Koronavirus ONLINE: Zemřel mladý lékař (†29). Již 2236 mrtvých a vzpoura kvůli karanténě

Aktualizováno -
21. února 2020
09:45
Autor: ČTK, trm, blv, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Zatímco se šíření koronaviru v Číně zřejmě zpomalilo, napětí kvůli nákaze ve světě nepolevuje. Vzbouření vyvolala u obyvatel ukrajinského městečka Novi Sanžary zpráva, že v tamním sanatoriu ministerstva vnitra má být do karantény umístěno 72 lidí, zasahovat museli těžkooděnci. Nový koronavirus si vyžádal už 2236 obětí, nakažených je celosvětově přes 75 tisíc. Dění kolem šíření nákazy sledujeme online.

 • Nový koronavirus, který dostal jméno Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.
 • První vakcína by mohla být k dispozici za 18 měsíců. Informoval o tom generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Virus se objevil již ve 27 zemích včetně 9 evropských (Německo, Francie, Itálie, Finsko, Španělsko, Švédsko, Rusko, Velká Británie, Belgie).
 • Pět Čechů bylo evakuováno z ohniska nákazy Wu-chanu a byli převezeni do karantény na Bulovku. Ani u nich se koronavirus neprokázal. Celkem bylo v Česku vyšetřeno 76 osob, všichni jsou negativní. 
 • Na nákazu zemřel 34letý doktor Li Wen-liang, který před koronavirem varoval již loni. Zbyla po něm těhotná manželka v 5. měsíci.

Koronavirus už je v Evropě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
9:34
Dnes

Mladý čínský lékař Pcheng Jin-chua (†29) z Wuchanu se stal další obětí koronaviru. Pcheng se nakazil od svých pacientů 25. ledna. Lékař podle státních agentur pracoval v „první linii“. Svému poslání byl natolik oddaný, že kvůli epidemii odložil i svou svatbu. Jeho stav se rychle zhoršoval, zemřel tento čtvrtek ve 21:50 wuchanského času. Pcheng je jednou z nejmladších obětí koronaviru.

Mladý čínský lékař Pcheng Jin-chua (†29) z Wuchanu zemel na koronavirus.
08:05
Dnes

Policie si nakonec přístup do ukrajinského sanatoria vynutila. Při potyčkách s demonstranty bylo podle policie zraněno devět strážců zákona.

Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes slíbil Ukrajince, která zůstala ve Wu-chanu kvůli svému psu, že najde způsob, jak by se mohla vrátit domů. „Vím, že jste zůstala, protože psa nevzali na palubu... Nenecháme vás tam,“ uvedl šéf státu podle agentury Interfax.

07:59
Dnes
!

Ukrajinská policie zadržela v noci na dnešek 24 lidí během potyček s obyvateli městečka Novi Sanžary. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda. Demonstranti protestovali proti rozhodnutí úřadů, které v tamním sanatoriu umístily do karantény Ukrajince a další lidi evakuované z čínského města Wu-chan.

„Nakonec vytvořili nepovolené barikády. Zapálili ohně, aby zabránili policistům a autobusům v přístupu do sanatoria. V důsledku to přerostlo v otevřenou agresi. Začali házet kameny a vše, co jim padlo do rukou. Policie přijala všechna opatření, aby ukončila masové nepokoje,“ popsal dramatickou situaci policejní prezident Ihor Klymenko.

Drama na Ukrajině: Lidé protestovali proti zřízení koronavirové karantény v sanatoriu (20.2.2020)Drama na Ukrajině: Lidé protestovali proti zřízení koronavirové karantény v sanatoriu (20.2.2020)
06:39
Dnes

V japonském přístavu Jokohama i dnes probíhá vyloďování pasažérů z výletní lodi Diamond Princess.

Vyloďování pasažérů z lodi Diamond Princess v přístavu Jokohama (21.2.2020)Vyloďování pasažérů z lodi Diamond Princess v přístavu Jokohama (21.2.2020)Vyloďování pasažérů z lodi Diamond Princess v přístavu Jokohama (21.2.2020)
05:45
Dnes

Právě v jihokorejském městě Tegu a jeho okolí, kde se koronavirus šíří, dnes místní úřady vyhlásily zvláštní zónu. V oblasti, ve které žije několik milionů lidí, se podle agentury AP potvrdilo již 69 případů nákazy.

„Naše snahy se dosud soustředily na zabránění tomu, aby se nemoc dostala do země. Ale teď pozornost zaměříme na to, abychom zabránili dalšímu šíření nemoci v místních komunitách,“ uvedl dnes jihokorejský premiér Čong Sje-kjon.

Prezident Mun Če-in hovořil dnes o „vážné situaci“ a na setkání s premiérem vyzval k přijetí „rychlých a rázných“ opatření.

Obavy ze šíření koronaviru zasáhly naplno i JIžní Koreu (21.2.2020)Obavy ze šíření koronaviru zasáhly naplno i JIžní Koreu (21.2.2020)Obavy ze šíření koronaviru zasáhly naplno i JIžní Koreu (21.2.2020)
05:32
Dnes

Dobré ráno, i dnes budeme sledovat dění kolem koronaviru v online přenosu, který běží již 29. dnem.

V pevninské Číně zemřelo na COVID-19 již celkem 2236 lidí. Nakažených je už více než 75 000. Mimo pevninskou Čínu zemřeli na nový koronavirus také jednotlivci v Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Japonsku, na Filipínách, v Íránu, ve Francii a naposledy úmrtí ohlásila také Jižní Korea.

23:00
20. 2. 2020

V Japonsku dál probíhá vyloďování cestujících z výletní lodi Diamond Princess, kterou dnes navštívila i Jan Swartzová, prezidentka společnosti Princess Cruises. Vyloďování má probíhat ještě několik dní.

Stejně jako dnes, i v pátek na Blesk.cz budeme sledovat další dění kolem šíření koronaviru v online přenosu. Prozatím se loučíme a přejeme vám dobrou noc.

Vyloďování cestujících z luxusní lodi Diamond Princess, izolované kvůli koronaviru (20.2.2020)Vyloďování cestujících z luxusní lodi Diamond Princess, izolované kvůli koronaviru (20.2.2020)Jan Swartzová, prezidentka společnosti Princess Cruises, provozující loď Diamond Princess, která skončila v karanténě kvůli koronaviru i se všemi cestujícími a personálemJan Swartzová, prezidentka společnosti Princess Cruises, provozující loď Diamond Princess, která skončila v karanténě kvůli koronaviru i se všemi cestujícími a personálem
22:37
20. 2. 2020

Do Povltavského regionu přitom již přijely autobusy převážející na 72 lidí evakuovaných z Číny.

Ve snaze zmírnit napětí kvůli převozu evakuovaných ukrajinská vláda sestavila seznam otázek a odpovědí ohledně toho, jak má karanténa probíhat. Na twitteru jej sdílel i premiér Hončaruk. „Všichni cestující, členové posádky a doprovodné osoby se cítí dobře a nemají žádné příznaky akutních infekcí dýchacích cest,“ ujišťují Ukrajinci. 

Patří mezi ně rodina s osmiletým synem, mladý pár, dvacetiletí studenti,“ upozorňuje ukrajinská vláda s tím, že celý převoz provázela zvýšená bezpečnost a nepřetržitý lékařský dohled. „Lékaři jsou na místě 24/7, mají k dispozici vše, co potřebují a jsou připraveni poskytnout pomoc, kterou (evakuovaní) potřebují,“ pokračují a Ukrajincům vzkazují třeba i to, že speciálním způsobem budou likvidovány i odpady ze sanatoria přeměněného na karanténu.

Převoz evakuovaných lidí z Číny vzbudil na Ukrajině pořádný rozruch, Ukrajinci protestovali proti zřízení karantény v sanatoriu v městečku Novi Sanžary (20.2.2020)Převoz evakuovaných lidí z Číny vzbudil na Ukrajině pořádný rozruch, Ukrajinci protestovali proti zřízení karantény v sanatoriu v městečku Novi Sanžary (20.2.2020)Převoz evakuovaných lidí z Číny vzbudil na Ukrajině pořádný rozruch, Ukrajinci protestovali proti zřízení karantény v sanatoriu v městečku Novi Sanžary (20.2.2020)Vzpoura na Ukrajině kvůli koronaviru. V městečku Novi Sanžary odmítali příjezd evakuovaných z Číny (20. 2. 2020)
22:27
20. 2. 2020

Kvůli zřízení karantény v ukrajinském městečku Novi Sanžary pro lidi evakuované z Číny na letiště v Charkově byla situace pořádně napjatá, což dokládají i následující snímky. Demonstranti zapálili na zátarasech i ohně, chtěli zabránit příjezdu 72 lidí do sanatoria.

Řešit napjatou situaci se nejprve rozjel ministr vnitra Arsen Avakov. Odpoledne za ním odletěl i předseda vlády Oleksij Hončaruk společně s ministryní zdravotnictví Zorjanou Skaleckou.

Vzpoura na Ukrajině kvůli koronaviru. V městečku Novi Sanžary odmítali příjezd evakuovaných z Číny (20. 2. 2020)Vzpoura na Ukrajině kvůli koronaviru. V městečku Novi Sanžary odmítali příjezd evakuovaných z Číny (20. 2. 2020)Evakuovaní Ukrajinci z Číny kvůli koronaviru na letišti v Charkově (20.2.2020)Evakuovaní Ukrajinci z Číny kvůli koronaviru na letišti v Charkově (20.2.2020)
21:42
20. 2. 2020

Irák dnes přerušil lety do sousedního Íránu v rámci ochrany proti šíření nákazy novým typem koronaviru. V Íránu zaregistrovali pět nakažených a dva lidé ve středu zemřeli. Lety do Íránu dnes z téhož důvodu zastavil také Kuvajt.

Vládní mluvčí dnes oznámil, že vláda sestaví výbor pro "boj a prevenci" proti šíření koronaviru. Na internetu se množí stížnosti, že vláda tají pravdu o situaci, aby to neovlivnilo účast při pátečních parlamentních volbách. Novinář Džavád Hejdarján na twitteru napsal, že mezi ohlášením prvních nakažených a smrti dvou pacientů uplynuly jenom čtyři hodiny. Podle něj úřady o příčině onemocnění obou lidí věděly několik dní, ale skrývaly to.

Íránské ženy s rouškami na bazaru v Teheránu a obavy z koronaviru (20.2.2020)Irák kvůli hrozbě šíření koronaviru přerušil letecké spojení s ÍránemÍránský chlapec s rouškou s respirátorem v Teheránu
19:40
20. 2. 2020
!

Cena zlata se během dnešního obchodování vyšplhala až na sedmileté maximum nad 1620 USD (zhruba 37 600 korun) za troyskou unci kvůli rostoucím obavám z širších hospodářských důsledků epidemie nového typu koronaviru. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické či ekonomické nejistoty.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu uvedl, že epidemie již podkopala hospodářský růst v Číně a šíření koronaviru do dalších zemí by mohlo zmařit předpokládané oživení světové ekonomiky v letošním roce. Šéfka MMF Kristalina Georgievová epidemii koronaviru označila za nejpalčivější nejistotu, které světová ekonomika v současnosti čelí.

Obchodník Michael Matousek ze společnosti U.S. Global Investors dnes upozornil, že cenu zlata tlačí vzhůru kromě epidemie koronaviru také další faktory, například mimořádně nízké úrokové sazby. „Dokud se koronavirus bude objevovat v titulcích zpráv, budou se ceny zlata bez problémů držet na nynějších úrovních. Pokud se situace zhorší, mohou ceny zamířit ještě výše,“ uvedl jeden z analytiků firmy SP Angel.

19:40
20. 2. 2020

V íránském městě Qom, centru šíitského islámu, úředníci požadují rušení náboženských setkání. Nákaza novým koronavirem se totiž projevila u dalších dvou lidí, což zvedlo celkový počet případů v Íránu na pět. V Qomu si koronavirus již vyžádal dvě oběti na životech.

Další případ koronaviru se v Íránu objevil ve městě Arak. Na twitteru to potvrdil Kianush Jahanpur, mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví. 

19:29
20. 2. 2020

V ukrajinském sanatoriu má být umístěno všech 72 lidí, kteří letadlem z Číny přiletěli, včetně posádky. Jedná se o 45 Ukrajinců a 27 cizinců, jejichž státní příslušnost Ukrajinska pravda neupřesnila.

Evakuovaní Ukrajinci z Číny kvůli koronaviru na letišti v Charkově (20.2.2020)Evakuovaní Ukrajinci z Číny kvůli koronaviru na letišti v Charkově (20.2.2020)Evakuovaní Ukrajinci z Číny kvůli koronaviru na letišti v Charkově (20.2.2020)
19:20
20. 2. 2020
!

Vzpoura kvůli koronaviru na Ukrajině: Vzbouření vyvolala u obyvatel ukrajinského městečka Novi Sanžary v Poltavské oblasti zpráva, že v tamním sanatoriu ministerstva vnitra má být do karantény umístěno 72 lidí, u nichž se má vyloučit jejich nakažení koronavirem. Uklidnit situaci se na místo vydal premiér se dvěma ministry, informoval na svém webu list Ukrajinska pravda.

Obyvatelé se o plánu úřadů dozvěděli ve středu a ještě téhož večera se sešli k protestu. Od čtvrtečního rána pak začali blokovat příjezdovou cestu, aby znemožnili průjezd autobusu s lidmi, kteří před polednem přiletěli letadlem do Charkova z Číny. Do večera ale policie protestující z komunikace vytlačila.

Vzpoura na Ukrajině kvůli koronaviru. V městečku Novi Sanžary odmítali příjezd evakuovaných z Číny (20. 2. 2020)Vzpoura na Ukrajině kvůli koronaviru. V městečku Novi Sanžary odmítali příjezd evakuovaných z Číny (20. 2. 2020)Vzpoura na Ukrajině kvůli koronaviru. V městečku Novi Sanžary odmítali příjezd evakuovaných z Číny (20. 2. 2020)Vzpoura na Ukrajině kvůli koronaviru. V městečku Novi Sanžary odmítali příjezd evakuovaných z Číny (20. 2. 2020)
18:55
20. 2. 2020

V asijsko-pacifickém regionu by aerolinky kvůli epidemii koronaviru měly přijít o tržby z osobní přepravy v hodnotě 27,8 miliardy dolarů (646 miliard Kč). Poptávka po osobní přepravě v tomto regionu by měla klesnout o 8,2 procenta namísto dříve předpokládaného nárůstu o 4,8 procenta, uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Podle sdružení je zatím příliš brzy na odhady, jak ušlé příjmy zasáhnou globální ziskovost leteckých přepravců. Francouzsko-nizozemský letecký přepravce Air France-KLM dnes nicméně varoval, že problémy kolem epidemie koronaviru by mohly v období od února do dubna snížit jeho zisky o 150 až 200 milionů eur (až pět miliard Kč). Australská letecká společnost Qantas odhadla, že epidemie její letošní zisky sníží o 100 až 150 milionů australských dolarů (až 2,3 miliardy Kč).

Lidé se nadále děsí rozšiřujícího se koronaviru, po rouškách poptávka stále stoupá
18:50
20. 2. 2020

Epidemie nového typu koronaviru by letos mohla způsobit první pokles globální poptávky po osobní letecké přepravě od roku 2003, kdy se svět potýkal s epidemií nemoci SARS. Letecké společnosti by tak letos mohly přijít o tržby v hodnotě 29,3 miliardy dolarů (zhruba 680 miliard Kč).

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) nyní předpokládá, že globální poptávka po osobní letecké přepravě v letošním roce klesne o 0,6 procenta. Ještě v prosinci přitom předpovídalo nárůst o 4,1 procenta.

17:30
20. 2. 2020
!

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před pocitem sebeuspokojení v souvislosti s klesajícím počtem lidí nakažených novým koronavirem v Číně. Jakkoli je tento trend povzbudivý, zatím je příliš brzy na to říci, zda bude pokračovat, upozornil představitel organizace.

„Trend je povzbudivý, ale není čas na sebeuspokojení,“ prohlásil na informativní schůzce v Ženevě generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Poznamenal, že počet případů nákazy novým koronavirem ve zbytku světa je v porovnání s Čínou velmi nízký, ale dodal, že to tak nemusí zůstat.

Lidé mají kvůli koronaviru roušky i v íránské metropoli Teheránu (20. 2. 2020)Lidé mají kvůli koronaviru roušky i v íránské metropoli Teheránu (20. 2. 2020)Lidé mají kvůli koronaviru roušky i v íránské metropoli Teheránu (20. 2. 2020)Lidé mají kvůli koronaviru roušky i v íránské metropoli Teheránu (20. 2. 2020)
16:55
20. 2. 2020

A tady je ještě několik dalších novinek o nákaze, která straší svět. Tentokrát z Jižní Koreje:

 • Prvního mrtvého na svém území dnes podle agentury Jonhap zaznamenala Jižní Korea, kde v posledních dnech prudce přibývá nakažených.
 • Ohniskem nákazy se stalo dvouapůlmilionové město Tegu, kde bylo potvrzeno 38 nakažených z celkového počtu 82 v celé zemi. Z nově potvrzených 31 případů nákazy je valná většina soustředěna kolem místní pobočky Ježíšovy církve Sinčchondži. Toto náboženské hnutí se inspiruje křesťanstvím, ačkoli se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu; celosvětově se k němu hlásí až 200 000 členů a působí i v Česku.
 • Superpřenašečem nového koronaviru se podle jihokorejského střediska pro kontrolu nemocí stala 61letá žena; tato pravidelná návštěvnice bohoslužeb v kostele Ježíšovy církve Sinčchondži dostala 10. února horečku, ale údajně dvakrát odmítla testování na koronavirus s tím, že nebyla v poslední době v zahraničí.
 • Žena navštívila nejméně čtyři bohoslužby, než u ní byla infekce diagnostikována. Nákaza byla zatím potvrzena u 37 členů církve Sinčchondži, dalších 90 osob vykazuje symptomy nákazy.
16:50
20. 2. 2020

Podívejme se, jaké novinky u koronaviru zatím přinesl čtvrtek:

 • Významný pokles počtu nakažených novým koronavirem ohlásila Čína, podle níž se za poslední den nakazilo jen 394 osob, což je nejméně od 23. ledna. Pokles ale může být částečně způsoben i změnou metodiky, podle níž úřady počítají počet nakažených v nejhůře zasažené provincii Chu-pej.
 • Nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem za středu podlehlo dalších 114 lidí, celkový počet obětí v pevninské Číně tím vyšplhal na 2118.
 • V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února v karanténě v přístavu Jokohama. Úřady rovněž informovaly o tom, že se virem nakazili dva zaměstnanci ministerstva, kteří na lodi pracovali.
 • Plavidlo, které je považováno za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, ve středu po skončení dvoutýdenní karantény opustilo 443 cestujících, u nichž se nákaza nepotvrdila a kteří ani nepřišli do kontaktu s infikovanými na palubě.
 • Vyloďování cestujících má pokračovat ještě několik dní, dnes obří loď opouští dalších asi 500 lidí. Na Diamond Princess, poskytující luxusní dovolenou ve východní Asii, původně vyplulo přibližně 3700 turistů a členů posádky z více než 50 zemí světa.
16:40
20. 2. 2020

Významný pokles počtu nakažených novým koronavirem dnes ohlásila Čína, podle níž se za poslední den nakazilo jen 394 osob, což je nejméně od 23. ledna. Pokles ale může být částečně způsoben i změnou metodiky, podle níž úřady počítají počet nakažených v nejhůře zasažené provincii Chu-pej. Nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem za středu podlehlo dalších 114 lidí, celkový počet obětí v pevninské Číně se tím vyšplhal na 2118.

V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února v karanténě v přístavu Jokohama. Prvního mrtvého na svém území dnes podle agentury Jonhap zaznamenala Jižní Korea, kde v posledních dnech prudce přibývá nakažených.

16:32
20. 2. 2020

Kvůli koronaviru hrozí zpoždění výroby některých léků, v nejhůře zasažené čínské provincii Chu-pej je 42 továren na účinné látky. Projeví se nejspíš po vyčerpání zásob u výrobců léčiv ve druhém nebo třetím čtvrtletí letošního roku. Novinářům to řekl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Česko to zasáhne minimálně, většina léků s těmito látkami se do tuzemska nedováží. 

„Tam, kde je koronavirus, je výroba zastavená a hrozí potenciální riziko, že dojde k prodloužení dodávek surovin,“ uvedl Hampel. Další firmy z nich pak vyrábějí přímo léčiva, která se pak dál vozí do Evropy.

Problém probírali minulý týden i ministři zdravotnictví. „Některé léky se vyrábějí exkluzivně pouze v Číně a to já považuji za otázku národní bezpečnosti,“ uvedl k tomu český ministr Adam Vojtěch (za ANO). EU by podle něj mohla označit léky za „strategickou komoditu“, jejíž výroba by se měla přesunout na území Unie.

15:56
20. 2. 2020

„Momentálně se po celém světě registruje asi 75 tisíc nakažených koronavirem, z toho je jen zhruba 100 dětí,“ informovala americká pediatrička a expertka na infekční nemoci Terri Lynn Stillwellová. „Podle údajů, které máme, je ve Wu-chanu devět hospitalizovaných dětí ve věku od jednoho do jedenácti měsíců, které se nakazily od příbuzných. Příznaky, které se u nich projevily, byly velmi mírné,“ doplnil další pediatr Cody Meissner, který se zaměřuje na výzkum koronaviru u miminek.

„U žádného z dětí nedošlo ke komplikacím. Zatím to vypadá tak, že se koronavirus dětem jako ohrožené skupině vyhýbá – na rozdíl od chřipky. Virus útočí převážně na seniory,“ vysvětlil Meissner, který připomněl, že se USA potýká s chřipkovou epidemií, která si od počátku tohoto roku mezi dětmi vyžádala už téměř 100 obětí.

13:53
20. 2. 2020

Roušky - již každodenní součást života v Číně.

Lidé se nadále děsí rozšiřujícího se koronaviru, po rouškách poptávka stále stoupáLidé se nadále děsí rozšiřujícího se koronaviru, po rouškách poptávka stále stoupáLidé se nadále děsí rozšiřujícího se koronaviru, po rouškách poptávka stále stoupá
13:19
20. 2. 2020

V některých částech Číny stále nelze pořídit ochranné roušky. Jedna žena proto situaci vyřešila tak, že si koupila kostým žirafy, který si na sebe při návštěvě nemocnice oblékla. 

12:58
20. 2. 2020

Vyhýbání se asijským bistrům se dotklo i Ameriky. Například v restauraci Shabu House v čínské čtvrti amerického města Houston se podávají tradiční asijská jídla včetně horkých kotlíků kouřící polévky plné masa a zeleniny podle výběru hosta. Ale od doby, co titulky světových médií opanoval koronavirus, je tato restaurace stále přinejmenším poloprázdná. A není sama, napsal server USA Today.

12:20
20. 2. 2020

V úterý svět šokovala zpráva o smrti Liou Č'-minga (†51), ředitele hlavní nemocnice určené pro boj s koronavirem v nejhůře zasaženém městě Wu-chan. Lékař se nakazil, když léčil pacienty. Jeho smrt zcela zlomila Liouovu manželku, zdravotní sestru Cchaj Li-pching, která manžela neviděla od 23. ledna, kdy byl hospitalizován.

Na čínské sociální síti WeiBo se objevilo srdceryvné video, na kterém plačící Cchaj běží za dodávkou, která odváží tělo jejího manžela do krematoria. Liou svůj boj s koronavirem prohrál přesně týden po tom, co oslavil své 51. narozeniny.

Kromě manželky Cchaj přišly lékaře na jeho poslední cestě vyprovodit desítky jeho přátel a příbuzných, jejich křik a pláč je slyšet na videu, které následně sdílela většina čínských deníků. Když se Cchaj dozvěděla, že její manžel byl infikován, trvala na tom, že se o něj postará. Lékař však podle známých její nabídku odmítl, nechtěl, aby se nakazila i ona.

11:55
20. 2. 2020

„Každý pór na mém těle je otevřený.“ Britka, která byla uvězněná na luxusní lodi Diamond Princess, popsala, jak karanténa v japonském přístavu probíhala. Je jedním z více než 600 nakažených lidí, které koronavirus na palubě zasáhl. Nyní se nachází v nemocnici v Japonsku, kde se snaží vyléčit. „Když mě odváželi, málem jsem omdlela,“ uvedla žena.

11:25
20. 2. 2020

Francouzsko-nizozemský letecký přepravce Air France-KLM dnes varoval, že problémy kolem epidemie onemocnění kvůli novému typu koronaviru v Číně mohou firmu do dubna přijít na 150 milionů až 200 milionů eur (až pět miliard Kč).

11:07
20. 2. 2020

V Jižní Koreji zaznamenali první oběť nového koronaviru. S odkazem na místní úřady to píše agentura Reuters. V zemi prudce roste počet nakažených.

I v Jižní Koreji lidé nosí roušky kvůli obavám z koronaviru I v Jižní Koreji lidé nosí roušky kvůli obavám z koronaviru I v Jižní Koreji lidé nosí roušky kvůli obavám z koronaviru
10:45
20. 2. 2020

Konání olympijských her za aktuálního stavu epidemie koronaviru by bylo obtížné, tvrdí respektovaný japonský virolog Hitoši Ošitani. V červenci, kdy by se nejlepší sportovci planety měli sjet do japonské metropole Tokia, ale může být podle něj situace jiná.

9:54
20. 2. 2020

Škodovka vytvořila speciální tým

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vytvořila kvůli koronaviru speciální skupinu složenou ze specialistů na logistiku, která má na starost dodávky dílů vyráběných v Číně pro zajištění produkce v tuzemských závodech a u dodavatelů. Uvedl to dnes týdeník Škodovácký odborář.

9:19
20. 2. 2020

Z koronaviru se stala nadávka. Do smrtící nákazy si začali nadávat američtí boháči. Výraz použil například miliardář Leon Cooperman, který uvedl, že americký senátor a kandidát na prezidenta Bernie Sanders „je horší než koronavirus“.

8:38
20. 2. 2020

Situace kolem koronaviru si začíná všímat i Hollywood. Čína je totiž jeden z největších filmových trhů, který zajišťuje filmařům stabilní příjmy. Kvůli omezenému pohybu osob je ale řada kin po celé zemi zavřených. Tvůrci se bojí zejména o výdělky chystaného pokračování série James Bond, u kterého se předpokládalo, že v Číně bude hitem.

Z nové bondovky Není čas zemřít
8:18
20. 2. 2020

Čína se chlubí mimořádně nízkým přírůstem nemocných, ale ne všichni jsou nadšeni. Způsob, jakým jsou pacienti diagnostikováni, výrazně ovlivňuje oficiální statistiky. Při každé změně metody počítání nakažených pacientů pak podle Reuters vyvstávají otázky ohledně toho, jak přesně oficiálně ohlašované údaje reflektují skutečný stav epidemie.

8:09
20. 2. 2020

Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru. Rozhodnutí se všeobecně očekávalo. 

7:45
20. 2. 2020

Obavy z nákazy způsobují, že lidé v Austrálii přestali navštěvovat čínská bistra. Některé podniky hlásí, že jejich návštěvnost se snížila o 50 procent. Řada jich je na pokraji zavření, skupina aktivistů proto spustila kampaň, ve které urguje obyvatele, aby na jejich oblíbené pokrmy nezanevřeli.

6:49
20. 2. 2020

Cestující opouští výletní loď Diamond Princess, která byla kvůli koronaviru v karanténě.

Cestující opouští výletní loď, která byla kvůli koronaviru v karanténě (20. 2. 2020)Cestující opouští výletní loď, která byla kvůli koronaviru v karanténě (20. 2. 2020)Cestující opouští výletní loď, která byla kvůli koronaviru v karanténě (20. 2. 2020)
6:48
20. 2. 2020

Lidé v Pekingu stojí frontu na roušky.

Lidé v Pekingu stojí frontu na roušky (20. 2. 2020)Lidé v Pekingu stojí frontu na roušky (20. 2. 2020)Lidé v Pekingu stojí frontu na roušky (20. 2. 2020)Lidé v Pekingu stojí frontu na roušky (20. 2. 2020)
6:14
20. 2. 2020

Počet nakažených novým typem koronaviru se v pevninské Číně za středu zvýšil o 394, což je nejméně od 23. ledna. Dnes o tom informovaly čínské zdravotnické úřady. Přitom ještě v úterý testy nově prokázaly nákazu u 1794 lidí.

5:50
20. 2. 2020

Celkem se podle údajů ze středy na Diamond Princess koronavirem infikovalo více než 620 lidí. Bylo na ní přibližně 3700 cestujících a členů posádky z více než 50 zemí světa. Plavidlo, které je považováno za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, ve středu po skončení dvoutýdenní karantény opustilo několik stovek cestujících. Vyloďování potrvá až do pátku.

5:21
20. 2. 2020

Dobré čtvrteční ráno. I dnes pro vás máme přichystané aktuální zpravodajství ze situace kolem koronaviru. Dva cestující z obří výletní lodi Diamond Princess, která byla kvůli rozšíření nákazy v karanténě v japonském přístavu Jokohama, zemřeli. Šlo o muže a ženu, kterým bylo přes 80 let.

23:13
19. 2. 2020

Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Mrtvých je nyní přesně 2011 lidí.

Nové úmrtí, v pořadí šesté mimo pevninskou Čínu, dnes zaznamenala také čínská zvláštní administrativní oblast Hongkong. Nakažených je po celém světě již přes 75 000, většinu z nich eviduje nejhůře zasažená provincie Chu-pej. Čínský vicepremiér Sun Čchun-lan prohlásil, že se snaha o kontrolu nemoci v regionu zlepšuje, situace je však nadále vážná. Podle premiéra Andreje Babiše nejsou Češi virem ohroženi.

Čísla za pondělí a úterý ukazují, že počty nově nakažených lidí jsou nižší než v předchozích dnech. Za úterý přibylo v pevninské Číně 1749 nových případů nákazy, což je méně než 1886 případů v pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale již dříve upozornila, že je brzy na to usuzovat, že je epidemie na ústupu.

Toto shrnutí je poslední zprávou o koronaviru pro dnešní den. Nejnovější informace nejen z Číny, ale z celého světa pro vás budeme sledovat a shrnutí toho nejzásadnějšího přineseme v brzkých ranních hodinách. Tým Blesk Zpráv vám přeje klidnou noc.

22:37
19. 2. 2020

Americké akcie posílily v naději, že Čína přijde s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky, a zmírní tak dopady epidemie nového koronaviru. Indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely na rekordu. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

21:14
19. 2. 2020

Vědci z celého světa striktně odmítli konspirační teorii, že nový koronavirus nemá původ u zvířat, ale pochází z čínské laboratoře. „Důrazně odsuzujeme konspirační teorie, které naznačují, že COVID-19 nemá přirozený původ," napsalo 27 vědeckých autorit. Citují přitom studie vědců z různých zemí, kteří analyzovali genetické složení viru. Tyto studie „převážně docházejí k závěru, že tento koronavirus má původ v divočině, stejně jako mnoho dalších vznikajících patogenů“.

20:48
19. 2. 2020

V Japonsku naplno běží evakuace australských turistů z lodi Diamond Princess. Někteří pasažéři už nastupují do letadla, které je dopraví domů, část lidí ještě na lodi zůstává.

Australané evakuovaní z lodi Diamond Princess nastupují do charterového letu, který je odveze domů. (19.2.2020) Australané evakuovaní z lodi Diamond Princess nastupují do charterového letu, který je odveze domů. (19.2.2020) Australanka Clare Hedgerová čeká se svou matkou na evakuaci z lodi Diamond Princess. (19.2.2020)
20:03
19. 2. 2020

Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vypočítalo úmrtnost na nový koronavirus na 2,3 %. To znamená, že 2,3 % těch, o nichž je známo, že jsou infikováni, zemřelo.

Toto číslo znamená, že úmrtnost je vyšší než u chřipky, ale mnohem nižší než SARS (9,6%) a MERS (35%). Zahraniční experti nicméně upozorňují, že současná čísla nemusí být vypovídající. Úmrtnost případů může klesnout, protože úřady objevují mírnější případy lidí, kteří nevyhledali pomoc lékařů.

19:35
19. 2. 2020

Koronavirus poznamenal v Číně každodenní život. V rouškách chodí lidé do práce i nakupovat.

Koronavirus ovlivňuje život v celé Číně. Lidé nosí roušky a masky v práci i na nákupech.Koronavirus ovlivňuje život v celé Číně. Lidé nosí roušky a masky v práci i na nákupech.Koronavirus ovlivňuje život v celé Číně. Lidé nosí roušky a masky v práci i na nákupech.
19:04
19. 2. 2020

Evropské akcie se dnes vyšplhaly na nové rekordní maximum. Těžily ze zprávy o zpomalení růstu počtu nakažených koronavirem i z nadějí na další opatření čínské vlády na podporu ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 se zvýšil o 0,83 procenta a uzavřel na 433,90 bodu.

Za růstem akciového trhu dnes stáli především výrobci čipů, kteří se tak zotavovali z úterního poklesu. Ten způsobila zpráva americké technologické společnosti Apple, že kvůli koronaviru nesplní výhled tržeb na druhé finanční čtvrtletí, který si stanovila teprve před třemi týdny.

18:03
19. 2. 2020

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Zpráva o zpomalení růstu počtu nakažených koronavirem totiž zmírnila obavy o poptávku. Ke zdražování ropy přispěly rovněž nové kroky Spojených států k omezení venezuelského exportu, napsala agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent si kolem 17:30 SEČ připisovala zhruba 2,5 procenta na 59,19 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,3 procenta na 53,27 dolaru za barel.

17:15
19. 2. 2020

Epidemie virového onemocnění COVID-19, která pozastavila život v řadě čínských měst i továren, přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů. S odvoláním na analýzu, kterou dnes zveřejnil odborný server Carbon Brief, o tom informovala agentura AFP. Čína je největším světovým producentem oxidu uhličitého (CO2), emise se však díky novému typu koronaviru v první polovině února snížily až o 25 procent, dokládá studie.

V Číně každoročně na přelomu ledna a února poklesne výroba - země během oslav čínského nového roku na týden uzavře stavby a obchody a většina závodů omezí provoz. Prázdniny tak mají po celé zemi významný krátkodobý dopad na poptávku elektřiny, produkci, a tím pádem i na objem emisí.

Letos však čínské úřady kvůli koronaviru prázdniny prodloužily o dalších deset dní až do 10. února a mnoho továren zůstalo i poté zavřených.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Charon666 ( 21. února 2020 08:37 )

Koronavir nic neni!
Mnohem horší je lidská zloba,­zavis­t,bez­citnos­t,so­bectvi­,lako­ta,záš­ť,ne­nažra­nost,s­adis­mus.­..at­datd­..
a generace po roce 1989 je timto přehlcená!

gurke ( 20. února 2020 23:41 )

TADY JE ZASE NĚKDO CHYTREJ.
Koronu jsme viděli při zatmění slunce .
A že se to nepojmenovalo po koruně a už vůbec ne po té české by také mohl už kdejaký ko kot vědět.

offline ( 20. února 2020 22:47 )

http­s://ww­w.ex­tra.cz­/z-ciny-unikly-nove-informace-mrtvych-je-50-000-a-koronavirus-pochazi-z-laboratore?

andorea ( 20. února 2020 13:45 )

Liou svůj boj s koronavirem prohrál přesně týden po tom, co oslavil své 51. narozeniny.
-------
Nechci do toho lesku žurnalistiky moc kecat, ale myslím, že ty narozeniny už asi moc neoslavoval...

frantacizek ( 19. února 2020 11:42 )

Slunce s velkým S, omlouvám se dorazil jsem nyní ještě vymrzlý domů, tak čeština hapruje. a zpráva je z 28.1. samozřejmě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud