou prosadit elektrický drát na bariéře nebo ostré bodáky, které by migrantům znemožňovaly zeď přelézt. Prezident se jednou na veřejnosti nechal slyšet, že by strážníci mohli po migrantech házet kameny, jeho tým ho musel upozornit, že by to bylo nezákonné.

Podle autorů nové knihy chtěl Trump ještě v březnu po uprchlících střílet, jeho poradci mu opět museli říct, že „ani tohle by nebylo v souladu s americkými zákony“. „Byl v té době dost frustrovaný, chtěl otázku zdi rychle vyřešit,“ vysvětlil Thomas Homan, který pracoval jako šéf Úřadu migrace a cel (ICE).

Ministryně prezidentovy nápady zamítla

V květnu se objevily zprávy o tom, že prezident chce zeď nabarvit na černo. Podle Trumpa by barva pohlcovala více tepla a „rozžhavila zeď, a ztěžovala tak migrantům se přes ni dostat“. Zvažoval také, že do zdi nechá zabudovat špičaté kůly s ostrými hranami. Při jednání to byla právě Nielsenová, která Trumpovy plány zamítala. „Nepřipustila, aby dosáhl svého,“ stojí v nové knize.

Přes ministryni neprošlo ani nabarvení zdi na černo. „Jen nabarvení 1,6 kilometru by vyšlo asi na 23 milionů korun,“ argumentovala prezidentovi. Když se dožadoval toho, aby uspíšila stavbu, poslala ho za vlastníky půdy. „K tomu je třeba jejich povolení,“ nechala se slyšet Nielsenová. Trump chtěl podle svědků pokračovat bez svolení. „Tak nás pak zažalují, no co,“ prohlásil podle autorů knihy.

Nielsenová: Je čas skončit

Zdroje novinářů, kteří se jednání účastnili, tvrdí, že Trump ministryni neřekl jinak než „zlato“ nebo „miláčku“. Nielsenová jako ministryně pro vnitřní bezpečnost skončila letos v dubnu, na postu ji nahradil Kevin McAleenan. „Došla jsem k názoru, že je vhodný čas skončit. Doufám, že můj nástupce bude mít plnou podporu Kongresu,“ uvedla ve svém rezignačním dopisu. 

Dílo se v plném rozsahu dostane na pulty knihkupectví v úterý 8. října.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud