Zeman exkluzivně pro Blesk k tahanicím o rozpočet: Ušetřit se dá až 380 miliard

Autor: Jakub Kopřiva - 
18. června 2020
11:04

Astronomický schodek půl bilionu korun? Ušetřit se dá a investovat by se mělo hlavně do dopravy a bytové výstavby. To řekl v exkluzivním rozhovoru pro Blesk prezident Miloš Zeman (75).

Blesk: Podle vyjádření premiéra Babiše jste ochoten podpořit schodek půl bilionu korun za předpokladu, že peníze půjdou na investice. Jaké by to podle vás měly být?

Miloš Zeman: „Těch typů investic je samozřejmě celá řada, ale na prvním místě bych uvedl investice do dopravní infrastruktury a investice do bytové výstavby, protože podle ekonomické teorie právě tyto dva typy investic mají největší multiplikační efekt.

Řekl vám premiér nebo vicepremiérka Alena Schillerová, na co by bylo použito 200 miliard korun, o které se má schodek navýšit?

„Předpokládám, že by šlo o některé položky z Národního investičního plánu, a to ty, kde už existuje stavební povolení, případně další odstranění byrokratických překážek.“

Video Pieta na Vítkově: Zeman měl doprovod v modrém obleku a hnědých botách - abl

Část opozičních stran je ochotna návrh vlády podpořit, ale pouze za předpokladu, že se sníží schodek alespoň na 450 miliard. Vy sám někde vidíte prostor pro šetření?

„Ano, zcela určitě. Již v minulosti jsem kritizoval dotace solárním elektrárnám a jsem rád, že alespoň částečně byly tyto dotace sníženy. Na druhé straně považuji za rozumný zdroj rozpočtových příjmů odstranění některých zbytečných daňových výjimek. Celkové odstranění těchto výjimek by vedlo k úsporám ve výši 380 miliard korun.“

V éteru se objevilo jako nejzazší možnost i vyhlášení předčasných voleb, pokud by se vládě nepodařilo prosadit návrh rozpočtu. Jste připraven, pokud by za vámi pan premiér s tímto požadavkem přišel, přijmout demisi vlády?

„Tuto informaci publikovala Sabina Slonková a já považuji její důvěryhodnost za nulovou. Pan premiér, se kterým jsem se nedávno setkal, nic takového nezmiňoval.“ (o možnosti předčasných voleb mluvil podle MF Dnes sám Andrej Babiš, později své vyjádření ale mírnil a tvrdil, že o ní mluvili novináři a on předčasné volby nechce - pozn. red.)

Video Schillerová o navýšení schodku na 500 miliard pro rok 2020: Jsem pevně přesvědčena, že jde o poslední navýšení - abl

flesch2z ( 20. června 2020 07:41 )

Když je to tak, tak proč Zeman Babišovi schválil 500 miliard?!
Proč mu neřekl, přijď s 220ti miliardami a já ti to schválím?! Nač nám je schodek 500 miliard, když jich potřebujeme jen 220??

flesch2z ( 20. června 2020 07:37 )

Hm, to je výzva pro tunelblok do voleb. Ať je to ten nebo ten... rozkrádačka bude velká.

hejhej ( 18. června 2020 15:41 )

Šetřte a začněte u sebe : zrušte zbytečný a drahý senát, snižte počet poslanců o polovinu, odstraňte příplatky za výbory a podvýbory. Také se dá hodně ušetřit na dávkách těm, co odmítají pracovat, nepřidělovat nové byty za zničené atd.

tomik007 ( 18. června 2020 14:24 )

To by pak museli zlevnit elektriku

tomik007 ( 18. června 2020 14:23 )

ANO - najlepší by bol ony Peter Pavol

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud