Bruselská „šťára“ v České poště. Evropská komise zkoumá štědrost kompenzací za zásilky

Autor: ČTK - 
23. června 2020
13:25

Evropská komise (EK) začala podrobně prověřovat, zda Česká pošta nedostává od státu příliš velké kompenzace za to, že poskytuje povinné poštovní služby. Exekutiva Evropské unie o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Komise zkoumá, zda částka až 7,5 miliardy korun, kterou české orgány poště na období let 2018 až 2022 hodlají přidělit, neporušuje unijní pravidla o státní podpoře. Brusel reaguje na stížnost dvou konkurenčních podniků a může Česku nařídit omezení podpory.

V této fázi má komise obavy, že Česká pošta dostala za roky 2018 až 2022 za zprostředkování všeobecných poštovních služeb příliš velkou kompenzaci,“ zdůvodnila v úterý komise, proč se po předběžném zhodnocení podnětu od konkurence rozhodla zahájit podrobné vyšetřování. Komise má podezření, že české úřady mohly chybně spočítat čistou hodnotu nákladů, které poště provozováním základních služeb vznikly.

Příspěvek na pokrytí ztrát za povinné služby

Česká vláda se na komisi se žádostí o schválení zmíněné částky obrátila v lednu. Již v listopadu přitom Brusel obdržel podnět od konkurentů pošty, podle nichž je suma za základní poštovní služby příliš vysoká.

Státní příspěvek může pošta využívat výlučně na krytí ztrát, které vznikají z provozování základních služeb, jež musí jako státní podnik zajišťovat ze zákona. Konkurenční firmy si ale dlouhodobě stěžují, že pošta část peněz využívá na provoz komerčních služeb, čímž nedovoleně ovlivňuje hospodářskou soutěž.

tomik007 ( 23. června 2020 20:56 )

V BRUSELI vraveli - ze je to v krdeli...

gejzovic ( 23. června 2020 16:35 )

Hold byli zvikli ze jsme skakali jak oni piskali odpor se jim nelibi ale par cunaku jim de naruku

Citronel ( 23. června 2020 14:11 )

Na nás z východu musí někdo dohlížet, jinak bychom si to málo co zbylo(ale co vlastně zbylo?) nechali pod nosem našimi studovanými vlastenci rozkrást. Jediný odpor, kterého jsme schopni jako lid, to je do bezvědomí podepisovat petice na které každý kálí, ale nás ten boj uklidní a umlčí.

jmhad ( 23. června 2020 13:55 )

vsadím poslední košili,že za onou stížností je ta banda Pirátů a Svatých

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud