Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Drobné zásilky z Číny příští rok podraží: Vláda pro ně odklepla DPH i další poplatky

Autor: ČTK - 
11. května 2020
18:02

Drobné zboží, které si Češi objednávají z čínských i dalších e-shopů mimo EU, v příštím roce zřejmě zdraží. Počítá s tím novela zákona, kterou v pondělí schválila vláda. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu. Podle nich bude mimo jiné od roku 2021 zrušeno osvobození od DPH při dovozu malých zásilek s hodnotou pod 22 eur (zhruba 550 korun). Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur a zároveň narovnat podnikatelské prostředí.

„Firmy z České republiky i dalších zemí Evropské unie musejí jako plátci odvádět DPH bez ohledu na to, kolik prodávané zboží stojí. Naopak firmy ze třetích zemí si díky osvobození od DPH mohou dovolit to stejné zboží prodat za výrazně nižší cenu a mají tak oproti těm evropským velkou konkurenční výhodu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zboží z čínských e-shopů tak od ledna 2021 zdraží i o více než sto procent, uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Například zboží za deset eur, tedy 270 Kč, bude nově podléhat DPH. To činí asi 57 korun, zákazník by tedy nově platil 327 korun. Konec osvobození od DPH ale znamená, že na všechny zásilky včetně těch drobných se bude vztahovat i celní deklarace a bude se vybírat DPH a poplatek za ni.

Do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v ČR stoupá. Loni jich bylo 28 milionů, předloni 25 milionů.

Podle experta na DPH z poradenské společnosti BDO Petra Vondraše současná situace nabádá k umělému podhodnocování zboží a podvodům v odvodech DPH. Jejich výši Evropská komise odhaduje na pět miliard eur ročně. Podle něj lze očekávat, že si budou čínské společnosti ve větší míře pronajímat sklady v EU a z nich dodávat zboží.

Osvobození od DPH bude zrušeno v celé EU

Osvobození od DPH pro malé zásilky v hodnotě pod 22 eur bude od 1. ledna 2021 zrušeno v celé Evropské unii, a to na základě daňových balíčků týkajících se přeshraničního elektronického obchodu, které schválila Rada EU v prosinci 2017 a v listopadu 2019. Tyto balíčky v pondělí schválená novela zavádí do českého právního řádu.

Novela dále rozšiřuje působnost zvláštního režimu jednoho správního místa pro výběr DPH, a to i na prodej zboží na dálku a na poskytování všech přeshraničních služeb konečným příjemcům v rámci EU. Díky němu plátcům odpadá administrativa spojená s nutností se registrovat k DPH a plnit povinnosti v každém členském státě, v němž obchodník prodává zboží nebo poskytuje služby.

Takovým obchodníkům bude nově stačit registrovat se na online portálu a jeho prostřednictvím podávat daňová přiznání a platit DPH za plnění v jiných členských státech EU. Podnik uskutečňující přeshraniční internetový prodej zboží nebo digitálních služeb do 10 000 eur ročně přitom bude moci uplatňovat pravidla pro DPH používaná ve své domovské zemi.

Video  Schillerová tasila schodek 300 miliard.  - abl
Video se připravuje ...

PPP150W ( 12. května 2020 00:24 )

Tak už nám zdanili i ty šunty z Číny? Jojo, a stále se najde fůra lidí, kteří tuhle vládu podporují. Pomaličku je připravuje o peníze i svobodu, ale oni kak berani budou zarputile volit Babiše a levici. Jen tak dál.

viho ( 11. května 2020 19:07 )

Je to nesmysl, který si protlačila nějaká obchodní lobby a EU to ráda odkývala, protože z toho budou další daňové výběry. Velkoobchod toho šuntu nakoupí celou paletu s jednou celní deklarací a rozprodá to za desetinásobek kupní ceny. Zatímco koncový zákazník by si i jeden kus i s nějakou maximální paušální daní 5 EUR koupil přímo ze zahraničí stále levněji než od evropského překupníka. Tak tam narvali tu celní deklaraci, aby se zhojila i nenasytná pošta a hlavně stát na další DPH z celní deklarace, která je vlastně k ničemu, protože clo je 0. Snad nějaké rozumné europoslance napadne se proti tomuto zvěrstvu postavit.

viho ( 11. května 2020 18:45 )

Takové zvěrstvo může vymyslet jen EU a ANO. Takže aby bylo možno zaplatit DPH, musí zákazník zaplatit poště výpalné 200 Kč za celní deklaraci, které je asi dvakrát vyšší než samotná maximálně vyměřitelná daň u balíčku do 22 EUR tj. 5 EUR. Mně to tedy připadá jako značné pokřivení obchodních podmínek.

To už asi brzo zavedou i nějaký poplatek za EET. Člověk si půjde koupit do obchodu svačinu za 100 Kč, ale aby mu to pokladní mohla naúčtovat a zákazník zaplatit, bude muset zaplatit ještě přirážku 200 Kč za vydání EET účtenky?

Proč tedy není možné platit za zásilky mimo EU nějakou paušální DPH třeba 5 EUR, pokud jim jde skutečně o výběr DPH a narovnání tržního prostředí?

jonn ( 11. května 2020 18:36 )

Vláda se chová jako šmejdi.

Citronel ( 11. května 2020 18:36 )

Vycházim z jakéhokoliv nákupního střediska a pravidelně potkávám někoho,jak zkoumá účtenku a nechápe,např. vídeňské párky 4 nožičky,nedavno 28kč,nyní 49kč.Už aby se dalo nakupovat v SRN,pro mě je u nás moc draho.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa