Čtvrtek 23. září 2021
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 20°C

KLDR otestovala další dvě rakety. „Nehorázné,“ rozčiluje se japonský premiér

Autor: ČTK - 
15. září 2021
08:00

Severní Korea ve středu podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že střely dopadly poblíž jeho výlučné ekonomické zóny ve vodách mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. Informovala o tom agentura AP.

Stalo se tak poté, co KLDR v pondělí oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu v prvním testu těchto zbraní za šest měsíců. Japonský premiér Jošihide Suga označil odpálení balistických raket za „nehorázné“ a ostře tento krok odsoudil jako hrozbu pro mír a bezpečnost oblasti.

Japonský premiér a jihokorejský prezident Mun Če-in svolali své národní bezpečnostní rady, aby nový vývoj projednaly. V Soulu dnes jednají ministři zahraničí Jižní Koreje a Číny o nedávném severokorejském raketovém testu a stagnujících rozhovorech o denuklearizaci mezi KLDR a USA.

Pondělní test byl první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu.

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Video Trump a Kim jsou zase spolu - Reuters

flesch2z ( 15. září 2021 10:01 )

V tom regionu je mnohem větší hrozba Fukušima.

Zobrazit celou diskusi
Další videa