Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Polojasno 10°C

Podcast: Zavražděná Češka Anna T. (†25) v Kolumbii. Policie půjde po viníkovi tvrdě, myslí si odborník

Autor: jim - 
30. září 2021
05:00

Před šesti dny nalezli kolumbijští policisté tělo 25leté Anny T. z Česka. Podle policejních úřadů byla v Jardínu jižně od nechvalně slavného Medellínu dvakrát postřelená. Dle osloveného odborníka na kriminalitu v Latinské Americe Kryštofa Kozáka jsou v tomto regionu zbraně součástí kultury podobně jako v USA. Češka mohla být podle něj nešťastně postřelena během střetu drogových gangů. Policisté budou nyní viníka velmi pečlivě hledat, nechtějí totiž pošpinit mezinárodní reputaci země.

Rodina oplakává ztrátu Aničky, která bydlela s přítelem na pronajaté farmě v Jardínu, jižně od Medellínu. „Odjela před dvěma týdny. Vím, že rodina měla z cesty do takové země strach,“ uvedl pro Blesk člověk blízký rodině. „Do Kolumbie odletěla se svým přítelem z Velké Británie,“ doplnil. Podle Servere Minuto30.com se večer s přítelem pohádala a odešla. Když se dlouho nevracela domů, šel muž na policii a nahlásil její zmizení. O pár hodin později našli dívku mrtvou.

Pravý viník není známý a policie nechce zatím potvrdit, zda se jednalo o loupežné přepadení nebo jaký byl motiv vraždy. Podle Kryštofa Kozáka z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity mohla být nešťastnou obětí drogové války kartelů, které se v této oblasti nacházejí. Lidé jsou zde podle Kozáka často vyzbrojení. Této teorii nahrávají informace policie, že na dívku někdo z dosud neznámých příčin opakovaně vystřelil a nejméně dvakrát ji zasáhl.  

Dostupné zbraně

Kolumbie patří podle žebříčku OSN k 17. zemi na celém světě s nejvyšším počtem vražd na 100 tisíc obyvatel. V Latinské Americe se dokonce umístila na děleném 6. a 7. místě s Belize. Policisté se musí vypořádávat s drogovými gangy a donedávna i s militantní organizací FARC. „Kvůli dlouhodobé politicko-bezpečnostní situaci je určitá část společnosti prosycená zbraněmi. Stejně jako v Mexiku,“ komentuje odborník to, že zbraně jsou v Kolumbii poměrně běžně k vidění a dostání.

Důkladné pátrání

Viník má podle Kryštofa Kozáka problém: „Ten člověk, který to udělal a zabil Češku, tak má průšvih a půjdou po něm. On ji podle všeho nezabil žádný nějaký drogový baron. Kdyby ano, tak by nastrčil někoho za sebe. Teď vidím velkou touhu ukázat, že tohle vyšetřit umí,“ odhaduje práci policejních vyšetřovatelů. Celé věci by podle něj ještě pomohlo, kdyby český konzulární úřad na kolumbijskou stranu vyvinul tlak a o vraždě psala místní média. „Je tam určitá naděje, že vypátrají viníka, pak ho exemplárně potrestají, ale život jí to nevrátí,“ dodává vědec z Karlovy univerzity.

Místní policisté budou mít zájem na vypátrání střelce ještě z jednoho důvodu: „Je to mezinárodní skandál a ten vrhá velmi špatné světlo na Kolumbii. Ta má zájem o turismus, protože je to krásná země. Mnoho mladých lidí tam stejně jede, neboť chápou, že je to zajímavé, částečně i pro to, že tam není tolik turistů, protože se bojí. Z toho jsou peníze a kolumbijská vláda rozhodně nechce, aby na titulní straně Blesku nebo jakýchkoliv jiných novinách se objevily špatné zprávy o Kolumbii,“ uvedl odborník, který se specializuje na kriminalitu drogových kartelů.

Proč je kolumbijská společnost rozdělená, jaké by měl turista dodržet bezpečnostní pravidla v Latinské Americe a jak se země změnila po podepsání mírové dohody v roce 2016 s FARC, prozradil Kryštof Kozák v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Zavražděná Češka Anna T. (†25) v Kolumbii. Policie půjde po viníkovi tvrdě - Jiří Marek

sorgedoktor ( 30. září 2021 18:27 )

Ono to snad nebude tak snadne....Leda ze by meli informaTORTA, KTERY TO VIDEL

Tara-Tara ( 30. září 2021 16:29 )

oblast Medelínu je celosvětově známá, že se tam asi střílejí na potkání, tak bych tomu moc nevěřila, že zrovna teď napnou veškeré síly k tomu, aby vypátrali vraha nějaké češky, co si tam přijela a myslela, že je tam ráj na zemi

kapsa72 ( 30. září 2021 15:58 )

Tak do Jizni Ameriky ani nahodou.. Kdyz uz nekam, tak daleka Asie. Tajsko, Indonesie.. To je moje...

tongzisemjon ( 30. září 2021 13:27 )

Doufam,ze pozvan,a velitel akce bude plukovnik Slachta! Vynikajici patrac a odhalovac!

Saschajede ( 30. září 2021 12:23 )

V zemi kde se vraždí o 106 se asi policie kvůli nějaký turistce nestrhne. Nezapomeňte, jedná se o jižní Ameriku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání