Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Polojasno 10°C

Podcast: Papež František na pozvání Zemana nepřijel. Proč dal podle odborníka přednost Čaputové?

Autor: jim - 
16. září 2021
05:00

Stověžatá Praha se dočkala od roku 1989 návštěvy hned dvou papežů. V roce 1990 líbal českou zemi polský papež Jan Pavel II. O 19 let později k nám zavítal papež Benedikt XVI. A současný papež František dostal první pozvání od prezidenta Miloše Zemana již v dubnu 2015. Letos ale dal přednost Slovensku. Proč tak učinil, vysvětlil odborník na diplomacii Svatého stolce Marián Sekerák pro Blesk Podcast. 

V neděli přiletěla do Slovenska současná hlava církve, papež František. Svou návštěvu rozplánoval do necelých čtyř dnů a organizátoři očekávali zájem o veřejná setkání až deseti tisíců lidí. Pozvánku do České republiky však obdržel papež ještě dříve, než byla prezidentkou Slovenska zvolená Zuzana Čaputová. V dubnu 2015 přijel prezident Miloš Zeman do Vatikánu, papeži předal kopii sošky Pražského Jezulátka a pětici barevných aktovek. Po setkání, jehož se zúčastnila i jeho manželka Ivana, prezident prohlásil, že papež slíbil návštěvu České republiky.

Svatý otec přijal pozvání na Velehrad. A protože přijetí takových pozvání bývá někdy pouze diplomatickou zdvořilostí, slíbil, že se tak stane v blízké budoucnosti,“ uvedl Zeman podle ČTK. Svoje pozvání pak v září 2016, a dokonce i v prosinci téhož roku, když mu přál k 80. narozeninám, zopakoval: „I přesto, že v mé vlasti žije mnoho osob, které se otevřeně nehlásí k žádné víře, jste zde vnímán jako morální osobnost a příklad hodný následování. Nejen proto by mi bylo potěšením, kdybych Vás mohl přivítat v České republice,“ stálo v telegramu.

Papežské sympatie pro prezidentku

Žádost českého prezidenta ale zůstala doposud nevyslyšena. Naopak papež František v prosinci 2020 přijal ve Vatikánu Zuzanu Čaputovou, od níž převzal dar 20 tisíc PCR testů a pozvání na Slovensko. Už tehdy podle Mariána Sekeráka mezi nimi přeskočila jiskra sympatie a nakonec 12. září vyjel se sedmihodinovou zastávkou v Maďarsku do Slovenska. Že má pro slovenskou prezidentku slabost, svědčí i délka, kterou papež František vyhradil soukromému rozhovoru se Zuzanou Čaputovou. Místo obvyklých 15 minut to byl dvojnásobek. Co spolu řešili, nevěděl podle Mariána Sekeráka ani mluvčí prezidentky. Proč si tolik rozumí?

Řekl bych, že mezi prezidentkou a papežem zafungovala vzájemná mezilidská chemie v tom nejlepším slova smyslu. Můžeme soudit ze záběrů z návštěvy Čaputové ve Vatikánu a rovněž ze současné návštěvy. Zároveň společně kladou akcenty na otázky ekologie nebo boje za spravedlnost a boje proti korupci,“ jmenuje společné body pedagog z Vysoké školy Ambis a spolupracovník Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku. 

Tisíce pozvánek

Důvod, proč současný papež nepřijal pozvání prezidenta Miloše Zemana, není podle Sekeráka kvůli postojům nebo vztahům hlavy církve s českým prezidentem, ale je mnohem prozaičtější: „Je potřeba si uvědomit, že všichni papežové dostávají a dostávali množství pozvání od hlav států, od církevních představitelů a dalších významných osobností prakticky z celého světa. Kdyby měl jezdit do každé země, tak by nedělal prakticky nic jiného,“ vysvětlil jeden z důvodů.

Ten další důvod je podle Sekeráka také jednoduchý. Česko navštívili v nedávné době hned dva pastýři církve. V roce 2009 Benedikt XVI. přijel k nám, ale nezavítal již do Slovenska. „Takže bych za tím nehledal nějakou negativní konotaci nebo nějaké negativní pocity vůči České republice,“ řekl závěrem Sekerák.

Jak vypadá návštěva papeže z místa, co se stane s dary slovenské prezidentky a jak se přivítal kardinál Dominik Duka s papežem Františkem na sídlišti Luník IX, se dozvíte v Blesk Podcast:

Video Blesk Podcast: Papež František na pozvání Zemana nepřijel. Proč dal přednost Čaputové? - Jiří Marek

zada ( 16. září 2021 13:09 )

no ale je pěná velzdozadelistka... a kdyby slováci nebyli rozlezlí na západ do EU a anglie, aby dělali obyčejné dělníky dotáhli domů eura.. tak má doma čaputka nezaměstnanost jak "prase". Ta musí jít pokorně hlavou do brusozadele..... YAle ru slováků to je normální, ti šli i s Hitlerem....

zada ( 16. září 2021 13:06 )

souhlas! Ona taky ˇčaputka je promigrantská probruselská a sorosovka .

luppe ( 16. září 2021 13:03 )

Ten Satanův slouha mne svým nepřijetím pozvání jen utvrdil v tom, že máme za prezidenta rovného chlapa. A ne Satanku jako Slováci chudáci. Satanovu děvku. 😀

joun ( 16. září 2021 11:39 )

Abgebe, nevím proč mi tykáte, a jinak jste zřejmě nepochopil, co jsem napsal. Nevadí, takových je víc.

platykodon ( 16. září 2021 11:35 )

Církev je pro mne zločinecká organizace, která má ruce od krve až po ramena. Celou svou existenci nedělají nic jiného, než že lžou, kradou, vraždí, znásilňují, oblbují lidi a zatajují informace. Jsem moc ráda, že papež nepřijel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa