Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

ONLINE: Mynář ukázal video se Zemanem a Vondráčkem. Nedůstojné divadlo, píšou Slováci

Aktualizováno -
22. října 2021
08:55
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Prezident Miloš Zeman je od neděle 10. října opět hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Hradní kancléř Vratislav Mynář ukázal ve čtvrtek na Hradě týden staré video z náštěvy šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v nemocnici u prezidenta, kdy Zeman v dobré náladě podepisoval listinu ke svolání ustavující schůze nové Sněmovny. Podle slovenského listu SME je celá situace kolem české hlavy státu nedůstojné divadlo. Hospitalizaci a další vývoj kolem zdraví hlavy státu sledujeme na Blesk.cz online.

 • Obě parlamentní komory si ještě před případným rozhodnutím o převodu pravomocí prezidenta vyžádají další zprávu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), zda Miloš Zeman nadále nemůže vykonávat povinnosti hlavy státu. Shodli se na tom dnes lídři parlamentních stran.
 • Politici začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí oznámil, že prezident Zeman podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech, je navíc krajně nejistá.
 • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
 • Policie prověří, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. Zabývá se i novinkami, které o hospitalizaci prezidenta Zemana a jeho stavu zveřejnil Senát. Například informací, že kancléř Vratislav Mynář měl informace od 13. října.
 • Podle Hradu je prezident v posledních týdnech nemocen, na doporučení Zavorala zrušil i účast v debatě CNN Prima News. Prezident nakonec vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale v pátek za ním přijela komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument. - Blesk - Aleš Brunclík

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
12:11
22. 10. 2021

„Pan prezident Zeman není první, ani druhý, ba ani třetí prezident v naší více než staleté historii, kterého potkaly zdravotní potíže. Buďme prosím lidští a také velice ostražití ohledně omezení pravomocí nejvyššího ústavního činitele České republiky, pro kterého v demokratických volbách hlasovalo skoro 2,9 milionů občanů,“ rozpovídala se končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) o prezidentu Miloši Zemanovi na svém facebookovém profilu.

„Rozhodnutí, které se může stát ústavním precedentem, se nemá řešit v hysterii rozvášněného davu, ale má mít lidskou i státnickou úroveň. Tuhle úroveň v současnosti postrádám. A to, že už teď po Senátu běhají kandidáti na příštího prezidenta a shánějí hlasy, je prostě nedůstojné,“ doplnila.

11:33
22. 10. 2021

Hospitalizovanému prezidentovi Miloši Zemanovi se začíná kupit práce. Rektorkou Univerzity Karlovy byla dnes jako první žena zvolená lékařka Milena Králíčková, hlava státu ji ale ještě musí potvrdit. Králíčková školu povede do roku 2026.

11:24
22. 10. 2021

Diplomatický pas prezidentova poradce Martina Nejedlého byl vrácen na ministerstvo zahraničí. Nejedlý tak vyhověl žádosti ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) ve stanovené lhůtě.

9:49
22. 10. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zopakoval na tiskové konferenci, že nevěděl, že šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyrazí do nemocnice za prezidentem Milošem Zemanem. Podobně už včera hovořil pro Blesk Zprávy. „Ta schůzka proběhla v 10:30, byla za účasti paní ředitelky úřadu Tunde Bartha, která to samozřejmě může potvrdit. A pan kancléř informoval o tom, že pan prezident pravděpodobně svolá Sněmovnu 8. listopadu. Nic nepadlo o tom, že by měl něco podepisovat, nebo že by pak Vondráček měl někam jít,“ řekl premiér.

„Moc tomu nerozumím (…) jsem rád, že na tom videu to pan prezident podepisuje,“ doplnil dále Babiš. Na Mynáře má podle svých slov stále stejný názor. „Je potřeba ukončit ty různé spekulace,“ je přesvědčen Babiš. „Byl bych rád, kdyby se pan prezident léčil a celá situace se zklidnila.“

8:42
22. 10. 2021

Miloš Zeman už dávno neměl být českým prezidentem, léčit se měl v kruhu rodiny, nikoliv s novináři pod okny nemocnice a v zajetí pochybných figurek z Hradu, byť si je sám vybral, napsal dnes slovenský list Sme k okolnostem Zemanovy hospitalizace. Podle něj Zeman nevyužil šanci odejít z politiky důstojně.

„Je nedůstojné sledovat, jak suita kolem prezidenta tvrdí, že Zeman sleduje dění a obědvá klobásu s pyré, zatímco prezident nedokáže být plnohodnotným prezidentem. I kdyby nyní rezignoval, pokud je toho zdravotně schopen, už by bylo pozdě. Toto nedůstojné divadlo se nikdy nemělo odehrát,“ uvedl deník.

7:29
22. 10. 2021

Prezidenta Miloše Zemana hlídá u lůžka opět „anděl“ z Lán. Žena, která doprovázela hlavu státu a jeho bodyguardy v létě s člunem k rybníku v Novém Veselí, ale vyměnila bílý plášť za žlutý svetr. Na jednotce intenzivní péče byla 14. října u toho, když Zeman podepisoval dokument o svolání ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. Ani ona, stejně jako Zemanův kancléř, tajemník či šéf Sněmovny, ale neměla při ústavním aktu respirátor ani ochranný oblek. Nedodrželi tak pravidla nastavená ve vojenské nemocnici, což řeší i hlavní hygienička ministerstva obrany. Kdo žena je? 

Prezident Miloš Zeman a blondýna z Lán, která je mu nablízku (14. říjen 2021)
6:47
22. 10. 2021

Dobré ráno, včerejší video prezidenta Miloše Zemana vyvolalo více otázek, než zodpovědělo. Jaký je nynější prezidentův zdravotní stav? Jaká je prognóza? Je Miloš Zeman nyní schopen vykonávat svoji funkci a v jakém rozsahu? Proč toto video zveřejňují až nyní? Proč změnili názor? Souhlasil by se zveřejněním videa prezident? Souhlasila s plánem zveřejnit video rodina? Ohrozili zdraví Miloše Zemana? Blesk se na ně snažil najít odpověď.

22:47
21. 10. 2021

Přinášíme přehled dnešních událostí kolem hospitalizace hlavy státu Miloše Zemana a prezidenstké kanceláře:

 • Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové Sněmovny. Rozhodl zároveň o přítomnosti předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) při podpisu listiny. Mynář to dnes řekl na tiskovém prohlášení na Pražském hradě. Kancléř také řekl, že ve středu 13. října o Zemanově rozhodnutí informoval premiéra Andreje Babiše (ANO).
 • Předseda vlády v reakci ČTK napsal, že mu Mynář sdělil, že schůze Sněmovny bude pravděpodobně svolána Zemanem na 8. listopadu. O Vondráčkově návštěvě u prezidenta hospitalizovaného v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podle něj nepadlo ani slovo.
 • Mynář dnes také před novináři zveřejnil video, na kterém Zeman podepisuje listinu a podpis komentuje. Na záběru jsou kromě prezidenta čtyři další osoby, mimo jiné kromě Mynáře a Vondráčka také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský. Podle médií podpisu přihlížela také prezidentova ošetřovatelka.
 • Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke návštěvníci porušili pravidla, protože neměli nasazený respirátor, což kritizovali také někteří opoziční politici, například šéf STAN Vít Rakušan nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK sdělil, že se již případem začala zabývat hlavní hygienička ministerstva obrany, pod které ÚVN spadá.
 • Vondráček serveru Seznam zprávy sdělil, že si při návštěvě Zemana v nemocnici sundal respirátor, protože mu prezident špatně rozuměl. Jinak se podle svých slov po nemocnici pohyboval s respirátorem.

 • Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a dalším postupu. Do 8. listopadu nejsou žádné aktivní kroky prezidenta Miloše Zemana nezbytné, pro případnou aktivaci článku 66 bude rozhodující zpráva nemocnice na začátku listopadu, uvedl v dnešním vyjádření pro ČTK. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové video, které dnes zveřejnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, potvrdilo, že Zeman má kolem sebe charakterově velmi křivé osoby. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá být Zeman zbaven pravomocí.
 • Předávání státních vyznamenání bude z 28. října odloženo na pozdější termín, pokud prezident Miloš Zeman nerozhodne jinak. Na dnešním tiskovém briefingu na Pražském hradě to řekl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. 
22:11
21. 10. 2021

„Mně se k tomu samozřejmě špatně vyjadřuje, protože já neznám jeho (prezidentův) stav, já nevím, jak to bylo těsně předtím a jak to bylo poté. Samozřejmě vidím nemocného člověka, na druhou stranu vidím někoho, kdo podepisuje něco, o čem ví, o co se jedná. To znamená, že bylo zjevné, že ví, o jaký se jedná akt. Je otázka, jestli se to mělo udělat osobně, jestli to nešlo udělat i jinou cestou, ale domnívám se, že se to ukázalo proto, aby se doložilo to, že pan Vondráček tam skutečně byl, protože i to se zpochybňovalo,“ řekl ke dnes zveřejněnému videu KPR, na kterém hlava státu podepisuje dokument o svolání Sněmovny, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Uvedl to v pořadu Události, komentáře České televize.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pořadu Události, komentáře České televize (21. 10. 2021)
20:44
21. 10. 2021

„Toto konkrétně za problém nepovažuji, patrně je ustálená praxe, že se datum na úředních dokumentech doplňuje až vzápětí po podpisu,“ řekl Blesk Zprávám k chybějícímu datu na listině, kterou Zeman v nemocnici podepsal, ústavní právník Ondřej Preuss.

Advokát a expert na ústavní změny byl v úterý hostem pořadu Blesku Epicentrum.

Video Ústavní právník: Mynář by mohl přijít o veškerý majetek. Zmínil zneužití prezidentovy situace 
video
20:00
21. 10. 2021

Blesk Zprávám poskytli vyjádření ke skutečnosti, že na dokumentu, který podepisuje prezident v nemocnici, chybí datum, také někteří ústavní právníci.

„Dopsáno bylo datum vyhotovení, tj. 14. říjen. A to není zvláštní problém,“ míní ústavní právník a vedoucí Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK Jan Kysela.

Datum podepsání není obligatorní náležitostí listiny. Navíc se to tak často dělá i u jiných činitelů, protože předem např. nevíte, kdy se dostane k podpisové knize. Je to otázka dojmu, který to v kom vzbudí,“ myslí si zase docent Jan Kudrna, který je mimo jiné členem Legislativní rady vlády.

Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021)
18:44
21. 10. 2021

Předseda Senátu Vystrčil (ODS) i po vystoupení Mynáře míní, že stanovený postup pro případnou aktivaci článku 66 je v pořádku. České televizi dnes odpoledne řekl, že pokud Senát nedostane lékařskou zprávu, Senát se opět na podrobnosti dotáže a podle odpovědi se na začátku listopadu rozhodne, jak dále postupovat. Je podle něj nutné situaci vyřešit, aby prezident nebo někdo, kdo ho zastoupí, přijal demisi vlády. Zopakoval, že Senát se bude ptát na to, zda je prezident schopen vykonávat svůj úřad, a ne na to, na co se léčí.

Senátoři o zdraví prezidenta Miloše Zemana (18. 10. 2021): Miloš Vystrčil
18:21
21. 10. 2021

Hlavní hygienička ministerstva obrany Jana Fajfrová začala řešit návštěvu ve vojenské nemocnici u Zemana, při které Vondráček nebo Mynář neměli nasazené roušky.

17:42
21. 10. 2021
!

Prezidenta Miloše Zemana navštívila v nemocnici i ve čtvrtek první dáma Ivana. I tentokrát ji nicméně fotografové Blesku zachytili bez dcery Kateřiny, která jí v minulém týdnu bývala oporou.

První návštěva Ivana Zemanová navštívila prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (21. 10. 2021) První návštěva Ivana Zemanová navštívila prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (21. 10. 2021) První návštěva Ivana Zemanová navštívila prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (21. 10. 2021)
17:20
21. 10. 2021

Podle europoslance a místopředsedy KDU-ČSL Tomáše Zdechovského „je fajn vidět, že měl Zeman docela dobrou náladu“. To ale nevypovídá o tom, jestli je schopný vykonávat svůj úřad. „Viděli jsme jedno podepsání listiny. Rozhodnout musí odborníci. Nevím, co na to řeknou lékaři, že nikdo u pacienta neměl roušku,“ uvedl na twitteru.

17:06
21. 10. 2021

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že dnešní prohlášení je důsledkem dlouhodobé „práce“ hradní kanceláře. „Nikdo už si dnes není jist, co je pravda a co ne. Vrhá to špatné světlo nejen na celou prezidentskou instituci, ale i na jednotlivé aktéry, kteří pak přistupují k tomu, že ukazují obrázky, které by veřejnost vidět neměla, protože zasahuje daleko do osobnostních práv Miloše Zemana, současnou situaci nikam neposouvá a nijak ji neřeší,“ sdělil.

16:58
21. 10. 2021

Pokud bylo cílem videa potvrdit, že Miloš Zeman má kolem sebe charakterově velmi křivé osoby, tak mohu konstatovat, že byl úkol splněn,“ napsala ČTK Pekarová Adamová. Zemanovi popřála hodně sil. „Ze záběrů se dá usuzovat, proč ÚVN vylučuje pracovní způsobilost, ale samozřejmě není několikavteřinové video podkladem pro rozhodnutí o aktivaci článku 66, tím je posouzení ze strany lékařů ÚVN,“ doplnila.

16:42
21. 10. 2021

MUDr. Pavel Pafko, bývalý přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol a také ošetřující lékař prezidenta Václava Havla, okomentoval návštěvu u prezidenta Zemana s tím, že „leží-li pacient na jednotce intenzivní péče nebo na ARO, tak tam jsou podmínky vstupu dané – je tedy určeno, jak může vstoupit personál či návštěvy“.

„Co se týče prezidenta, tak i zde rozhoduje o vstupu k němu vždy ochranka. Ochranku prezident má, i když je nemocný. Takto to měl i prezident Václav Havel. Nebylo myslitelné, aby se k němu do pokoje dostal někdo, kdo nebyl vpuštěn zdravotnickým personálem, který ho ošetřuje, kdo není oblečen tak, jak je pro dané oddělení určeno,“ řekl Blesk Zprávám Pafko a pokračuje: „Pokud personál návštěvu odsouhlasí, odsouhlasí i jejich oděv, který neodpovídá tomu, co mohou nosit ostatní návštěvy, tak je to jejich rozhodnutí, to mi nepřísluší komentovat, nad tím se mohu pouze podivit.“

Na to, že jde o zaměstnance prezidentské kanceléře, reaguje Pafko jasně: „To, že někdo je součástí jeho prezidentské kanceláře – co má být? Pacient je pacient, je to nemocný člověk, vyžaduje ochranu a vyžaduje ochranu proti šíření infekce, zejména dnes, když máme covid-19.“

„Mě by zajímalo, jestli třeba všichni ti lidé, co u prezidenta jsou, byli kontrolováni, zda jsou očkováni, zda prošli hygienickým filtrem. Tak to má být na dobře řízeném pracovišti a je úplně jedno, jestli je pacient prezident nebo kdokoliv jiný,“ uzavřel Pafko.

Profesor Pavel Pafko
16:31
21. 10. 2021

„Zveřejněné informace kanceláře prezidenta nic nemění na situaci a dalším postupu. Do 8. 11. nejsou žádné aktivní kroky prezidenta nezbytné. Pro případnou aktivaci čl. 66 bude rozhodující aktuální zpráva ÚVN ze začátku listopadu, zda je pan prezident schopen svou funkci vykonávat,“ reagoval na twitterovém účtu na tiskovou konferenci hradního kancléře Mynáře šéf ODS a kandidát koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala. 

16:29
21. 10. 2021

Vondráček si podle svých slov sundal respirátor na JIP při schůzce s prezidentem po dohodě s Milošem Zemanem.

„V respirátoru jsem přišel, možná i na to by byly důkazy, ale pan prezident mi špatně rozuměl. Prostě hůř slyší, a tak jsem si po dohodě sundal respirátor, aby mně viděl na ústa a aby mně rozuměl, když jsem mu něco říkal,“ řekl Vondráček Blesk Zprávám.

16:24
21. 10. 2021
!

Končícího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) mrzí, že se jako důkaz o průběhu návštěvy musí pouštět video z JIP s prezidentem Zemanem. 

„Mrzí mi, že se musejí ukazovat videa, když třetí nejvyšší ústavní činitel se někam dostaví a odsvědčí nějakou skutečnost, a že jsem tedy zažil týden dehonestace a zpochybňování toho a že jsem lhář a že jsem se snad měl dopouštět nějakého protiprávního jednání. Můžu být rád, že to video vůbec vzniklo. Teď zase koukám na televizi a marně hledám někoho, kdo by řekl: „Tak se Vondráčkovi asi trochu křivdilo.“ Nejsem ale plačka a nebudu si na to stěžovat,“ řekl Vondráček v rozhovoru pro Blesk Zprávy. 

„To video ale prostě potvrzuje v podstatě pomalu doslovně to, co jsem se snažil popsat, když jsem dával jednotlivá vyjádření a rozhovory. Včetně toho německého citátu, za který si mě dobírali. Video není z celé schůzky, ta začínala dřív a končila o trochu později,“ dodal Vondráček, kterému jako předsedovi Poslanecké sněmovny skončil mandát středeční půlnocí. 

16:17
21. 10. 2021
!

Přinášíme i kompletní záznam brífinku kancléře Vratislava Mynáře.

Video CELÝ BRÍFINK: Oslavy 28. října na Hradě budou odloženy, přiznal Mynář. Změnit to může jen Zeman - Aleš Brunclík
video
16:13
21. 10. 2021

Jak na tom aktuálně prezident Miloš Zeman je, nechtěla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke komentovat. Nevyloučila ale, že časem znovu vystoupí šéf nemocnice a Zemanův lékař, profesor Miroslav Zavoral a řekne víc. Ten naposledy o Zemanově stavu informoval senátory.

16:05
21. 10. 2021

Na slova kancléře Mynáře reagoval pro Blesk Zprávy už i premiér Andrej Babiš. Schůzku s kancléřem potvrdil, o Vondráčkově cestě za Zemanem prý ale nebyla řeč. 

„Pan Mynář 13. 10. v 10 h mě v přítomnosti ředitelky Úřadu vlády Tünde Bartha, která byla přítomna během celé schůzky, která trvala cca 15 minut, informoval, že schůze parlamentu bude pravděpodobně svolána panem prezidentem na 8. 11. O návštěvě pana Vondráčka u prezidenta nepadlo ani slovo,“ reagoval premiér. 

16:08
21. 10. 2021

Kompletní záznam prezidenta Miloše Zemana na videu, které pořídil kameraman Blesk Zpráv. 

Video Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument - Blesk - Aleš Brunclík
video

Array

Stano1963 ( 22. října 2021 12:34 )

v Tescu je celý dlouhý regál vín a značný počet je ze sklepů z Moravy, ale do hypáče si stejně pro kvalitní produkt nechodím

tongzisemjon ( 22. října 2021 12:32 )

Pravdepodobne ten znamy "Katak"! Oblibena pochoutka delniku a rolniku.

tongzisemjon ( 22. října 2021 12:30 )

pinduch,ruda chatro,importovana z Ruska,ty jsi to nejvetsi nebezpeci pro cesky pracujici lid!Ty pachnes vic nez Aeronet!

Stano1963 ( 22. října 2021 12:29 )

vše vyprovokoval Mynář a Ovčáček lhaním o zdravotním stavu prezidenta. Tvrdili, že je Zeman úplně zdravý a že do nemocnice jezdí jen na rekondiční pobyty, to je původ všeho. Před volbami tvrdili, že Zeman půjde volit, že je OK. Zemanův zdravotní stav byl neutěšený již v září, místo pobytu v nemocnici ho raději odtáhli do Lán

xcarodejka ( 22. října 2021 11:37 )

To napadání prezidentské kanceláře je trapné, jelikož se zjevně hledají důvody k útokům, nyní zase chybějící roušky. A je to jen odvádění pozornosti od toho, že prezident je v bdělém stavu, a ví co se děje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa