Pondělí 24. ledna 2022
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno 3°C

Přehledně: Zeman strávil sedm týdnů v nemocnici. Vrátil ho tam covid, pak jmenoval Fialu

Aktualizováno -
28. listopadu 2021
13:15
Autor: kal, vei, vr, simao, for, ČTK - 
10. října 2021
12:10

Prezident Miloš Zeman strávil na podzim 2021 sedm týdnů v Ústřední vojenské nemocnici, což byla jeho zatím vůbec nejdelší hospitalizace v úřadu. Sanitka hlavu státu převezla z Lán do pražských Střešovic ve vážném stavu bezprostředně po volbách 10. října, aby se Zeman dostal zpět na zámek 25. listopadu. Obratem ho na nemocniční lůžko vrátila nákaza koronavirem, ale nakonec se prezident dostal na konci listopadu zpět do Lán, kde 28. listopadu jmenoval šéfa ODS Petra Fialu premiérem. Podívejte se na zásadní momenty v onlinu přenosu Blesk Zpráv.

 • Prezident Miloš Zeman se vrátil do nemocnice ve čtvrtek 25. listopadu jen pár hodin poté, co byl propuštěn. Při převzetí do domácí péče mu byl zjištěn covid.
 • Předchozí hospitalizace hlavy státu trvala přes sedm týdnů. Zeman byl převezen do ÚVN v neděli 10. října ve vážném stavu. Ve čtvrtek 4. listopadu přesunuli prezidenta z oddělení KARIM na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení, v pondělí 15. listopadu se pak přesunul dál na běžné lůžko.
 • Politici začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy v říjnu poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oznámil, že prezident Zeman podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.
 • V úterý 9. listopadu Senát uvedl, že pokud se stav prezidenta nezhorší a bude schopen jmenovat vládu, aktivaci článku 66 zatím řešit nebude. A prezident dal rozhovor Frekvenci 1 a pak i TV Nova.
 • Miloš Zeman se vrátil do ÚVN po necelých dvou týdnech, předtím ho propustili 22. září. Důvodem předchozí hospitalizace byla podle lékařů i Hradu jeho dehydratace i celkové vyčerpání, dostával infuze. Nicméně po návratu se začaly objevovat informace o tom, že Zeman trpí cirhózou jater.
 • Policie prověřuje, jestli někdo nefalšoval Zemanův podpis na dokumentu, kterým svolal jednání Sněmovny. A také to, zda nedošlo k trestnému činu neposkytnutí pomoci.
 • Prezident letos kvůli zdravotnímu stavu vůbec poprvé nevolil ve volební místnosti, ale přijela za ním komise přímo do zámku v Lánech. Hrad k tomu zveřejnil tři fotografie.

Video Zeman: První rozhovor z nemocnice. O nechutenství prezidenta i Fialově vládě - Frekvence 1

Hospitalizace prezidenta Zemana
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Andrej Babiš Andrej Babiš Jiří Ovčáček Jiří Ovčáček Miloš Vystrčil Miloš Vystrčil Miloš Zeman Miloš Zeman Petr Fiala Petr Fiala Policie ČR Policie ČR Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovna Senát ČR Senát ČR ÚVN ÚVN
Zobrazit nové zprávy
23:00
22. 10. 2021

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o hospitalizaci a zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Pro dnešek vám popřejeme dobrou noc, pokračujeme opět zítra. Nejdřív ale souhrn novinek, které přinel dnešek:

 • Zdravotní stav prezidenta se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila v pátek Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.
 • „Se svolením prezidenta republiky pana Miloše Zemana s opatrným optimismem sdělujeme, že díky komplexní léčbě specialistů ÚVN došlo během čtvrtka a pátku k mírnému zlepšení jeho zdravotního stavu,“ uvedla na webu nemocnice její mluvčí Jitka Zinke. Prezident je hospitalizován na jednotce intenzivní péče.
 • Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí na základě informací z ÚVN oznámil, že Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech, dodal. Politici proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy.
 • Nemocnice dosud s výjimkou Zavoralova oznámení informace o prezidentově stavu nezveřejňovala. Odůvodňovala to tím, že k tomu nemá svolení pacienta. Se stejným vysvětlením zprávy o Zemanově zdravotním stavu neposkytuje ani Pražský hrad. Prezidentská kancelář kvůli způsobu informování o prezidentově zdraví čelí kritice opozičních i vládních politiků.
 • Zemana dnes v ÚVN navštívil jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus. Mluvili spolu asi 50 minut. Blesku řekl, že prezidenta nemoc oslabila a posunula jeho priority a témata, kterými se zabývá. „Více mluvil o svém zdraví než o svých politických protivnících. Ale toho, kdo jsou jeho političtí protivníci, si je velmi dobře vědom,“ podotkl Klaus.
 • Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je potřeba, aby Zeman dostal čas se léčit. Čas si léčba vyžádá také podle prezidentovy manželky Ivany. Že jsou potíže prezidenta spojené s játry, řekl už dřív i Klaus.
21:58
22. 10. 2021

Nemocnice dosud s výjimkou oznámení Miroslava Zavorala informace o prezidentově stavu nezveřejňovala. Odůvodňovala to tím, že k tomu nemá svolení pacienta. Se stejným vysvětlením informace o Zemanově zdravotním stavu neposkytuje ani Pražský hrad. Prezidentská kancelář kvůli způsobu informování o prezidentově zdraví čelí kritice opozičních i vládních politiků.

21:47
22. 10. 2021
!

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila dnes Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

„Se svolením prezidenta republiky pana Miloše Zemana s opatrným optimismem sdělujeme, že díky komplexní léčbě specialistů ÚVN došlo během čtvrtka a pátku k mírnému zlepšení jeho zdravotního stavu,“ uvedla na webu nemocnice její mluvčí Jitka Zinke.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí na základě informací z ÚVN oznámil, že Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech, dodal. Politici proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy.

Prezident Zeman v nemocnici podepisuje rozhodnutí o svolání schůze Poslanecké sněmovny (21. 10. 2021)
19:07
22. 10. 2021

„Milí přátelé, přeji vám klidnou nadcházející sobotu a požehnanou neděli! A víte, co jsou ve skutečnosti pravda a láska? To není politické heslo,“ uvedl na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pravda a láska jsou: Nové přikázání vám dávám: Milujte se navzájem: jak jsem já miloval vás, tak se navzájem milujte vy. Jan 13,34,“ připojil Ovčáček další biblické poselství.

18:35
22. 10. 2021
!

Prezidentův poradce Martin Nejedlý vrátil na ministerstvo zahraničí diplomatický pas. Vyhověl tak žádosti ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD), který poradce prezidenta Miloše Zemana v úterý vyzval, aby do sedmi dnů diplomatický pas vrátil. Pas je v depozitu, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

„Mohu potvrdit, že diplomatický pas Martina Nejedlého byl vrácen na MZV a momentálně je v depozitu. To je obvyklý postup. Tím pan Nejedlý vyhověl žádosti pana ministra Kulhánka ve stanovené lhůtě,“ uvedla mluvčí.

17:40
22. 10. 2021
!

Prezidenta Miloše Zemana navštívil na jednotce intenzivní péče ve vojenské nemocnici jeho předchůdce na Hradě Václav Klaus. Strávili spolu asi 50 minut a my přinášíme další podrobnosti.

„Chtěl jsem ho povzbudit. Je to výraz mé loajality vůči někomu, koho znám půl století a kdo mi dnes připadá naprosto osamocený,“ odpověděl Klaus v písemném rozhovoru na dotazy Blesk Zpráv.

Celý rozhovor si můžete přečíst v článku:

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. „Připadá mi osamocený. A víc řeší své zdraví,“ řekl Blesku.

17:15
22. 10. 2021
!

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. „Připadá mi osamocený. A víc řeší své zdraví,“ řekl Blesku.

Zatímco česká veřejnost vstřebávala týden staré video uvolněné Hradem, on měl informace o svém nástupci z první ruky. V Ústřední vojenské nemocnici se ve čtvrtek podle informací Blesku zastavil exprezident Václav Klaus (80). Po dohodě s vedením nemocnice zašel na návštěvu za nemocným prezidentem Milošem Zemanem (77). „Je to výraz loajality,“ řekl Blesku o necelé hodince, kterou spolu strávili. Přečtěte si víc.

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. „Připadá mi osamocený!“ řekl Blesku a zmínil loajalitu
16:10
22. 10. 2021
!

Hlavní hygienička ministerstva obrany zatím nemá ani dílčí výsledky šetření porušení epidemických pravidel při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici v polovině října.

„Paní hygienička zatím nemá žádná nová zjištění. S případem se teprve seznamuje,“ řekl Blesk Zprávám v pátek odpoledne mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Kancléř Mynář zveřejnil videozáznam, na kterém Miloš Zeman podepisuje v nemocnici dokument ke svolání nové Sněmovny
15:22
22. 10. 2021
!

Pokud letos nikdo nepředá státní vyznamenání, chystá se Hrad, podobně jako loni, zveřejnit sezman oceněných na svých webových stránkách.

„Pokud letos ceremoniál nebude, zveřejní Pražský hrad ve 20:00 seznam vyznamenaných na webových stránkách,“ přiblížil scénář Blesk Zprávám ředitel protokolu na Pražském hradě Vladimír Kruliš.

Státní vyznamenání propůjčuje nebo uděluje prezident republiky vždy při příležitosti státního svátku 28. října. Vloni se ceremoniál neuskutečnil kvůli koronaviru, letos zřejmě nebude kvůli hospitalizaci Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici.

16:00
22. 10. 2021
!

Čtvrtým svědkem, který byl na JIP Ústřední vojenské nemocnice ve chvíli, kdy prezident Miloš Zeman podepisoval listinu o svolání nové Poslanecké sněmovny, byl hradní protokolář Vladimír Kruliš.

„Ano, jak říkal pan předseda Sněmovny (nyní už bývalý - pozn. red.) Radek Vondráček, já jsem autorem,“ potvrdil Kruliš na přímý dotaz Blesk Zpráv.

U prezidenta na jednotce intenzivní péče byl hradní kancléř, který přivedl za prezidentem právě tehdejšího šéfa Sněmovny Vondráčka. U postele stál také šéf sekretariátu Jaroslav Hlinovský a Zemanova ošetřovatelka. Všichni na záběrech porušili pravidla návštěv v nemocnici. Vše prošetřuje hlavní hygienička ministerstva obrany.

13:33
22. 10. 2021
!

Proč měl prezident Miloš Zeman na zveřejněném videu zavedený centrální žilní katetr? „To je měření saturace v krvi – tedy kolik má pacient kyslíku v krvi. K tomu slouží také přístroj, kterému se říká oxymetr, dává se na prst, lidé ho mívají i doma. Jen zde to má pacient umístěné na ušním lalůčku,“ uvedl pro Blesk Zprávy praktický lékař Cyril Mucha s tím, že měření na lalůčku je spolehlivější než na prstu, protože lalůček je blíže srdci.

12:11
22. 10. 2021
!

„Pan prezident Zeman není první, ani druhý, ba ani třetí prezident v naší více než staleté historii, kterého potkaly zdravotní potíže. Buďme prosím lidští a také velice ostražití ohledně omezení pravomocí nejvyššího ústavního činitele České republiky, pro kterého v demokratických volbách hlasovalo skoro 2,9 milionu občanů,“ rozpovídala se končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) o prezidentu Miloši Zemanovi na svém facebookovém profilu.

„Rozhodnutí, které se může stát ústavním precedentem, se nemá řešit v hysterii rozvášněného davu, ale má mít lidskou i státnickou úroveň. Tuhle úroveň v současnosti postrádám. A to, že už teď po Senátu běhají kandidáti na příštího prezidenta a shánějí hlasy, je prostě nedůstojné,“ doplnila.

11:33
22. 10. 2021
!

Hospitalizovanému prezidentovi Miloši Zemanovi se začíná kupit práce. Rektorkou Univerzity Karlovy byla dnes jako první žena zvolená lékařka Milena Králíčková, hlava státu ji ale ještě musí potvrdit. Králíčková školu povede do roku 2026.

Akademický senát Univerzity Karlovy volil 22. října 2021 v Praze nového rektora univerzity. Na snímku je kandidátka Milena Králíčková. Akademický senát Univerzity Karlovy volil 22. října 2021 v Praze nového rektora univerzity. Na snímku je kandidátka Milena Králíčková.
11:24
22. 10. 2021

Diplomatický pas prezidentova poradce Martina Nejedlého byl vrácen na ministerstvo zahraničí. Nejedlý tak vyhověl žádosti ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) ve stanovené lhůtě.

9:49
22. 10. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zopakoval na tiskové konferenci, že nevěděl, že šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyrazí do nemocnice za prezidentem Milošem Zemanem. Podobně už včera hovořil pro Blesk Zprávy. „Ta schůzka proběhla v 10:30, byla za účasti paní ředitelky úřadu Tünde Bartha, která to samozřejmě může potvrdit. A pan kancléř informoval o tom, že pan prezident pravděpodobně svolá Sněmovnu 8. listopadu. Nic nepadlo o tom, že by měl něco podepisovat, nebo že by pak Vondráček měl někam jít,“ řekl premiér.

„Moc tomu nerozumím (…) jsem rád, že na tom videu to pan prezident podepisuje,“ doplnil dále Babiš. Na Mynáře má podle svých slov stále stejný názor. „Je potřeba ukončit ty různé spekulace,“ je přesvědčen Babiš. „Byl bych rád, kdyby se pan prezident léčil a celá situace se zklidnila.“

8:42
22. 10. 2021

Miloš Zeman už dávno neměl být českým prezidentem, léčit se měl v kruhu rodiny, nikoliv s novináři pod okny nemocnice a v zajetí pochybných figurek z Hradu, byť si je sám vybral, napsal dnes slovenský list Sme k okolnostem Zemanovy hospitalizace. Podle něj Zeman nevyužil šanci odejít z politiky důstojně.

„Je nedůstojné sledovat, jak suita kolem prezidenta tvrdí, že Zeman sleduje dění a obědvá klobásu s pyré, zatímco prezident nedokáže být plnohodnotným prezidentem. I kdyby nyní rezignoval, pokud je toho zdravotně schopen, už by bylo pozdě. Toto nedůstojné divadlo se nikdy nemělo odehrát,“ uvedl deník.

7:29
22. 10. 2021

Prezidenta Miloše Zemana hlídá u lůžka opět „anděl“ z Lán. Žena, která doprovázela hlavu státu a jeho bodyguardy v létě s člunem k rybníku v Novém Veselí, ale vyměnila bílý plášť za žlutý svetr. Na jednotce intenzivní péče byla 14. října u toho, když Zeman podepisoval dokument o svolání ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. Ani ona, stejně jako Zemanův kancléř, tajemník či šéf Sněmovny, ale neměla při ústavním aktu respirátor ani ochranný oblek. Nedodrželi tak pravidla nastavená ve vojenské nemocnici, což řeší i hlavní hygienička ministerstva obrany. Kdo žena je? 

Prezident Miloš Zeman a blondýna z Lán, která je mu nablízku (14. říjen 2021)
6:47
22. 10. 2021

Dobré ráno, včerejší video prezidenta Miloše Zemana vyvolalo více otázek, než zodpovědělo. Jaký je nynější prezidentův zdravotní stav? Jaká je prognóza? Je Miloš Zeman nyní schopen vykonávat svoji funkci a v jakém rozsahu? Proč toto video zveřejňují až nyní? Proč změnili názor? Souhlasil by se zveřejněním videa prezident? Souhlasila s plánem zveřejnit video rodina? Ohrozili zdraví Miloše Zemana? Blesk se na ně snažil najít odpověď.

PPP150W ( 28. listopadu 2021 12:46 )

Tohle neuvěřitelně trapné a smutné divadlo naši zemi zviditelní na hodně dlouhou dobu. Neskutečné. Nikdy bych neřekl, že se nějaká vláda v čele s prezidentem k něčemu takovému sníží. To v sobě nemají špetku cti? A co hůř. Celá ta šaráda je živnou půdou pro nechutné a dehonestující reakce , které na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Důstojnost úřadu prezidenta této země byla zašlapána na samé dno. Při tom stačilo, aby měl jeden jediný člověk špetku sebereflexe a nelpěl na něčem tak pomíjivém, jako je moc. Nemocný mocnář. Velmi smutné.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:38 )

Stačilo by jim odevzdat místo výdobytků jen dobytky, jako jsi ty.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:36 )

Wc, tvoje trapné neustálé multikulturní kecy dávají tušit, že meleš pantem a nevíš o čem.

PuIkin1 ( 28. listopadu 2021 12:35 )

Podle tvého pištění to vypadá, že tě Zeman přežije.

wp3t ( 28. listopadu 2021 12:03 )

tvoje debilní multikulturně ideologické kecy je nekonečně trapný bizár.

Zobrazit celou diskusi
Další videa