Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

VIDEO: Nezastavitelný autobus plný lidí se řítil po namrzlé D6! Podle experta řidič neměl šanci

Autor: VaB, swp - 
20. prosince 2022
14:58

Ledovka v pondělí večer na několik hodin pořádně zkomplikovala provoz na dálnici D6. Při několika hromadných nehodách se zranilo okolo 40 lidí, dálnice byla zavřena téměř osm hodin. Palubní kamera ze stojícího kamionu natočila, co vedlo k jedné z havárií. Na záběrech kolem stojícího nákladního automobilu ve vysoké rychlosti projede neovladatelný autobus plný lidí! Podle dopravního experta neměl řidič šanci střetu zabránit.

V pět hodin odpoledne dálnice D6 na Lounsku už stála. Tou dobou se tam stalo několik hromadných nehod, kvůli kterým musela být dálnice uzavřena. K tragédii nebylo daleko, jak ukázalo video natočené palubní kamerou v kamionu stojícím u krajnice. Kolem něj se po ledu náhle prohnal zelený autobus.

Video  Nehoda na dálnici D6  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Kvůli namrzlé silnici se autobus stal prakticky neovladatelným. Šofér se zřejmě nehodě snažil vyhnout, ale marně. Jeho vůz nejprve narazil bokem do jednoho kamionu. Do dalšího nákladního automobilu narazil čelně, což jeho zběsilou jízdu ukončilo.

Celkem se srazilo 14 vozidel, mezi nimi dva autobusy a dvě nákladní auta. Při nehodách se tak na krátkém úseku zranilo na 40 lidí, pět z nich vážně. Dálnice byla asi na osm hodin uzavřena.

Černý led je nebezpečný

Námraze na silnici se lidově přezdívá také černý led. Zejména proto, že jde o tenkou souvislou vrstvu ledu, jež není vidět, ale pod ní je vidět černý asfalt. „V takovém případě jde o velmi nebezpečnou situaci, která se zároveň těžko předpokládá. Hlavně proto, že námraza není na silnici moc vidět,“ popsal dopravní expert Platformy VIZE 0 Roman Budský.

Řidič autobusu podle Budského neměl moc velkou šanci srážce zabránit. „Jsou to řidiči, co vezou desítky lidí několikatunovým kolosem. S takovým vozidlem se na sněhu nebo námraze těžko manipuluje. Když se dostane do smyku nebo podobné situace, nedá se už nic moc dělat. V tomhle případě si autobus dělal, co chtěl,“ vysvětlil. Dopravní expert také pochválil řidiče kamionů, kteří stáli v odstavném pruhu. Tím předešli tragédii.

„Brzdná vzdálenost se prodlužuje o více než desetinásobek oproti suchému povrchu. Zablokují se kola a řidič jen čeká, kam to bouchne,“ doplnil.

Jak (ne)jezdit?

Budský radí, že je to hlavně o přemýšlení dopředu. „Důležitý je taky dostatečně velký rozestup, řidič si musí být jistý, že to dobrzdí. Určitě nedoporučuji jezdit natěsno, na námraze je prakticky nemožné to dobrzdit. Pak dochází k takovým hromadným nehodám, je to jako domino,“ uzavřel.

Více informací o tom, jak jezdit na ledovce a čeho se vyvarovat, se dočtete v tomto článku.

priserak77 ( 20. prosince 2022 18:13 )

Ať jdou experti někam, byl večer a ty blikačky nabouraných aut bylo vidět dost daleko.
Řidič autobusu to valil a nedával bacha, samozřejmě jakmile na to dupne, tak se stane autobus neovladatelný. To, že může být náledí hlásili dlouho dopředu, pokud nemáte prostě mozek, tak nemůžete řídit autobus.

Jan Kocián ( 20. prosince 2022 16:03 )

Inverze je pořád ještě výrazná. Dnes bylo v cca 1100 m n. m. na šumavské Javoří Pile +8.

Jan Kocián ( 20. prosince 2022 15:31 )

23. a 24. prosince naprší na Šumavě během 2 dnů i přes 50 mm deště a velmi silný vítr bude rozpouštět sníh rychlým tempem v hodnotě dalších cca 50 mm... takže půjde o EKVIVALENT 100 mm deště na mnoha desítkách kilometrů čtverečních, což by mělo stačit na dosažení 3. povodňového stupně na šumavské Otavě! Také bude záležet na stavu ledových/sněhových bariér podél břehů a na množství plovoucích ker.

Do střední Evropy bude proudit vzduch z Mexického zálivu a severní Floridy. 23. prosince bude v ČR až +15 °C. V severozápadní Evropě se budou od 22. prosince tvořit bouřky, v Německu postupně ojedinělé bouřky, v Česku také později možnost bouřky!

Jan Kocián ( 20. prosince 2022 15:21 )

Nejpozději včera večer bych očekával od ČHMÚ výstrahu na dnešní ranní mrznoucí déšť v Čechách. Žádná takováto výstraha nebyla k dispozici včera večer.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání