Dřevěná bouda se správnou hospodskou atmosférou a jedinečným výhledem na Prahu je především v letním období jedním z oblíbených žižkovských podniků. Potkávají se tu štamgasti, děti s rodinami, pejskaři, mládež, skladba zdejších zákazníků je zkrátka pestrá. Pivo zde teče proudem už bezmála 30 let, stavba ale vznikla poněkud punkově.
Historie hospůdky na Parukářce se začala psát v roce 1995. Její provozovatel Vladimír Gregůrek zde začal spravovat veřejné toalety pod podmínkou, že zde bude moci prodávat i občerstvení.
Další část rekonstrukce slavné Fantovy budovy v Praze začala: Vrátí se do podoby, jako měla při otevření

„Stavební úřad už v roce 1995 konstatoval, že stavba byla postavena bez stavebního povolení,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP09). To se dočasně vyřešilo tím, že úřad vydal dodatečné povolení na dva roky. „V roce 1997 pak došlo k prodloužení až do roku 2000. Od té doby ale už k prodloužení legalizace té stavby nedošlo. Necelých 26 let tam vlastně ten objekt z pohledu stavebního úřadu stál jako černá stavba,“ vysvětluje starosta.
Jenže o podnik nechtěla přijít ani samotná radnice, došlo tedy k tomu, že radnice provozovateli hospůdky pronajala pozemek, na kterém se nachází. „Tím došlo k tomu, že se to dále tolerovalo. Nic to ovšem neměnilo na tom, že to byla černá stavba, byť na pronajatém pozemku,“ říká Vronský. Když stavební úřad v roce 2006 vydal příkaz stavbu odstranit, nikdo se k tomu neměl a po deseti letech došlo k promlčení příkazu.
Hospoda za tisícovku?!
V loňském roce se městská část s provozovatelem Vladimírem Gregůrkem dohodla, že stavbu odkoupí za 1000 korun a provede na ní úpravy tak, aby mohla být úřadem legalizována. „Měli jsme nějaké požadavky od hygieny. Museli jsme vybudovat například zaměstnaneckou šatnu, záchod, výlevku a jiné požadavky. Ty jsme splnili, hygiena dala kladné stanovisko a na jeho základě stavební úřad vydal souhlasné rozhodnutí,“ popisuje proces Vronský. Rozhodnutí podle něj nabilo právní moci v úterý.
S provozovatelem hospůdky podepsala městská část nájemní smlouvu na 4 roky. Součástí kupní smlouvy byla také dohoda, že městská část nebude nijak měnit vzhled ani charakter provozovny. Na Parukářce se tedy bude čepovat minimálně do roku 2029.