Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Kim Čong-un přiznal, že je na tom KLDR zle. Naslouchaly mu tisíce straníků bez roušek

Aktualizováno -
9. dubna 2021
11:45
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
8. dubna 2021
19:20

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na sjezdu Korejské strany práce připustil, že země čelí „nejhorší situaci v historii“. S tímto prohlášením vystoupil tento týden před tisíci straníků, kteří byli v sále bez roušek a respirátorů, země oficiálně nezaznamenala dosud jediný případ nákazy. Podle politologů Kim prochází nejtěžším období své vlády, KLDR se potýká s prohlubující se ekonomickou krizí, kterou mají na vině sankce spojené s jaderným programem, pandemie koronaviru i přírodní katastrofy, uvedla stanice CBS. Sjezd strany uzavíral Kim podle agentury AP dalším projevem, kde ekonomické problémy přirovnal k hladomoru z 90. let minulého století, který si vyžádal statisíce obětí.

Korejská strana práce se sešla toto úterý, Kim se od počátku tohoto roku už několikrát dotkl tématu špatného stavu země. KLDR dlouhodobě svírají sankce, které na ni byly uvalené kvůli jadernému zbrojení a které budou odvolány až s úplnou denuklearizací, situaci nenapomáhají ani roky korupce. Posledními hřebíky do pomyslné rakve státní ekonomiky byla pandemie koronaviru a škody způsobené přírodními katastrofami jako povodně nebo naopak sucha.

Ve své úvodní řeči na sjezdu strany vyzvedl nutnost vylepšit životní úroveň obyvatel a důležitost „běžných lidí“ a základních složek strany. „I v té vůbec nejhorší situaci musíme překonat četné bezprecedentní překážky a výzvy,“ citovala Kima agentura KCNA. Straníky následně vyzval, aby „naplňovali rozhodnutí, která v lednu přijali na celostranickém kongresu“.

Kim straníkům vytkl nedostatky

Právě v lednu Kim slíbil posílení jaderného zbrojení a představil nový pětiletý plán. Na kongresu překvapil nevídaným přiznáním, že jeho původní plán na zlepšení ekonomické situace nefungoval. Selhání připustil i na předchozím stranickém jednání. Tento týden si ale Kim neodpustil ani kritiku některých straníků, jejich „nedostatky“ však nespecifikoval. Slíbil, že budou napraveny.

Diktátor varoval, že bude ještě hůř

V nezvyklém přiznání vážné krize Kim ve čtvrtek uvedl, že se straničtí představitelé musí vydat na „další, ještě náročnější Namáhavý pochod, aby alespoň trochu ulevili svému lidu“. Jako Namáhavý pochod (Arduous March) je označováno období boje Severní Koreje s hladomorem v letech 1995 až 1999. Podle odhadů v jeho důsledku zemřelo 220 tisíc až 3,5 milionu lidí.

Pozorovatelé uvádějí, že v Severní Koreji zatím nejsou patrné známky rozsáhlého hladomoru či humanitární katastrofy. Zvláštní pověřenec OSN pro lidská práva v KLDR Tomás Ojea Quintana ale minulý měsíc varoval, že „vážná potravinová krize“ již nyní vede v Severní Koreji k podvýživě a hladovění.

„Objevují se zprávy o úmrtích hlady a roste také počet dětí a seniorů, kteří žebrají, protože je jejich rodiny nejsou schopné živit,“ řekl Quintana. „Přibylo obrovské množství žebráků, v pohraniční oblasti zemřeli někteří lidé hlady. Není k dostání mýdlo, zubní pasta ani baterie,“ dodala Lina Yoonová z mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch.

Tento týden KLDR rovněž oznámila, že se nebude účastnit nadcházejících letních olympijských her v Tokiu. Jako důvod uvedla snahu ochránit své sportovce před pandemií covidu-19. Podle jihokorejské agentury Jonhap to sdělil olympijský výbor KLDR.

Video „KLDR musí podniknout věrohodné kroky." Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde - Markéta Volfová, Jan Jedlička

majke79 ( 9. dubna 2021 18:12 )

Když budu mít hlad , určitě budu schánět zubní pastu...

jochen84 ( 9. dubna 2021 14:19 )

Jdi někam s pravopisem. Psáno z mobilu! Samozřejmě hrubici vidím,ale nejde vzít zpět. Trapné bez argumentů upozorňovat na pravopis

mazd ( 9. dubna 2021 13:48 )

Pán neumí ani pravopis,takže se nedivím tomu komentáři.Komu není s hůry dáno...

tomik007 ( 8. dubna 2021 23:52 )

Tak uz jen BURES zatlouka🤥

jochen84 ( 8. dubna 2021 22:03 )

Přijde leda víš co.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa