Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Podcast: Lucie pomáhá rodičům při ztrátě miminka. Důležité je rozloučit se, říká

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
28. září 2021
05:00

Před 14 lety zažila Lucie Burdová bolestnou ztrátu. Narodila se jí mrtvá holčička a musela se s manželem neočekávaně vyrovnat s těžkou situací. Vyhledala proto pomoc u organizace Dlouhá cesta a nyní sama pomáhá projektem Prázdná kolébka lidem, kterým zemřelo miminko do jednoho roka života. „Já bych tě nejradši nechtěla poznat,“ říká ženám, z nichž mnohé se staly během léčby jejími kamarádkami.

Těhotenství Lucie bylo bezproblémové. Malý plod uvnitř jejího bříška rostl, jenže na svět přišla holčička bez života. Pitva podle Lucie neprokázala příčinu úmrtí. Není dne, kdyby na miminko nemyslela: „Konfrontace se smrtí, ztrátou miminka bude tu ženu provázet celý život. Mluvím z vlastní zkušenosti. Mám i s tou mrtvou holčičkou čtyři děti,“ vysvětluje poradkyně.

Sama potřebovala dost času, aby se ze ztráty vzpamatovala a vrátila se postupně do života. Našla si nové zaměstnání a dnes se částečně živí jako lektorka zumby. Právě tato bolestná zkušenost ji přivedla do Dlouhé cesty, kde před několika lety začala pracovat a nyní je koordinátorkou, poradkyně a průvodkyně. Obrací se na ni rodiče, ale také jejich příbuzní nebo kamarádi s radou, co mají v této nesmírně těžké životní situaci dělat pro jejich blízké.

Pokud vám umřelo miminko nebo starší dítě, případně někoho takového máte v okolí a chcete mu pomoci, můžete se obrátit na organizaci Dlouhá cesta pod tímto odkazem.

Trpělivé okolí

Kamarádům a příbuzným Lucie radí základní věc: „To nejjednodušší je říct jim, že jste tu pro ně a kdyby cokoliv potřebovali, tak jim pomůžete,“ radí Lucie s tím, že si rodina nemá brát osobně, pokud budou chtít být partneři sami nebo žena bude zlá a náladová. „Každá jsme jiná, každá se přes to musíme dostat svým tempem a způsobem,“ prozrazuje zkušená maminka.

Rozlučte se s miminkem

Rodičům radí se v porodnici rozloučit s miminkem. „Porodní asistentky ho dneska obléknou, nějakým způsobem připraví, aby to bylo pro ně snesitelné. V porodnici nabízejí otisky nohou, rukou. I nyní máme domluvu s vybranými porodnicemi, že když ta žena se rozhodne miminko nevidět, protože to nezvládne, tak oni jí můžou miminko vyfotit a můžou tu fotku nabídnout později,“ popisuje Lucie Burdová, jak se péče o rodiče zlepšuje.

Maminkám pak doporučuje vytvořit si doma na viditelném nebo skrytém místě malý oltář, kam si mohou vystavit pozůstatky po miminku. „Zde bude mít láskyplné vzpomínky, které ji budou spojovat s nenarozeným dítětem a kam se může vracet. Snažíme se, aby se ženy naučily o ten svůj příběh opírat a našly v něm zdroj síly. Něco, co by je někam posunulo a nebylo to jen zdrojem smutku a pláče,“ říká poradkyně.

Jak se se ztrátou miminka vyrovnávají tatínkové, co říct doma dětem těšícím se na sourozence a jak o smrti miminka mluvit s okolím, se dozvíte od Lucie Burdové v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Lucie pomáhá rodičům při ztrátě miminka. Důležité je rozloučit se, říká - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině