Pondělí 24. ledna 2022
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno 3°C

Přehledně: Zeman strávil sedm týdnů v nemocnici. Vrátil ho tam covid, pak jmenoval Fialu

Aktualizováno -
28. listopadu 2021
13:15
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Prezident Miloš Zeman strávil na podzim 2021 sedm týdnů v Ústřední vojenské nemocnici, což byla jeho zatím vůbec nejdelší hospitalizace v úřadu. Sanitka hlavu státu převezla z Lán do pražských Střešovic ve vážném stavu bezprostředně po volbách 10. října, aby se Zeman dostal zpět na zámek 25. listopadu. Obratem ho na nemocniční lůžko vrátila nákaza koronavirem, ale nakonec se prezident dostal na konci listopadu zpět do Lán, kde 28. listopadu jmenoval šéfa ODS Petra Fialu premiérem. Podívejte se na zásadní momenty v onlinu přenosu Blesk Zpráv.

  • Prezident Miloš Zeman se vrátil do nemocnice ve čtvrtek 25. listopadu jen pár hodin poté, co byl propuštěn. Při převzetí do domácí péče mu byl zjištěn covid.
  • Předchozí hospitalizace hlavy státu trvala přes sedm týdnů. Zeman byl převezen do ÚVN v neděli 10. října ve vážném stavu. Ve čtvrtek 4. listopadu přesunuli prezidenta z oddělení KARIM na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení, v pondělí 15. listopadu se pak přesunul dál na běžné lůžko.
  • Politici začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy v říjnu poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámil, že prezident Zeman podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.
  • V úterý 9. listopadu Senát uvedl, že pokud se stav prezidenta nezhorší a bude schopen jmenovat vládu, aktivaci článku 66 zatím řešit nebude. A prezident dal rozhovor Frekvenci 1 a pak i TV Nova.
  • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
  • Policie prověřuje, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. A také to, zda nedošlo k trestnému činu neposkytnutí pomoci.
  • Prezident letos kvůli zdravotnímu stavu vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale přijela za ním komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Zeman: První rozhovor z nemocnice. O nechutenství prezidenta i Fialově vládě - Frekvence 1

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
10:09
11. 11. 2021
!

Hradní kancléř Vratislav Mynář dorazil na policii. V souvislosti se zdravotním stavem prezidenta začali kriminalisté tento týden vyslýchat některé zaměstnance Pražského hradu. Prověřují, zda se před hospitalizací prezidenta někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. Prověřují také možné padělání prezidentova podpisu.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář vypovídal na policii (11. listopad 2021). Kancléř prezidenta Vratislav Mynář vypovídal na policii (11. listopad 2021). Kancléř prezidenta Vratislav Mynář vypovídal na policii (11. listopad 2021).
7:12
11. 11. 2021

Na policii byl ve středu šéf protokolu Pražského hradu Vladimír Kruliš, uvedly Novinky.cz. Kriminalisté prověřují, zda se před hospitalizací prezidenta Miloše Zemana někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci.

Už v úterý byl vypovídat šéf po­licejní ochranky prezidenta Martin Baláž, uvedl iRozhlas.cz, ve čtvrtek by měl jít na policii hradní kancléř Vratislav Mynář. Policie i přes existenci videa z nemocnice prověřuje možné padělání prezidentova podpisu.

„Mohu potvrdit, že jsem podal vysvětlení a odpověděl na všechny položené otázky policejnímu orgánu,“ citovaly Novinky.cz středeční vyjádření Kruliše. Policie ani státní zastupitelství se k případu nevyjádřily - trestní řízení je neveřejné.

Hradní prokololář Vladimír Kruliš s šéfem ochranky čekají na příjezd Miloše Zemana s manželkou Ivanou, kteří volili do Senátu (2. 10. 2020)
14:22
9. 11. 2021

Psychiatr a spisovatel Jan Cimický, který má dostat od prezidenta Miloše Zeman státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury, má na krku kriminalisty. Ti provádí prvotní úkony v rámci trestního řízení kvůli podezření ze sexuálního obtěžování a napadení. 

„Od včerejšího dne se kriminalisté třetího policejního obvodu na základě zveřejněných informací v médiích zabývají případem sexuálního obtěžování pacientek lékařem z Prahy 8, ke kterému mělo docházet v minulých letech až do současné doby. V případu kriminalisté provádí prvotní úkony v rámci trestního řízení a touto cestou prosí možné poškozené ženy a svědky, aby se ozvali přímo vyšetřovateli na telefonní číslo 603457989,“ uvedl mluvčí policistů Jan Daněk.

8:37
3. 11. 2021
!

Policie prověřuje milost, kterou prezident Miloš Zeman udělil podnikateli Pavlu Podroužkovi, uvedl iRozhlas.cz. Podnikatel je podle Hradu vážně nemocný, Radiožurnál však zjistil, že dál aktivně podniká. „K vašemu dotazu mohu sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, čím se zabývá,“ reagoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

13:55
27. 10. 2021

Žalobci mají na stole čtyři podněty, další eviduje Okresní státní zastupitelství v Rakovníku. Pokud žalobce předá případ policii, policie bude během prověřování zevrubně zkoumat i zveřejněný videozáznam z nemocnice, uvedly novinky.cz.

13:26
27. 10. 2021

"V této fázi mohu pouze říci, že se věcí zabýváme," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej pro aktuálně.cz.

"Nyní probíhá prvotní fáze přípravného řízení označená jako prověřování. Smyslem prověřování je objasnění a prověření skutečností, které mohou nasvědčovat tomu, že mohl být spáchán trestný čin," potvrrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

13:16
27. 10. 2021
!

NCOZ prověřuje okolí Zemana ve dvou kauzách, píše Respekt a Aktuálně. Může jít o trestné činy neposkytnutí pomoci a přisvojení pravomoci úřední osoby.

10:12
19. 10. 2021

Kdy Policie ČR zveřejní ke svému zájmu o hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana víc než dvě věty na twitteru? „Bude to v řádu dní, určitě ne hodin,“ uvedl pro Blesk Zprávy vedoucí oddělení tisku Policie ČR Ondřej Moravčík.

9:52
19. 10. 2021

Trestní zákoník řadí mezi trestné činy proti České republice mimo jiné vlastizradu, sabotáž nebo rozvracení republiky. Vlastizrady se dopustí český občan, který „ve spojení s cizí mocností nebo s cizím činitelem“ spáchá rozvracení republiky, teroristický útok, teror nebo sabotáž. Rozvracení republiky spáchá ten, kdo se „v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost“ účastní násilných akcí proti ČR nebo jejím orgánům. K sabotáži naopak použití násilí není nutné - dopustí se jí ten, kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost ČR zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu například orgánu veřejné moci.

Za sabotáž hrozí v základní sazbě tři až deset let vězení, případně též propadnutí majetku. Za vlastizradu lze uložit 15 až 20 let vězení, propadnutí majetku nebo i výjimečný trest.

Brífink kancléře Vratislava Mynáře ke zdraví prezidenta Miloše Zemana (18.10.2021)
9:22
19. 10. 2021
!

„S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci Senátu, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení,“ uvedla Policie na twitteru. Její zájem míří zřejmě na hradního kancléře Vratislava Mynáře, zatím to ale nespecifikovala.

14:24
15. 10. 2021

„Policie České republiky pana předsedu Poslanecké sněmovny (Radka Vondráčka – pozn. red.) k prezidentu republiky nedoprovázela. Pan předseda navštívil pana prezidenta v doprovodu hradního kancléře, který byl v té době již na místě,“ uvedla Policie ČR na Twitteru.

PPP150W ( 28. listopadu 2021 12:46 )

Tohle neuvěřitelně trapné a smutné divadlo naši zemi zviditelní na hodně dlouhou dobu. Neskutečné. Nikdy bych neřekl, že se nějaká vláda v čele s prezidentem k něčemu takovému sníží. To v sobě nemají špetku cti? A co hůř. Celá ta šaráda je živnou půdou pro nechutné a dehonestující reakce , které na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Důstojnost úřadu prezidenta této země byla zašlapána na samé dno. Při tom stačilo, aby měl jeden jediný člověk špetku sebereflexe a nelpěl na něčem tak pomíjivém, jako je moc. Nemocný mocnář. Velmi smutné.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:38 )

Stačilo by jim odevzdat místo výdobytků jen dobytky, jako jsi ty.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:36 )

Wc, tvoje trapné neustálé multikulturní kecy dávají tušit, že meleš pantem a nevíš o čem.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:35 )

Podle tvého pištění to vypadá, že tě Zeman přežije.

wp3t ( 28. listopadu 2021 12:03 )

tvoje debilní multikulturně ideologické kecy je nekonečně trapný bizár.

Zobrazit celou diskusi
Další videa