Stát není podnik, vzkázal Ústavní soud. „Lex Babiš“ platí, poslanci ANO se Zemanem prohráli

Aktualizováno -
18. února 2020
15:18
Autor: jn, vei, ČTK - 
18. února 2020
14:02

Ústavní soudci se po třech letech vzrušených diskusí za zavřenými dveřmi konečně shodli. Zákon nazývaný lex Babiš, který omezuje přístup firem ovládaných členy vlády ke státním dotacím a zakázkám a znemožňuje vybraným politikům provozovat rozhlasové a televizní vysílání nebo vydávat noviny, je v souladu s ústavou. Ústavní soudci mimo jiné zdůraznili, že stát není podnik a výkon veřejné funkce není podnikáním, natož správou vlastního majetku. Babiš před odletem z Estonska řekl, že rozhodnutí soudu respektuje, trvá ale na tom, že vznikl kvůli němu, aby ho některé strany „vyštvaly“ z politiky.

Babiš v Estonsku, kde byl na oficiální státní návštěvě, těsně po vyhlášení nálezu řekl, že se zákonu podřídil, když svou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů. Babiš je přesvědčen o tom, že rozhodnutí soudu nemůže mít vliv na to, jak problematiku jeho možného střetu zájmů posoudí auditoři Evropské komise, kteří se otázkou zabývají. „Pokud vím, tak Ústavní soud posuzoval ústavnost lex Babiš, nikoliv otázku, zda jsem ve střetu zájmů či nikoliv, či jsem ho porušil nebo ne,“ řekl premiér těsně před odletem.

Video Babiš: Pro mě se nic nemění. - Blesk - Jakub Veinlich

Sporný zákon donutil Babiše, aby se před třemi lety zbavil přímého vlastnictví svých firem. Řešení se ale ukázalo děravé. Babiš zaparkoval svůj majetek, včetně Agrofertu nebo deníku MF Dnes, do „svěřenských fondů“, které ovšem spravují členové jeho rodiny.

Babiš v Estonsku uvedl, že by své firmy ve fondu nechal i tehdy, pokud by Ústavní soud rozhodl v jeho prospěch. Šlo mu především o princip. 

Zákon je dostatečně obecný, vzkazuje soud

Podle většiny ústavních soudců zákon neodporuje ústavě a sleduje veřejný zájem na férovém vedení politické soutěže. „Ekonomická moc může přispět k získání moci politické, která potom může být zpětně synergicky využita k posílení moci ekonomické, například získáním veřejných zakázek nebo omezováním konkurence,“ stojí v nálezu.

V nálezu také zaznívá, že volby v demokratickém právním státě mají být řádně vedenou soutěží o důvěru voličů, nikoli o ovládnutí státu za účelem využití, či dokonce zneužití jeho kapacit a zdrojů vítězem voleb. Stát není podnik, stojí výslovně v nálezu. Podle ÚS je povinností právního státu vytvořit veřejnému funkcionáři takové podmínky, aby mohl svou funkci řádně vykonávat, ale také zamezit tomu, aby svěřenou moc mohl využívat k prosazování vlastních zájmů.

ÚS řekl rovněž, že zákon o střetu zájmů je dostatečně obecný, netýká se jen premiéra Andreje Babiše (ANO). Podobně jako premiéra limituje tisíce dalších veřejných funkcionářů.

Ovčáček: Zeman rozhodnutí respektuje

„Pan prezident je rád, že Ústavní soud po dlouhém čekání konečně vynesl verdikt, a toto rozhodnutí respektuje. Předseda vlády zákon naplňuje, nic se tedy nemění,“ reagoval na rozsudek prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Společnost Agrofert respektuje rozhodnutí Ústavního soudu. Mluvčí firmy Karel Hanzelka dnes ČTK sdělil, že premiér Andrej Babiš (ANO) vyhověl zákonu už v roce 2017 a z aktuální situace pro holding neplyne žádná nová povinnost.

„Nic se pro nás nemění. Náš někdejší akcionář pan Andrej Babiš přijal příslušná opatření dle zákona lex Babiš už v roce 2017. Pro nás z této situace nevyplývá žádná nová povinnost,“ uvedl Hanzelka.

Zákon přezdívaný lex Babiš zakazuje firmám, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Novela zákona vstoupila v platnost v roce 2017 i přes odpor hnutí ANO a veto prezidenta. Podpořily ji tehdejší vládní strany ČSSD a KDU-ČSL spolu s většinou opozice. 

Návrh na zrušení série sporných ustanovení podali k Ústavnímu soudu před třemi lety jednak prezident Zeman, jednak skupina poslanců, převážně z hnutí ANO. Soud obě řízení spojil do jednoho. Zeman pak délku řízení kritizoval. 

Prezidentův návrh z února 2017 označoval kritizovaná ustanovení za nepřiměřená, případně rovnou neúčinná. Podle poslaneckého podnětu zákon nepřiměřeně zasahuje do vlastnických práv členů vlády a omezuje jejich právo podnikat, a to nepředvídatelně, během výkonu funkce. Poslanci kritizovali také údajně zmatečný legislativní proces a nepřiměřené, místy absurdní dopady právní úpravy. Zdůraznili i to, že sporná část zákona byla přijata kvůli konkrétnímu člověku – Babišovi. Postrádá tedy podle nich všeobecnost, důležitý rys právního předpisu.

Babišův možný střet zájmů řeší i EU

Otázkou, jestli je Babiš nadále ve střetu zájmů, se zabývají i orgány Evropské unie. Konečnou zprávu týkající se dotací ze strukturálních fondů vyplácených Agrofertu poslala Evropská komise českým úřadům koncem listopadu 2019. Podle auditu Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů, protože nadále Agrofert ovládá. Babiš střet zájmů odmítá a kritizuje to, že komise podle něj interpretuje české právo.

Andrej Babiš bude ve středu hostem pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. Otázku mu můžete položit i vy.

Online chat

pindal ( 1. dubna 2020 13:39 )

To je pravda,že stát neni podnik.Žádnej podnik by si nemohl dovolit platit tak horentně tolik netáhlů a škodilů.

PPP150W ( 19. února 2020 19:22 )

Já chápu, ale vy očividně ne. Zjednoduším vám to. Nedávejte, my ho stejně nechceme. Už v tom máte jasno?

1917 ( 19. února 2020 17:55 )

V České republice platí zákony České republiky a EU k nim může akorát jen vyjádřit svůj názor, toď vše a je to dobře. Angela s Makronáčkem si mohou zase svoje choutky prosazovat v Reichu neb Gálii. My jim do toho také nekecáme a pokud se to tomu nedoštudovanému farářovi s jeho miliardou chvilek nelíbí tak ať táhne za svým chlebodárcem Poselltem do Bavor!!!!!

zemanbures ( 19. února 2020 12:35 )

Dlouholetý normalizační komunista, bývalý agent STB, dotační podvodník a špičkový manipulátor v ovlivňování ovčanů, tedy svých voličů, Babiš s krycím jménem Bureš. Ovčani mu to žerou, občani ale ne. Občané nemají podvodníky, estébáky a komunisty rádi.

jjusa ( 19. února 2020 10:47 )

Jak jsem četla 22.20 tak nepíše že ho máme,ale že si ho NEDÁME a v 23.09 a on ho někdo chce­?odpo­věď:CH­CE!chce ho zlikvidovat atd.,tak proto ho nedáme.Ty chceš ukázat ty hlupáky co volí ANO ale ty hlupáky musejí chytří poslouchat

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud