Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Kimovi ukápla slza, píše tisk v KLDR. Rozdělili si se sestrou role „hodného a zlého poldy“?

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
13. září 2021
21:20

Z pohledu západního tisku se může zdát, že severokorejský diktátor Kim Čong-un a jeho mladší sestra Kim Jo-čong si mezi sebe rozdělili role hodného a zlého policisty. Zatímco Kim Jo-čong čím dál častěji vystupuje s ostrými výroky proti Jižní Koreji či Spojeným státům, Kim Čong-un na veřejnosti ukazuje svoji štíhlejší postavu a prezentuje se projevy o tom, jak bojuje za zlepšení života Severokorejců. KLDR v současné době trpí prohlubující se krizí a lidé se potýkají s nedostatkem potravin, uvedla stanice ABC.

Podle expertů však nezáleží na tom, jak se sourozenci Kimovi prezentují světu, ale na tom, jak je vidí Severokorejci. Kim Čong-un se rád chlubí svým vojenským a rovněž jaderným arzenálem, nebojí se ale ukázat i svou jemnější stránku, a tak noviny sem tam otisknout fotky, na kterých objímá děti, případně se na nich směje s manželkou.

KLDR uspořádala vojenskou přehlídku, dohlížel na ni Kim Čong-un (9. 9. 2021). KLDR uspořádala vojenskou přehlídku, dohlížel na ni Kim Čong-un (9. 9. 2021). | Reuters

Na přelomu srpna a září se měl podle domácích novinářů Kim Čong-un sejít s mladými lidmi, kteří dobrovolničí v „obtížných sektorech“.  Diktátor dobrovolníky pochválil, ve článku vládní agentury KCNA stálo, že ho vyprávění mladých tak dojalo, až mu ukápla slza. Zvláště pak v poslední době se Kim Čong-un snaží před svými lidmi vystupovat jako pokorný a skromný vůdce. To jeho mladší sestra zastává úplně jinou roli - mnohem drsnější.

Kim Jo-čong se snaží ukázat své dovednosti

Kim Jo-čong patří mezi bratrovy nejloajálnější spojence a poradce a jménem jeho vlády se rozhodně nebojí vyhrožovat jižnímu sousedovi nebo samotnému USA. Vystoupila například proti společnému vojenskému cvičení, které Soul a Washington připravily. Na druhou stranu mezi sebou obě Korey obnovily diplomatické spojení a jihokorejský prezident Mun Če-in oznámil, že je připraven znovu otevřít styčný úřad na hranicích. Ten KLDR minulý rok nechala vyhodit do vzduchu, podle zdrojů právě na příkaz Kim Jo-čong.

Role, do kterých se sourozenci dosadili, rozebral australský expert na KLDR Malcolm Davis. Podle něj se Kim Jo-čong snaží vládnoucí elitě předvést svoje vůdcovské a vojenské schopnosti, které by jí měly pomoct, pokud by se měla stát bratrovou nástupkyní. „Jejímu bratru je sice pouze osmatřicet let, ale dlouhodobě se spekuluje o jeho zdraví,“ objasnil Davis.

Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim často působí jako bratrova velvyslankyně. Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim často působí jako bratrova velvyslankyně. | Reuters

Zdraví Kim Čong-una se v tisku začalo hojně řešit loni na jaře, kdy na několik týdnů zmizel z veřejnosti a zmeškal několik pro KLDR významných akcí. Asijský tisk psal o tom, že prodělal operaci srdce a je po ní ve vážném stavu, objevily se zprávy, že je ve vegetativním stavu, případně že dokonce zemřel. Kim Čong-un se pak zase do veřejného života vrátil. Letos se mluví hlavně o jeho úbytku na váze, což podle mnohých také může být zapříčiněno zdravotními problémy.

Kimovi jde o sympatie lidu

Kimovo zdraví a váha jsou v zájmu pozornosti hlavně kvůli tomu, že oficiálně stále neurčil svého nástupce, Západ a jeho spojenci tudíž nevědí, s kým by v případě, že by nebyl schopen vlády či zemřel, jednali o denuklearizaci země. „Kim Jo-čong se považuje za potencionální budoucí vůdkyni KLDR,“ podotkl Davis.

Davis doplnil, že nikdo přesně neví, co stojí za rapidním hubnutím Kim Čong-una. „Jeho sestra potřebuje kredibilitu zvláště u armády, proto používá výhrůžky,“ vysvětlil expert. „Ano, Kim Čong-un se snaží získat co největší sympatie svého lidu, zhubl, když lidi trpí hlady, pláče nad těžkostmi jejich života,“ přidal svou analýzu specialista z New Yorku Sean King.

„Rétoriky ultraseverokorejské ideologie, tedy démonizovat Jižní Koreu, ukázat, že na jihu nejsou tak korejští jako na severu, se ujala jeho sestra. Díky tomu se zvýší její vyhlídky na možné vůdcovství,“ dodal King. Může to podle něj také znamenat, že Kim Jo-čong už se aktivně na budoucí roli připravuje. „Já osobně věřím tomu, že Kim Jo-čong se připravuje na vůdcovskou roli,“ řekl King.

Kim Jo-čong a Jižní Korea

Kim Jo-čong svou vlídnější tvář ukázala v roce 2018, kdy na ZOH reprezentovala svého bratra a stala se symbolem smíření obou zemí. Jenomže v posledních dvou letech vztahy mezi Korejemi ochladly a Kim Jo-čong se naopak stala velkou kritičkou jihokorejských sousedů a jejich spojenectví s USA. Výhrůžky už směřovala i na vládu nového amerického prezidenta Joea Bidena.

„Podle mě je v tom víc strategie,“ komentovala Jenny Townová z analytického webu 38 North, který monitoruje dění v KLDR. „Prohlášení Kim Jo-čong s sebou nesou velkou váhu, ale stále nechávají Kim Čong-unovi dost prostoru k diplomatickému hovoru,“ prohlásila Townová. Podle ní je logické, že Pchjongjang obnovil spojení se Soulem, zvláště s ohledem na vojenské cvičení.

KLDR oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu (13. 9. 2021). KLDR oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu (13. 9. 2021). | Reuters

„Myslím, že KLDR to považuje za dostatečně velké politické gesto, když ho jih neopětoval, sever si ho právě obnovením spojů vlastně vyžádal,“ uvedla Townová, že je překvapivé, že Mun a jeho vláda něco podobného neočekávali. „Jihokorejský prezident bude ve funkci už jen pár měsíců, pak budou volby a všechno s KLDR chce řešit mírovou cestou,“ doplnila Townová.

„Mun pokračuje ve své politice smíření, jenže Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého arzenálu, i toho jaderného. Jižní Korea je tak ve stále větším ohrožení,“ vysvětlil Davis. O tom svědčí i víkendový test nové řízené střely dlouhého doletu. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA střely při zkouškách v sobotu a v neděli doletěly do vzdálenosti 1500 kilometrů, zasáhly cíle a následně spadly do severokorejských teritoriálních vod.

„Testy potvrdily skvělou účinnost a praktičnost tohoto zbrojního systému,“ napsala agentura KCNA. „Vlastnictví dalšího odstrašujícího prostředku strategického významu může spolehlivě zajistit bezpečnost naší země a potlačit vojenské manévry nepřátelských sil,“ dodala. Zkoušce nové střely, která byla podle KCNA vyvinuta v průběhu uplynulých dvou let, zřejmě nepřihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, přítomni byli ale jiní vysocí představitelé, včetně člena mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce Pak Čong-čchona.

„Kim Jo-čong chce svými výhrůžkami dosáhnout toho, že společné cvičení Jižní Korey a USA nebude nijak velké a dlouhé,“ objasnil Davis. Stejný účinek zřejmě měly mít i testy nových střel.

nemocna ( 13. září 2021 23:01 )

Blbost hodně zhubnul proti tomu jaký byl a nevěřím že by hubnul kvůli svému lidu že hladoví, určitě má rakovinu když mu vzadu na hlavě odstranovali melanom, už vše kvůli únavě nezvládá tak přenechal část své práce na sestru která po jeho skonu převezme vše a to teprve budou lidi chudáci, je prý bezcitný tyran

otrusnik ( 13. září 2021 22:44 )

Kim, určitě nevypadá vyhuble a , že by se strácel před očima tak možná psychicky nebo duševně. Snad se ozvalo zdraví a tak dodržuje zdravou stravu na úkor svého lidu , který strádá a je hladový.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa