O sporné nájemní smlouvě informoval senátor na Facebooku, kde zveřejnil otevřený dopis: „Považuji tuto situaci za zjevný střet zájmů, když jako starostka i jednatelka současně zastupujete stranu pronajímatele i nájemce,“ píše Láska.

Upozorňuje, že každá ze stran přitom má úplně jiný cíl. Jako majitelka školy má zájem vydělat co nejvíce peněz a jako starostka by zase měla mít za cíl zajistit dostatečné kapacity pro dostupné vzdělání obyvatel Prahy 5. To jí vyčetla i bývalá místostarostka Priečinská. Městská část škole pronajímá budovu, kde by podle ní mohla být například základní škola, kterých je v městské části nedostatek. 

Starostka Zajíčková v tom vidí určitou formu politického boje i vzhledem k tomu, že ODS nasadila proti Láskovi vlastního kandidáta do podzimních senátních voleb. Mrzí ji také, že dopis se objevil na internetu před možným osobním setkáním. „S panem senátorem se samozřejmě ráda sejdu a celou situaci ohledně pronajaté budovy bývalé ZŠ Plzeňská mu vysvětlím,“ říká.

Střet  zájmů vše blokuje

Řešením by byla podle Priečinské například výpověď soukromé škole, což by uvolnilo kapacity. Bývalá místostarostka zároveň upozornila, že takto postupují všechny městské části, protože zajištění základního vzdělání by mělo být prioritou.„Taková možnost je však blokována střetem zájmů paní starostky a skutečností, že nájem byl v roce 2013 sjednán za zcela nestandardních a neobvyklých podmínek,“ tvrdí Priečinská.

Václav Láska také říká, že podle jeho právního názoru je v rozporu s dobrými mravy několik věcí ve smlouvě týkajících se například zvyšování nájmu o inflaci. „Vy jako zástupce pronajímatele, tedy můžete a zároveň nemusíte požadovat každoroční navýšení po nájemci, jeho zástupce jste opět Vy,“ píše starostce.

Skoro jako Babiš

Bývalá místostarostka neváhala přirovnat střet zájmů starostky ke kauze údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. „Místo toho, aby na plénu zastupitelstva věrohodně vysvětlila svůj střet zájmů, postavila sebe sama do pozice oběti, na kterou se útočí. Jedná se o stejný způsob obrany a stejnou snahu o odvádění pozornosti, jaké používá už léta premiér Babiš,“ říká. Upozornila i na to, že právě ODS, která mimo jiné Praze 5 nyní vládne, právě Babiše ostře kritizuje a neměla by takovou věc ve svých řadách přehlížet.

Všichni to věděli, hájí se starostka

Starostka se již dříve hájila tím, že o jejím střetu zájmů se vědělo a lidé jí volili s tím, že je nejen učitelka, ale i podnikatelka, a nikoliv politička. „Vnímám to jako výhodu a tuto lidskou pozici a nadhled si chci nadále zachovat, nepřistoupit na intrikaření a zákulisní hry a volím otevřenost,“ odpovídala na kritiku.

Když se dříve stala místostarostkou pro školství a později i starostkou, tak prý o svém střetu zájmů veřejně mluvila a oznámila, že v případě, kdyby měla nějak rozhodovat o věcech spojených s jejím gymnáziem, tak se zdrží hlasování. Připustila také, že pokud by se zastupitelé rozhodli, že budovu gymnáziua potřebují, tak nebude bránit tomu, aby se nájemní smlouva s její školou ukončila.

Ke kauze také doplnila, že smlouvu s městskou částí podepsala už v roce 2013, kdy v politice ještě nebyla nijak aktivní. „Smlouvu považuji za standardní, a to se všemi náležitostmi, které odpovídají obvyklým smluvním ujednáním,“ dodala.

Fotogalerie
4 fotografie