Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Polojasno 10°C

Podcast: Pukliny a smrtící plyn. Vulkanolog Brož popsal nebezpečné scénáře na Kanárských ostrovech

Autor: jim - 
24. září 2021
05:00

Nedělní otřesy kolem sopky Cumbre Vieja na kanárském ostrově La Palma bedlivě sledoval také český vědec Petr Brož. Na svém twitteru dokonce varoval před možnou explozí. Nakonec se jeho předpověď vyplnila, sopka vybouchla a láva začala požírat domy zoufalých obyvatel. Jaké nebezpečí na ostrově hrozí, popsal vulkanolog pro Blesk Podcast.

Až 10 tisíc lidí bylo včas evakuováno před lávou o teplotě tisíc stupňů Celsia a podle středečních zpráv úřadů nebyl zatím nikdo zraněn. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR uvedl, že magma se nashromáždilo nikoliv v sopce Cumbre Vieja, ale u druhé sopky ležící vedle ní.

Ostrov La Palma je tvořený ze dvou obrovských sopek. Nyní dochází k erupci malého kousku sopky na jižní části ostrova. Nemá tvar klasického kužele, ale dlouhotánského hřebene, kde máte spoustu malinkatých kuželů, které dokazují, že na dýlce toho hřebene občas dojde k sopečný aktivitě a proud lávy se z něj vylije,“ popsal sopku odborník.

Vytékající láva postupně zaplavila několik domů a míří stále níže k moři. Podle Brože nelze předpovědět, jak dlouho ještě bude láva vyvěrat. Může to být ještě pár hodin, ale i několik dní. Lidé se k pozůstatkům svých domů vrátí možná až za několik let. Podle vědce totiž záleží na tlustotě vrstvy lávy, za jak dlouho vychladne a místo bude opět bezpečné a obyvatelné. „Pět metrů lávy chladne přibližně půl roku. Čím je tlustší, tím déle chladne,“ řekl Brož s tím, že také záleží, jak moc bude v místě pršet.

Děsivé scénáře

Místní se teď obávají dvou možností, jak by se situace mohla dál vyvíjet. Tou první je, že dojde k další puklině a láva se začne šířit na novém místě. Ve středu odborníci evidovali devět puklin. Druhým nebezpečným scénářem je vlívání lávy do moře. „Látka o teplotě devět set stupňů se dostane do prostředí, které má asi dvacet stupňů. Voda začne okamžitě vřít, začne vznikat pára a ta začne expandovat. Pára má schopnost mnohonásobně expandovat, a ta začne lávu trhat na malé kousíčky a spustí se silná explozivní erupce, která je schopná vyhazovat sopečné pumy do vzdálenosti desítek, stovek metrů až možná prvních kilometrů,“ vysvětlil reakci lávy a slané vody vulkanolog.

Po těchto explozích se mohou uvolňovat jedovaté plyny, kupříkladu chlór. Tyto plyny by se mohly dostat do přilehlých obcích. „Místní orgány jsou na to ale připraveny a platí zákaz vstupu do oblastí, kam by mohl dotéci proud lávy. Je tam zakázaný přístup po souši i z moře,“ komentuje bezpečnostní prvky na kanárském ostrově Brož.

U jaké evropské sopky turisté opékají párky, z jakého důvodu se vědec nebojí erupce sopky Yellowstone, a jakým objevem z Marsu ohromil celý svět, prozradil vulkanolog Petr Brož pro Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Vulkánolog Brož popsal nebezpečné scénáře pro kanárskou sopku - Jiří Marek

Saschajede ( 24. září 2021 14:04 )

Všeobecně je známo, že kanáry jsou mladé ostrovy sopečného původu a že zrovna tak jak vulkanicky vznikly ,tak můžou i zase zmizet pod hladinou oceánu.

Lomikel ( 24. září 2021 10:29 )

možná vyjádření odborníka zkomolili, možná není ani odborník, ani vulkanolog, možná neřekl nic a novináříček si to celé vycucal z prstu.
Vyberte si....

stanja ( 24. září 2021 09:16 )

Domnívám se, že jste vyjádření pana Brože zkomolili. Cumbre Vieja je stratovulkán, který zahrnuje onen celý hřeben, o kterém pan Brož hovoří. K výbuchu došlo v místě, kterému se říká Cabo de Vaza. A například v roce 1949 byl zdrojem výbuchu parazitický vulkán San Juan. Ale i ten patří k stratovulkánu Cumbre Vieja.

Zobrazit celou diskusi
Další videa