Úterý 3. srpna 2021
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik
Oblačno, déšť 23°C

Podcast: Dával milionové půjčky, nyní trénuje psy. Za neposlušnost chlupáčů mohou lidé, myslí si Zlocha

Autor: jim - 
20. července 2021
05:00

Svoji kariéru Robert Zlocha začínal jako úspěšný bankéř a mohl dávat půjčky až do několika sta milionů korun. Očekávalo se, že bude v bankovní kariéře postupovat, jenže se mu zhoršil zdravotní stav a svoji oblíbenou práci nemohl již vykonávat. Nakonec jej však zaujala možnost stát se trenérem psů. S velkou vervou se vzdělal a doposud vzdělává. Nyní trénuje v Praze psy pozitivním přístupem. Co to znamená, prozradil Robert Zlocha pro Blesk Podcast.

Laikovi se zdá svět bank a trénování psů jako dva rozdílné světy. Robert Zlocha se tomu však usmívá a vidí mezi svojí minulou a současnou prací mnoho paralel. „Základní vlastnosti, které používám, jsou pořád ty stejné. Je to kupříkladu analytická činnost, kterou jsem dělal. Potřeboval jsem analyzovat firmy, jejich rozvahy a tak dále. Teď analyzuji chování člověka a jeho psa. Potřebuji si dát dohromady informace a vyvodit závěr, což je podobné,“ našel jednu z mnoha paralel.

Zároveň dokáže během tréninků analyzovat svého klienta a najít tak často kořeny problémového chování pejska. Podle Zlochy mohou za problémové psy ve většině případů jejich současní nebo minulí majitelé, kteří něco při výcviku psa zanedbali. Napravovat se to snaží tzv. pozitivní metodou tréninku, kdy psy motivuje a odměňuje, když dělají, co po nich trenér chce.

Trénink štěňat

Trénink mazlíčků by se dle bankéře měl zahájit zavčas: „Pokud se bavíme o pozitivním tréninku, tak je ideální začít již ve druhém měsíce psa. Často je uváděný mýtus, že je dobré počkat až na šestý měsíc. Ale ten vycházel z toho, že mnoho cvičáků fungovalo tak, a bohužel funguje, že je se psem cukáno, je přiléháván, zkrátka je to hodně drastický způsob výuky. A čeká se na to, až bude mít pes alespoň půl roku a bude schopný, tohle špatné zacházení snést,“ vysvětluje jeden z důvodů, proč je dobré začít s tréninkem brzo.Dalším důvodem je podle Roberta Zlochy to, že štěňata jsou od druhého do šestého měsíce velmi učenlivá a buď odkoukají špatné způsoby, nebo ty dobré. 

Pokud ale majitelé chlupáčů začnou s výcvikem pozdě, není to podle zapáleného trenéra problém. „Měl jsem i patnáctileté, sedmnáctileté psy. Takže nikdy není pozdě. Ale čím později začnou, tím je to náročnější a zdlouhavější,“ dodává trenér psů.

Jak se k trénování dostal, proč zahájil online výcvikové kurzy, a proč se psi bijí jen v nejposlednějším případě, prozradil Robert Zlocha v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Dával milionové půjčky, nyní trénuje psy. Jakou má metodu, prozradil Zlocha - Jiří Marek

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa