Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Agrofert ovládá Babiš, mají jasno Britové. A zmínili vliv Moniky na podnikání

Autor: ČTK - 
8. června 2020
09:20

Britské úřady evidují premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jako osobu stále ovládající holding Agrofert. Zjistil to Radiožurnál z aktuálních a veřejně dostupných údajů v oficiálním britském obchodním rejstříku. Podle britských úřadů může Babiš firmu kontrolovat díky svému vlivu na svěřenské fondy, do kterých akcie Agrofertu v roce 2017 převedl na základě českého zákonu o střetu zájmů. Předseda vlády se k informacím nechtěl vyjádřit.

Protikorupční organizace Transparency International už dříve upozornila, že rovněž na Slovensku je Babiš stále veden jako konečný uživatel výhod plynoucích z Agrofertu.

V obchodním rejstříku Velké Británie Babiš podle Radiožurnálu nefiguruje přímo u Agrofertu, ale jako jeden z pětice lidí ovládajících jednu z jeho dceřiných společností. Konkrétně jde o firmu Greenchem (Solutions), která spadá pod nadnárodního výrobce aditiv do paliv pro automobily AdBlue - nizozemský holding GreenChem, který Agrofert koupil v roce 2009.

Své ovládající představitele včetně Babiše přitom britská pobočka Greenchem do rejstříku založila sama, a to loni 27. června. Britský právní řád v této souvislosti pracuje s termínem „person with significant control“, tedy osoba s rozhodujícím vlivem. Ostrovní legislativa tak označuje majitele minimálně čtvrtinového podílu ve společnosti nebo ty, kteří mohou ovlivňovat její chod a rozhodování. „A to ať už přímo, nebo přes obsazení svěřenských fondů,“ uvedl Radiožurnál.

Výklad, podle kterého by Babiš coby zakladatel a hlavně takzvaný obmyšlený svěřenských fondů měl figurovat i jako jejich skutečný majitel, české úřady stejně jako Babiš vylučují. V praxi by to přitom znamenalo, že premiér by v takovém případě byl ve střetu zájmů a Agrofert by nemohl čerpat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky.

K údajům z britského obchodního rejstříku se premiér nechtěl vyjádřit. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka uvedl, že Babiš se převedením akcií Agrofertu do svěřenských fondů zbavil jakéhokoliv vlivu na společnost. Záznam v britském rejstříku podle něj vychází z odlišných zákonů, a je tedy v pořádku.

„Podle tamní legislativy se do registru zapisují všechny osoby určené zákonem bez ohledu na to, zda vykonávají či mohou vykonávat nějaký faktický vliv na daný subjekt. Andrej Babiš je zde uveden z pozice zakladatele a beneficienta AB Private Trust I a II. Stále platí, že Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá,“ dodal Hanzelka.

Britský rejstřík v souvislosti s Greenchem (Solutions) uvádí kromě mateřské nizozemské společnosti držící stoprocentní majetkový podíl jako zmíněné osoby s významným vlivem pět lidí - Andreje Babiše, jeho manželku Moniku a trojici manažerů Agrofertu: Zbyňka Průšu, Alexeje Bílka a Václava Knotka.

Babiš nařčení ze střetu zájmů odmítá, vnímá ho jako politickou záležitost. Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že český premiér ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho před třemi lety vložil do svěřenských fondů.

Menhira ( 28. července 2020 09:47 )

Menhira ( 28. července 2020 09:44 )

Myslím, že by se Britové měli strat o své věci a ne se míchat do naší země. Oni jim však naši udavači, jako je IT a pirátští udavači, kteřé působí, tak jako ANTIFA, mezinárodně, ti budou špinit a škodit naší zemi stále, kde to jen půjde. Jinak totiž na Babiše nemají, nic neumí, jen udávat. A ke korytu se chtějí dostat nečestným způsobem. A je to směšné. Kolikpak lidí ve fukcí EU jsou podnikatelé? Jsou tam všichni, kdo nic nemají, nevlastní a ani nevlastnili? !Vždyť je to směšné!

marmat ( 9. června 2020 10:34 )

Šířit "dobré jméno naší Vlasti" lze i takto ????§§§§§§§§§§§!!!!

marmat ( 9. června 2020 10:32 )

Petr Večeřa
17. února 2020 23:42
Demonstrace na Letné už jsou pro Mikuláše Mináře málo, v nově chystané „Štafetě pro demokracii“ plánuje vyrazit za hranice. Demonstrovat chce v Portugalsku, Francii a také v Anglii, lidé by měli Čechům vzkázat, jaký osud České republiky si přejí oni, byť v Česku nežijí.
PENĚZ MAJI NA VÝLETY DOST !!! Od bašťounů, co jim je naposílaj !!!!!

marmat ( 9. června 2020 10:27 )

9vox9: A něco NÁM úžasného překopíruje.....což na druhého udá !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud