Pondělí 24. ledna 2022
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno 3°C

Přehledně: Zeman strávil sedm týdnů v nemocnici. Vrátil ho tam covid, pak jmenoval Fialu

Aktualizováno -
28. listopadu 2021
13:15
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Prezident Miloš Zeman strávil na podzim 2021 sedm týdnů v Ústřední vojenské nemocnici, což byla jeho zatím vůbec nejdelší hospitalizace v úřadu. Sanitka hlavu státu převezla z Lán do pražských Střešovic ve vážném stavu bezprostředně po volbách 10. října, aby se Zeman dostal zpět na zámek 25. listopadu. Obratem ho na nemocniční lůžko vrátila nákaza koronavirem, ale nakonec se prezident dostal na konci listopadu zpět do Lán, kde 28. listopadu jmenoval šéfa ODS Petra Fialu premiérem. Podívejte se na zásadní momenty v onlinu přenosu Blesk Zpráv.

 • Prezident Miloš Zeman se vrátil do nemocnice ve čtvrtek 25. listopadu jen pár hodin poté, co byl propuštěn. Při převzetí do domácí péče mu byl zjištěn covid.
 • Předchozí hospitalizace hlavy státu trvala přes sedm týdnů. Zeman byl převezen do ÚVN v neděli 10. října ve vážném stavu. Ve čtvrtek 4. listopadu přesunuli prezidenta z oddělení KARIM na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení, v pondělí 15. listopadu se pak přesunul dál na běžné lůžko.
 • Politici začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy v říjnu poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámil, že prezident Zeman podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.
 • V úterý 9. listopadu Senát uvedl, že pokud se stav prezidenta nezhorší a bude schopen jmenovat vládu, aktivaci článku 66 zatím řešit nebude. A prezident dal rozhovor Frekvenci 1 a pak i TV Nova.
 • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
 • Policie prověřuje, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. A také to, zda nedošlo k trestnému činu neposkytnutí pomoci.
 • Prezident letos kvůli zdravotnímu stavu vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale přijela za ním komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Zeman: První rozhovor z nemocnice. O nechutenství prezidenta i Fialově vládě - Frekvence 1

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
20:35
17. 11. 2021

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a všem, co s ní souvisí, jako je jmenování nové vlády. Tady je přehled informací z rozhovoru pro TV Nova, další zprávy o prezidentovi v nemocnici vám přineseme ve čtvrtek ráno.

 • Prezident Miloš Zeman předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády Petra Fialy (ODS). Jméno neuvedl, kandidáta ale osobně nezná, řekl dnes televizi Nova. Aby nemusel vetovat (ústava nic jako veto ministrů nebo vlády nezná, pozn. red.) celou vládu, Fialovi navrhne, aby dotčený úřad řídil nebo řízením pověřil jiného člena vlády. U několika kandidátů na ministry má podezření, že resortu nerozumí, jejich vetování ale neplánuje.
 • Zeman své postřehy řekl v předtočeném rozhovoru, který vznikl před jeho dnešním jednáním s Fialou. Ten po jednání novinářům sdělil, že má Zeman připomínky k jednomu z kandidátů, jméno zveřejnit nechtěl. Měnit návrh na složení vlády ale Fiala neplánuje.
 • Web iDnes. cz, rádio Frekvence 1 i Blesk Zprávy s odvoláním na své zdroje uvedly, že Zeman má výhrady k pirátskému kandidátovi na ministra zahraničí Janu Lipavskému. Do sporu se v minulosti Zeman dostal také s tehdejším rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem, který před sněmovními volbami v roce 2013 odmítl vystoupení hlavy státu v prostorách Masarykovy univerzity.
 • Zeman řekl, že se bude snažit vyjít Fialovi při jmenování vlády vstříc. „Koneckonců známe se dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat, takže i když u několika ministrů mám podezření, že resortu, který mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě,“ řekl prezident. Nepůjde podle něj o personální averzi, protože se s daným kandidátem nikdy neviděl. „Budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak,“ dodal.
 • Zeman poznamenal, že aby nebrzdil sestavení vlády jako celku, protože vetem jednoho ministra by vetoval celou vládu, poradí Fialovi, aby resort buď obsadil sám, nebo pověřil jiného člena vlády.
 • Zeman se v minulosti pokoušel ovlivnit složení vlád opakovaně. Odmítl jmenovat třeba ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). Prezident tak učinil i přes výtky odborníků, podle kterých ústava hlavě státu neumožňuje určovat složení kabinetu. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády „a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.
20:18
17. 11. 2021
!

Celý rozhovor prezidenta Miloše Zeman pro TV Nova si může můžete pustit ve videu. 

Video Prezident na Nově o zdraví, covidu i nové vládě: Zeman podpořil omezení pro neočkované  - TV Nova
video
20:16
17. 11. 2021

Prezident Miloš Zeman má problém s jedním z předložených kandidátů na ministra. O koho jde, ale v roznovoru pro TV Nova neřekl. Poradil jen budoucímu premiérovi, aby dané jméno přehodnotil kvůli tomu, aby Zeman nevetoval jmenování celé vlády. 

„Já se budu snažit vyjít Petrovi Fialovi vstříc. I když u několika ministrů mám podezření, že rezortu, který mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě, mimochodem nebude to žádná personální averze, protože já jsem toho člověka v životě neviděl. Ale budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak. Ale abych nebrzdil ustanovení vlády jako celku, protože když vetujete, byť jediného ministra, vetujete tím celou vládu, poradím Petrovi, aby tento rezort buď obsadil sám, anebo pověřil některého z členů vlády,“ řekl Zeman v televizním rozhovoru. Konkrétní jméno ale veřejně neřekl. 

Prezident Miloš Zeman a moderátor Rey Koranteng v Ústřední vojenské nemocnici (17. 11. 2021)
20:15
17. 11. 2021

„Pracuji už teď, ale v každém případě předpokládám, že během několika dnů budu propuštěn z nemocnice do Lán a tam se intenzita mé práce ještě zvýší, protože tam zejména budu přijímat kandidáty na jednotlivé ministry,“ řekl v Zeman v rozhovoru pro TV Nova. 

Šéfa ODS Petra Fialu chce Zeman jmenovat premiérem v lánech v pátek 26. 11. 

18:51
17. 11. 2021
!

Prezident Miloš Zeman podle webu iDNES.cz odmítá jmenovat kandidáta Pirátů Jana Lipavského ministrem zahraničí. Zdroj blízký vznikající vládě Blesk Zprávám řekl, že „by to tak mělo být“.

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš pro Blesk Zprávy ale takové tvrzení odmítl.

„Finální složení vlády je plně v gesci budoucího premiéra Petra Fialy. Ostatně i dnes po schůzce s panem prezidentem jasně řekl, že za nominacemi i všemi jmény budoucí vlády stojí. Každá strana pak nese zodpovědnost za své nominanty a jejich práci v budoucí vládě. My deklarujeme kompetentnost a kvalitu našich kandidátů na posty v budoucí vládě, které jsme pro Piráty vyjednali,“ napsal v SMS zprávě.

Pirát Jan Lipavský Pirát Jan Lipavský
18:40
17. 11. 2021
!

Na seznamu ministrů do vznikající vlády vadí prezidentovi Miloši Zemanovi jedno jméno. MF DNES s odkazem na své zdroje tvrdí, že se jedná o adepta na post ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), což potvrzuje i zdroj Blesk Zpráv. Zeman kandidáta Pirátů odmítá kvůli názorům na zahraniční politiku. Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš Blesk Zprávám ale vzkázal: „Nic o tom nevím.“

Pirát Jan Lipavský Pirát Jan Lipavský
17:29
17. 11. 2021
!

Michal Šalomoun potvrdil Blesk Zprávám, že je připraven přijmout funkci ministra a předsedy Legislativní rady vlády:

„V nadcházejících dnech mou nominaci musí ještě potvrdit Pirátská strana v celostranickém hlasování, neboť nejsem členem již schváleného vládního týmu a má nominace je třeba doschválit. Věřím, že vzhledem ke svým zkušenostem a kompetencím mi straníci dají svou důvěru,“ dodal Šalomoun.

Advokát Michal Šalamoun se má stát ministrem pro legislativu za Pirátskou stranu.
17:10
17. 11. 2021
!

Přehled kandidátů na ministry, jak je předložil kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) prezidentu Miloši Zemanovi

První vicepremiér a ministr vnitra - Vít Rakušan (STAN)

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí - Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Ministr pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj - Ivan Bartoš (Piráti)

Ministr zdravotnictví - Vlastimil Válek (TOP 09)

Ministr financí - Zbyněk Stanjura (ODS)

Ministr zahraničních věcí - Jan Lipavský (Piráti)

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy - Petr Gazdík (STAN)

Ministr kultury - Martin Baxa (ODS)

Ministr spravedlnosti - Pavel Blažek (ODS)

Ministr průmyslu a obchodu - Věslav Michalik (Piráti)

Ministr zemědělství - Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Ministryně obrany - Jana Černochová (ODS)

Ministr dopravy - Martin Kupka (ODS)

Ministryně životního prostředí - Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Ministr pro evropské záležitosti - Mikuláš Bek (STAN)

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace - Helena Langšádlová (TOP 09)

Ministr a předseda Legislativní rady vlády - Michal Šalomoun (Piráti)

17:10
17. 11. 2021
!

Propuštění prezidenta Miloše Zemana z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) lze očekávat ve velmi blízké době. ČTK to napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. O konkrétním termínu hovořit nechtěl. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke termín ještě nebyl stanoven, záležet bude na zdravotním stavu hlavy státu. Prezident se v ÚVN léčí od 10. října.

17:05
17. 11. 2021
!

Kdo všechno má doplnit ve vládě Petra Fialu? Podívejte se na přehled adeptů na nové ministry.

16:50
17. 11. 2021
!

„Pan prezident mě informoval, že jmenování mě do funkce ve vládě by mělo proběhnout v pátek 26. listopadu na zámku v Lánech,“ řekl předseda ODS Petr Fiala po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ve vojenské nemocnici.

Poté by se chtěl Zeman setkat se všemi kandidáty na ministry. „Sdělil mi výhrady k jednomu jménu,“ dodal Fiala k seznamu kandidátů na ministry. Jméno ale sdělit nechtěl. „Nejsem připraven uvažovat o náhradníkovi, jsem přesvědčen, že ta jména jsou kvalitní,“ reagoval pak Fiala na dotaz Blesk Zpráv.

16:21
17. 11. 2021

Jednání prezidenta Miloše Zemana a šéfa ODS Petra Fialy začalo.

O schůzce informoval na twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

16:18
17. 11. 2021

Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) už dříve avizoval, že bude chtít prezidentovi předat seznam kandidátů na ministry vznikající pětikoalice. 

„Jde o pracovní setkání,“ řekl Blesk Zprávám ve středu dopoledne prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Fiala tak dnes s největší pravděpodobností ještě neodjede z vojenské nemocnice jako jmenovaný premiér.

Schůzka by měla na nemocničním pokoji trvat zhruba půl hodiny.

16:10
17. 11. 2021

Podívejte se, jak si Fiala cestou za Zemanem prohrábl i svou kštici.

Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021) Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021) Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021)
15:51
17. 11. 2021

Za prezidentem Milošem Zemanem dorazil předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala. Schůzku mají naplánovanou na 16:00.

Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021) Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021) Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021) Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021) Předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) dorazil do ÚVN za prezidentem Milošem Zemanem (17. 11. 2021)
15:15
17. 11. 2021

„Ústřední vojenská nemocnice v Praze, právě teď. Natáčení exkluzivního rozhovoru s prezidentem republiky Milošem Zemanem,“ uvedl na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček k fotce prezidenta Miloše Zemana a moderátora Reye Korantenga.

14:09
17. 11. 2021

Na setkání spolku Milion chvilek pro demokracii na Staroměstském náměstí 17. listopadu vystoupil bývalý premiér Petr Pithart, který zkritizoval chování prezidenta Miloše Zemana. „Máme prezidenta, pro kterého je ústava plastelína,“ řekl.

 

 Shromáždění spolku Milion chvilek pod názvem "Cesta změny: Klíčem k demokracii jste Vy!" u příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii na Staroměstském náměstí. (17. listopadu 2021) Shromáždění spolku Milion chvilek pod názvem "Cesta změny: Klíčem k demokracii jste Vy!" u příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii na Staroměstském náměstí. Vystoupil tu mimo jiné Petr Pithart. (17. listopadu 2021)
11:07
17. 11. 2021

„Naše dvě koalice, pět politických stran je připraveno převzít prakticky okamžitě vládu v České republice. To je to, co řeknu panu prezidentovi, a samozřejmě mu představím seznam kandidátů na členy vlády. Doufám, že ze schůzky vyjde jasný harmonogram jmenování vlády,“ poznamenal Fiala. „Nemůžeme si dovolit dlouhé předávání vlády,“ dodal s tím, že kabinet Andreje Babiše (ANO) už zjevně rozhodovat nechce.

Lídři koalice Spolu v čele s Petrem Fialou na Národní třídě (17. 11. 2021) Lídři koalice Spolu v čele s Petrem Fialou na Národní třídě (17. 11. 2021)
11:05
17. 11. 2021

Šéf ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala na Národní třídě potvrdil, že prezidentovi Miloši Zemanovi odpoledne na schůzce v Ústřední vojenské nemocnici předal seznam kandidátů do nové vlády. Od prezidenta čeká harmonogram pro jmenování nové vlády. „Situace se vládě vymyká z ruky,“ uvedl Fiala s odkazem na koronavirovou situaci.

8:41
17. 11. 2021

Zástupce Kanceláře prezidenta republiky položil po ránu věnec k památníku 17. listopadu na Národní třídě. Přihlížející na něj křičeli: „Ruský šváb“.

17. listopad 2021: Květiny od prezidenta Miloše Zemana 17. listopad 2021: Květiny od prezidenta Miloše Zemana 17. listopad 2021: Květiny od prezidenta Miloše Zemana 17. listopad 2021: Květiny od prezidenta Miloše Zemana
7:12
17. 11. 2021

Prezident Miloš Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici léčí od 10. října, v pondělí byl převezen na oddělení dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V pondělí přijal Babiše, v úterý se Zeman setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dnes má prezident také v plánu natáčení rozhovoru s Novou, který televize a její web tn.cz odvysílají ve 20:00. Trvat má asi 15 minut a bude předtočený během dne. Moderátor Ray Koranteng chce s prezidentem hovořit o jeho aktuálním zdravotním stavu i o sestavování nové vlády.

7:00
17. 11. 2021

Vítejte zpět u online zpravodajství o hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Události týkající se 17. listopadu a koronaviru sledujeme v samostatných online přenosech. Ale také v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) bude ve středu důležité dění.

Prezident Miloš Zeman přijme předsedu ODS a kandidáta na budoucího premiéra Petra Fialu. Schůzka je naplánována na 16:00. Fiala prezidentovi předloží seznam kandidátů na ministerské posty. Zároveň mu chce sdělit, že kabinet koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) je připraven okamžitě převzít moc.

Zeman 5. listopadu v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se jmenováním Fialy premiérem nebude problém. Nesdělil ale, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne. Ujistil však, že udělá vše pro to, aby nová vláda vznikla co nejrychleji.

Fiala dostal od stran pravděpodobné budoucí vládní koalice v úterý všechny ministerské nominace, veřejně jména zatím nesdělil. Chce to udělat až poté, co s nimi seznámí prezidenta. Doufá v to, že schůzka se Zemanem přinese konkrétní harmonogram dalšího postupu směřujícího ke jmenování vlády.

Vykonáváním funkce prezident v souladu s ústavou minulý čtvrtek prozatímně pověřil vládu Andreje Babiše (ANO), která předtím schválila svou demisi.

Zeman pověřil Fialu sestavením vlády. A čeká na demisi od Babiše

PPP150W ( 28. listopadu 2021 12:46 )

Tohle neuvěřitelně trapné a smutné divadlo naši zemi zviditelní na hodně dlouhou dobu. Neskutečné. Nikdy bych neřekl, že se nějaká vláda v čele s prezidentem k něčemu takovému sníží. To v sobě nemají špetku cti? A co hůř. Celá ta šaráda je živnou půdou pro nechutné a dehonestující reakce , které na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Důstojnost úřadu prezidenta této země byla zašlapána na samé dno. Při tom stačilo, aby měl jeden jediný člověk špetku sebereflexe a nelpěl na něčem tak pomíjivém, jako je moc. Nemocný mocnář. Velmi smutné.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:38 )

Stačilo by jim odevzdat místo výdobytků jen dobytky, jako jsi ty.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:36 )

Wc, tvoje trapné neustálé multikulturní kecy dávají tušit, že meleš pantem a nevíš o čem.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:35 )

Podle tvého pištění to vypadá, že tě Zeman přežije.

wp3t ( 28. listopadu 2021 12:03 )

tvoje debilní multikulturně ideologické kecy je nekonečně trapný bizár.

Zobrazit celou diskusi
Další videa